image1 image2 image3 image4 image5 image6 image7 image8 image9 image10 image11 image12 image13

Dokładnie 24 kwietnia minęło 154 lata od śmierci w lasach łukowsko – józefowskich wybitnego poety romantyzmu, powstańca Mieczysława Romanowskiego.

 

A kiedy łódka żywota mojego

Będzie już wpływać na wieczności morze,

Wtedy to, z chwałą Imienia Twojego,

Daj mi za kraj umrzeć, Wielki Boże.

 

O tak chwalebną śmierć prosił w jednym ze swoich wierszy Mieczysław Romanowski – poeta – powstaniec nierozerwalnie przez udział w potyczkach i bohaterska śmierć związany z naszym regionem.

Urodził się 12.04.1833 w Żukowie. Studiował prawo na Uniwersytecie Lwowskim. Od 1860 był pracownikiem „Ossolineum” , współpracował z pismami lwowskimi. Od 1862 był zaangażowany w działalność konspiracyjną. Na początku lutego 1863 jako dowódca oddziału młodzieży lwowskiej ruszył do powstania, został aresztowany i uwięziony we Lwowie. Po uwolnieniu dołączył do oddziału powstańczego, otrzymał stopień kapitana. Mianowany komisarzem administracyjnym i wojennym, sądowym oddziału „Lelewela”. 16 kwietnia 1863 roku dowodził lewym skrzydłem oddziału pod Borowymi Młynami ( gm. Łukowa ).

Zginął 24.04.1863 r. pod Józefowem, gdy jego oddział został zaskoczony przez Rosjan. Żołnierze pod dowództwem poety osłaniali odwrót reszty jednostki dowodzonej przez Marcina Borelowskiego "Lelewela".

 

Dla uczczenia życia i ofiary z życia powstańca Mieczysława Romanowskiego oraz dla przybliżenia jego twórczości młodym pokoleniom 24 kwietnia po raz XVIII odbył się Regionalny Konkurs Recytatorski im. Mieczysława Romanowskiego organizowany przemiennie przez Domy Kultury w Józefowie i Łukowej.

Największe uznanie jurorów zyskała prezentacja jednego utworu Romanowskiego i drugiego patriotycznego Kai Peć z Gimnazjum w Józefowie. Miejsca III zdobyli: Klaudia Kozyra z Gimnazjum w Józefowie oraz Wojciech Krawczyk z Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju. Wyróżnienia otrzymali: Natalia Paska uczennica Gimnazjum w Majdanie Nepryskim oraz Kacper Haczykowski – uczeń Gimnazjum w Józefowie.

Wszyscy uczestnicy i ich opiekunowie otrzymali piękne albumy poświęcone Adamowi Chmielowskiemu – powstańcowi styczniowemu wydane w Roku św. Brata Alberta a ufundowane przez GOK w Łukowej.

Organizatorzy cieszą się z wysokiego poziomu prezentowanych patriotycznych recytacji, co świadczy o zdolnościach i godnej naśladowania postawie uczniów i nauczycieli, którym miłość do swojej Małej Ojczyzny i szacunek dla Jej Bohaterów jest tak ważny i drogi.

Zdjęcia w galerii...

Administratorzy "Łukowa na starej fotografii" prowadzą portal społecznościowy pod tym samym tytułem na Facebook-u pod adresem:
https://www.facebook.com/pages/%C5%81ukowa-na-starej-fotografii/230152847173317
Średni dzienny zasięg tej strony to blisko pół tysiąca wejść.
Administratorzy zachęcają do udostępniania i przesyłania ciekawych starych fotografii o podobnej tematyce, które można by pokazać mieszkańcom Łukowej i jej okolic.
Oczywiście wszystkie fotografie będą odpowiednio oznakowane informacją o ich autorze czy źródle pochodzenia.

Goniec łukowski do nabycia w cenie 10 zł.

Kontakt z nami

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej
Łukowa 569A
23-412-Łukowa

tel. 84 6874060, 6874053
e-mail: gokluk1@wp.pl
administrator: informatyk@lukowa.pl

Copyright © 2024 Oficjalny serwis internetowy Gminy Łukowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.