image1 image2 image3 image4 image5 image6 image7 image8 image9 image10 image11 image12 image13

Drugi tydzień ferii, to w GOK w Łukowej, czas Zimowiska, które oprócz spotkań z ciekawymi ludźmi, ich pasjami i zawodami, poświęcone było w szczególności spotkaniom z książką. Wzięło w nim udział 36 dzieci.

W poniedziałek Panie Bibliotekarki zaprosiły emerytowanego górnika - Pana Pawła, który mieszkając teraz w Chmielku często gości w okolicznych szkołach. Dzieci mogły dowiedzieć się wielu ciekawostek z życia górnika. Pan Paweł zaprezentował się w przepięknym mundurze.

Górną salę GOK ( prawie w całości ) zajął wspaniały ( i zapewne kosztowny ) sprzęt wędkarski. O jego przeznaczeniu, przydatności, o łódkach, rybach i akwenach, zarybianiu i okresach ochronnych, a także o konieczności utrzymania czystości wód, i o swojej niesłabnącej pasji zajmująco opowiadali Panowie: Mirek, Leszek i Dawid – z Łukowskiego Koła Wędkarskiego. Na nasze Zimowisko po raz pierwszy włożyli nowe koszulki i bluzy koła wędkarskiego.

Panie z Bibliotek w Łukowej i Chmielku: Krystyna i Janina opowiadały o książkach, czytały ich fragmenty, przeprowadzały konkursy i Quizy czytelnicze.

We wtorek gościliśmy Księdza Proboszcza Waldemara Kostrubca, który pytał o ważne daty i wydarzenia dotyczące historii Polski i wspomagając się grami religijnymi przypominał o podstawowych aspektach wiary.

Bardzo interesujące, szczególnie dla chłopców było spotkanie z policjantami z Józefowa. Nasza Pani Dzielnicowa – Teresa wraz z Kolegą - Policjantem ostrzegali przed różnego rodzaju zagrożeniami czyhającymi na dzieci i młodzież. Mówili o odpowiednim zachowaniu się w stosunku do starszych i rówieśników. Pokazali też elementy umundurowania i powiedzieli o wszystkim, co jest niezbędne w pracy policjantów.

Tego dnia były też zajęcia czytelnicze w bibliotece prowadzone przez panie Krysię, Jasię i Violę.

Środa była dniem wyjazdu do lubaczowskiego kina. Obejrzeliśmy tam nową wersję „Akademii Pana Kleksa”. Następnie dzięki uprzejmości przewodniczki Pani Basi mogliśmy zwiedzić konkatedrę wraz z kopią cudownego, słynącego cudami, obrazu Najświętszej Maryi Panny Łaskawej. Przed tym obrazem król Jan Kazimierz, 1 kwietnia 1656 r., w czasie potopu szwedzkiego, składał swe pamiętne śluby. Wtedy też ogłoszono Maryję – „Królową Korony Polskiej”. Dobudowana nowa, obszerna cześć konkatedry zachwyca imponującym ołtarzem głównym i przepiękną drogą krzyżową. Mieliśmy też okazję obejrzeć cerkiew św. Mikołaja w Lubaczowie z ikonostasem pochodzącym z byłej cerkwi Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Niemstowie.

Czwartek - „tłusty czwartek”, to była okazja do usmażenia, przy pomocy Pani Jasi, obwarzanków, które smakowały wszystkim i których przepisy zostały rozdane licznej zainteresowanej grupie. Gościła u nas Pani z Zespołu Lubelskich Parków Narodowych z Zamościa, która opowiedziała o zwyczajach lęgowych znanych nam ptaków. Mówiła o ochronie ptaków oraz pokazała właściwe budki lęgowe.

Piątek mieliśmy pod znakiem munduru. Żołnierze: Adam, Mateusz i Sławomir mówili o wojsku, służbie, orientacji w terenie, umundurowaniu i uzbrojeniu. A wszystko to z olbrzymią dozą humoru. Natomiast nasi druhowie – strażacy: Iza, Miłosz, Sylwek i Krzysiek przedstawili prawa, obowiązki i powinności strażackie. Pokazali jak wygląda udzielanie pierwszej pomocy na fantomie, jak przygotowuje się poszkodowanego w wypadku, do przekazania załodze karetki i jak używa się defibrylatora. Najwięcej radości sprawił dzieciom najnowszy „nabytekłukowskiej straży – quad.

Na zakończenie uczestnicy Zimowiska otrzymali upominki. Pani dyrektor GOK zaprosiła dzieci na zajęcia w bibliotece, które od 17 lutego, w każdą sobotę, od godz. 10 do 11 będzie prowadziła dla nich p. Violetta Tadra.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszych zajęciach podczas ferii 2024.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć

29 stycznia 2024 r. na zaproszenie Dyrektor GOK Pani Wiesławy Kubów gościliśmy w Łukowej kierownika Zbiorów Fonograficznych IS PAN – pana dra Jacka Jackowskiego ze współpracownikami, którzy dokonali nagrań dla Instytutu Sztuki PAN.

Nagrywane były zespoły działające przy GOK oraz chórzystka naszego Chóru „Harmonia”.

Łukowscy dunajnicy: Sylwek, Kamil, Wojtek, i dwu Kacprów zostali nagrani podczas dunajowania dla dwu „nadobnych” łukowianek: Anetki i Madzi.

Dunajowanie odbywało się „pod okienejkiem” jak dawniej bywało oraz w mieszkaniu panny, bo coraz częściej dunajnicy podczas występów do domów są zapraszani.

Panie z Zespołu Śpiewaczego z Łukowej IV: Danusia, Halinka, Marysia i Stasia przedstawiły swoje najwartościowsze pieśni w sali klubowej GOK. Tam też zaprezentowała swój talent Majka Bielak.

Na zakończenie była profesjonalna dokumentacja fotograficzna w plenerze i remizie OSP.


Warszawski Instytut Sztuki PAN, jest posiadaczem największej w kraju, i jednej z największych w Europie, kolekcji materiałów archiwalnych. Obecnie realizuje projekt, którego celem jest stworzenie i wdrożenie systemu informatycznego umożliwiającego digitalizowanie materiałów dźwiękowych i fotografii w celu zachowania dóbr kulturalnych i artystycznych w postaci cyfrowej, a także ochrony ich przed zniszczeniem.

Obecnie Biblioteka liczy ponad 142 000 vol. książek i ponad 30 000 wydawnictw ciągłych. Zbiory obejmują wszelkie dyscypliny sztuki i pokaźną liczbę pozycji umożliwiających szeroko pojęte badania w dziedzinie humanistyki.

Ze zbiorów bibliotecznych mogą korzystać wszyscy zainteresowani wyłącznie na miejscu, natomiast prawo do wypożyczania mają tylko pracownicy i doktoranci Instytutu Sztuki PAN. Dostępny jest też ( po zalogowaniu) katalog online Biblioteki Instytutu Sztuki PAN, prowadzony od 1992, do którego trafią niebawem, nagrane najstarsze pieśni łukowskie i nasze dunaje.

Zapraszamy do galerii zdjęć..

Galeria zdjęć..

XI Łukowski Orszak

Orszak Trzech Króli w Łukowej rozpoczął się Mszą św. celebrowaną przez ks. kan. Waldemara Kostrubca. Czynny udział w liturgii wzięły panie ze Stowarzyszenia „Izydorki”, Trzej Królowie, orkiestra dęta i Chór Męski „Opoka”. Po uroczystej Mszy św. utworzony został orszak z Monarchów na koniach, których prowadziła regionalna gwiazda z haftami biłgorajskimi, niesiona przez małych i dużych dunajników. W przemarszu wzięły udział zespoły śpiewacze, młodzież w strojach regionalnych, dzieci przebierane za aniołków oraz orkiestra. Trasa była krótka, ze względu na organizowany przez GOK, po raz czwarty, Wojewódzki Przegląd Dunajów i Noworocznych Kolęd Życzących. Zakończenie stanowił pokłon Królów oddany Dzieciątku przy domu kultury i wspólne zdjęcie przy szopce osób bezpośrednio zaangażowanych.

Św. Mikołaj z powodu ataku zimy do Łukowej przybył z lekkim opóźnieniem, bo dopiero w niedzielę 10 grudnia 2023r. po południu. Dzieci powiadomione, że będzie jechał ulicami Łukowej i Chmielka, oczekiwały Go przy swoich domach. Opłacało się, bo Śnieżynki towarzyszące św. Mikołajowi nie szczędziły słodkości. W GOK u na Gościa czekała cała sala. Na powitanie św. Mikołaja chórzyści i dzieci z koła tanecznego wystąpili z pięknym programem świątecznym. Każdy z otrzymał upominek. Na zakończenie ze spektaklem „Świąteczny cud” wystąpili aktorzy z Krakowa.

Zapraszamy do galerii zdjęć...

IV Akcja "Lubelszczyzna Dunajuje" pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego

Administratorzy "Łukowa na starej fotografii" prowadzą portal społecznościowy pod tym samym tytułem na Facebook-u pod adresem:
https://www.facebook.com/pages/%C5%81ukowa-na-starej-fotografii/230152847173317
Średni dzienny zasięg tej strony to blisko pół tysiąca wejść.
Administratorzy zachęcają do udostępniania i przesyłania ciekawych starych fotografii o podobnej tematyce, które można by pokazać mieszkańcom Łukowej i jej okolic.
Oczywiście wszystkie fotografie będą odpowiednio oznakowane informacją o ich autorze czy źródle pochodzenia.

Goniec łukowski do nabycia w cenie 10 zł.

Kontakt z nami

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej
Łukowa 569A
23-412-Łukowa

tel. 84 6874060, 6874053
e-mail: gokluk1@wp.pl
administrator: informatyk@lukowa.pl

Copyright © 2024 Oficjalny serwis internetowy Gminy Łukowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.