I WAKACYJNY RAJD ROWEROWY (Osuchy – Łukowa) zainicjowany przez dyr. GOK - u w Łukowej Wiesławę Kubów już za nami. Cieszy spora frekwencja (50 osób),
w szczególności tak licznej rzeszy bardzo młodych cyklistów, którzy nie tylko wytrzymali trudy 40 kilometrowej jazdy, ale wręcz nadawali tempo dla całej grupy.
Rajd rozpoczął się złożeniem hołdu Poległym – na największym w Polsce cmentarzu partyzanckim w Osuchach. W drodze do Fryszarki chętni spośród uczestników (z uwagi
na konieczność zjechania z trasy rajdu) mogli zatrzymać się przy obelisku upamiętniającym śmierć por. Hieronima Miąca ps. „Korsarz”, a także dojechać do śródleśnej strzelnicy.
W czasie pierwszego dłuższego postoju we Fryszarce, cykliści mieli okazję posilić się, ale przede wszystkim zobaczyć dęby szypułkowe – pomniki przyrody i rosnące tam drzewa przepięknie i dekoracyjnie owinięte bujnymi powojami. Szum wartkiej rzeki Sopot, śpiew ptaków i świeże leśne powietrze dodały sił do kolejnego etapu rajdu. W tej części naszej podróży mogliśmy zobaczyć miejsce gdzie stacjonowały oddziały partyzantki radzieckiej, oraz pomnik upamiętniający walki w Uroczysku Maziarze.
W Borowych Młynach uczestnicy zatrzymali się przy obelisku upamiętniającym pobyt króla Stefana Batorego, który gościł w Zamchu w 1578 roku na zaproszenie kanclerza Jana Zamoyskiego. Tutaj też, nad Tanwią odbył się dłuższy postój i ognisko z kiełbasą ufundowaną przez GOK w Łukowej (drzewo na ognisko dostarczyli leśnicy józefowscy). Dobry dostęp do rzeki pozwolił na schłodzenie się wodą, z czego największą frajdę mieli najmłodsi. Drogą leśną, miejscami piaszczystą uczestnicy dotarli do śluzy na Tanwi we wsi Borowiec i znajdującego się w tej miejscowości pomnika poświęconego poległym
i pomordowanym w latach 1939-1944.
Ostatni odcinek prowadził przez Olchowiec, Dorbozy i Babice, za którymi czekał wszystkich podjazd pod górę, a później zjazd do Łukowej. Na mecie przy GOK - u na uczestników czekały pamiątkowe dyplomy i folderki zachęcające do udziału w kolejnym rajdzie.
Przewodnikiem rajdu był Mirosław Okoń, który wcześniej opracował jego trasę,
a któremu w sprawnym i bezpiecznym przebiegu rajdu pomagali Aleksander Michoński
i Kamil Koszarny. Wśród uczestników rajdu byli m. in. prof. Dariusz Trześniowski (literaturoznawca) wraz z żoną Jolantą i bratem Mirosławem, dr Marta Sochocka z mężem muzykologiem dr Jackiem Sochockim, Piotr Olszewski (trener UKS „Tanew” Księżpol, trener kadry wojewódzkiej w kajak polo).
Do głównych zalet takiego wyjazdu należy poznawanie walorów przyrodniczych naszej okolicy i pogłębianie wiedzy historycznej. Nie można też pominąć niezwykle istotnych aspektów - zdrowotnego oraz integracyjnego.
Na następne rajdy zapraszają dyr. GOK w Łukowej oraz p. Mirosław Okoń.