image1 image2 image3 image4 image5 image6 image7 image8 image9 image10 image11 image12 image13

Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Łukowej rozpoczęły się przemarszem sprzed urzędu gminy do kościoła. Wzięły w nim udział poczty sztandarowe szkolne: Szkoły Podstawowej im por. Edwarda Błaszczak ps. Grom w Chmielku i Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łukowej; kombatanckie: Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Koło Gminne w Łukowej, Stowarzyszenia Dzieci Zamojszczyzny; strażackie: Ochotniczej Straży Pożarnej w Łukowej oraz Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Łukowej oraz poczet NSZZ „Solidarność” RI, poczet sztandarowy strzelecki. Przemarszowi przewodziła miejscowa orkiestra dęta, za nią podążali druhowie strażacy, radni i władze gminy. W tym roku do udziału w gminnych obchodach zaproszeni zostali przez panią dyrektor GOK strzelcy z nowo utworzonej jednostki w Biłgoraju.

Rozpoczęliśmy uroczystą, okolicznościową akademią przygotowana przez uczniów szkoły podstawowej w Łukowej pod kierownictwem p. Renaty Rój.

Centralnym punktem uroczystości była Msza św. w intencji Ojczyzny sprawowana ks. Łukasza Łukasiewicza.

Po Mszy św. wystąpił chór „Harmonia” z GOK w Łukowej i wszystkim za udział podziękował Wójt Stanisław Kozyra. Sierżant Karol Adamowicz podczas wystąpienia zachęcał młodzież do wstępowania w struktury Związku Strzeleckiego. Na zakończenie wspólnie zaśpiewaliśmy „Pierwszą Brygadę”.

Dalszym punktem programu było złożenie kwiatów przy Pomniku Niepodległości w Osuchach, który został ufundowany przez osuchowski Związek Strzelecki w 1933 r., a zrekonstruowanego z funduszy Społecznego Komitetu Opieki nad Cmentarzami w Gminie Łukowa w 2008 roku.

Bogate tradycje strzeleckie w Gminie Łukowa sięgają lat międzywojennych. Powstała wtedy strzelecka orkiestra dęta. Strzelcy działali bardzo prężnie, biorąc udział w rożnego rodzaju ćwiczeniach wojsko – sportowych. Dzięki temu wyjątkowemu wyszkoleniu w czasie II wojny światowej byli drużynowymi oddziałów partyzanckich walcząc w bitwie pod Osuchami.

 

Przy budynku Domu Pamięci w Osuchach zamontowany został nowy maszt, na który wciągnięto uroczyście flagę z udziałem strzelców. Nasi łukowscy żołnierze BOT zapalili znicz przy krzyżu na cmentarzu z czasów I wojny światowej w Podsośninie. Krzyż ten w 1932 roku postawił Związek Strzelecki z Osuch w ramach swojej działalności.

Zapraszamy do galerii zdjęć...

 


Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Łukowej rozpoczną się przemarszem sprzed urzędu gminy do kościoła, w którym wezmą udział poczty sztandarowe, orkiestra, druhowie strażacy.

W tym roku dołącza do nich strzelcy, którzy zechcą zachęcić młodzież do wstąpienia w Ich szeregi. Centralnym punktem będzie Msza św. w intencji Ojczyzny o godz. 10.00 sprawowana w kościele parafialnym w Łukowej. Uroczystości zakończy złożenie kwiatów przy Pomniku Niepodległości w Osuchach z 1933 r. ufundowanego przez Związek Strzelecki w Osuchach, a zrekonstruowanego z funduszy Społecznego Komitetu Opieki nad Cmentarzami w Gminie Łukowa. Tradycje strzeleckie w gm. Łukowa sięgają lat międzywojennych. Wtedy powstała strzelecka orkiestra dęta. Członkowie działali bardzo prężnie, biorąc udział w rożnego rodzaju ćwiczeniach wojsko – sportowych. Dzięki temu wyszkoleniu w czasie II wojny światowej byli drużynowymi oddziałów partyzanckich walcząc w bitwie pod Osuchami.

Tego dnia zapalone zostaną znicze na grobach powstańców styczniowych w Łukowej i żołnierzach AK i BCh na cmentarzu partyzanckim w Osuchach.

Tegoroczna kwesta na cmentarzu w Łukowej, dzięki ogromnej hojności ofiarodawców, osiągnęła rekordową sumę – 17 175,76 zł. Przepiękna aura zgromadziła tłumy ludzi na łukowskiej nekropoli, którzy zechcieli wesprzeć działalność komitetu i zapoznać się z pracami remontowymi przeprowadzonymi w ciągu dwudziestu lat. Służyła temu jubileuszowa wystawa, którą obejrzeć można było przy kwaterze Żołnierzy Września. Pracownicy GOK w Łukowej zadbali o całą część organizacyjną zbiórki i przygotowali ulotki i tablice informacyjne. Od pół roku o wszystkich pracach komitetu można się dowiedzieć ze strony cmentarzelukowej.pl. Tam też znajduje się konto komitetu i aplikacja do pobrania kodu QR, dzięki którym można dokonywać wpłat, wspierając tym ratowanie zabytkowych nagrobków. Doskonały wynik kwesty w Łukowej, jest najlepszą motywacją dla kwestarzy i wolontariuszy do dalszej pracy społecznej.

Zapraszamy do galerii zdjęć...


Zapraszamy do galerii zdjęć..

10 października w Gminnym Ośrodku Kultury w Łukowej odbył się wernisaż wystawy malarstwa p. Marka Rzeźniaka. Na 18 obrazach olejnych przewija się motyw polnych strachów na tle wielobarwnych krajobrazów Roztocza. Autor – kolorysta zapoznał obecne na wernisażu dzieci i młodzież z procesem twórczym i sposobem przedstawiania swoich uczuć za pomocą barw i motywów. P. Rzeźniakowi towarzyszyła małżonka, która wprowadziła uczestników wernisażu w tematykę aniołów. Był to przewodni temat do wykonania przez dzieci i młodzież prac w ramach warsztatów plastycznych. Najlepsze prace zostaną wysłane do Krasnegostawu na XI Wojewódzki Konkurs Plastyczny i Literacki „Mój Anioł”. Edycję pod hasłem; Dzień z życia Anioła


Marek Rzeźniak urodził się w 1944 r. w Zamościu, ukończył Zamojskie Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. Jest absolwentem Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom obronił w Pracowni Malarstwa prof. Wacława Taranczewskiego w 1969 r. Wieloletni nauczyciel PLSP w Zamościu.

Artysta jest autorem ponad 30 wystaw indywidualnych m.in.

w Galeriach BWA, Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie w 2009 r., Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu, 2018 r.

Brał udział w wystawach zbiorowych (Polska, Węgry, Hiszpania, Niemcy) m.in. w V Międzynarodowym Biennale „Sport w Sztuce” w Barcelonie, Festiwalu Malarstwa w Szczecinie, Wschodnim Salonie Sztuki w Lublinie.

P. Marek jest trzykrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki. Od roku 2007 prowadzi autorską galerię sztuki – Galerię Szur we wsi Szur koło Krasnobrodu.

Jego obrazy inspirowane są krajobrazem Roztocza, wydarzeniami społecznymi oraz podróżami. Tak powstały cykle: Strachy, Żywioły, Między niebem a ziemią, Wokół Księżej Góry, Koniec Wielkiej Armii, Ogrody, Katedry.

 

 

Uczniowie Technikum Leśnego w Biłgoraju od 27 września mają okazję poznać historię największej w kraju bitwy partyzanckiej i jej skutki. Wystawa mobilna łukowskiego domu kultury jest udostępniana szkołom nieodpłatnie.

Administratorzy "Łukowa na starej fotografii" prowadzą portal społecznościowy pod tym samym tytułem na Facebook-u pod adresem:
https://www.facebook.com/pages/%C5%81ukowa-na-starej-fotografii/230152847173317
Średni dzienny zasięg tej strony to blisko pół tysiąca wejść.
Administratorzy zachęcają do udostępniania i przesyłania ciekawych starych fotografii o podobnej tematyce, które można by pokazać mieszkańcom Łukowej i jej okolic.
Oczywiście wszystkie fotografie będą odpowiednio oznakowane informacją o ich autorze czy źródle pochodzenia.

Goniec łukowski do nabycia w cenie 10 zł.

Kontakt z nami

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej
Łukowa 569A
23-412-Łukowa

tel. 84 6874060, 6874053
e-mail: gokluk1@wp.pl
administrator: informatyk@lukowa.pl

Copyright © 2022 Oficjalny serwis internetowy Gminy Łukowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.