Pomimo ogromnego upału przybyli do Osuch na uroczystości rocznicowe najważniejsi goście tj. żyjący uczestnicy bitwy:
Jan Buczek - „DĄBEK”, żołnierz oddziału AK „Groma” (z Lublina)
Andrzej Wiśniewski „SZYSZKA" żołnierz oddziału AK „Wira”, (z Warszawy)
Józef Kukułowicz - „SYBIRAK” z oddziału I Kompanii Sztabowej Inspektoratu Zamojskiego AK por. Adama Haniewicza „Woyny” (z Kaczórek)
Włodzimierz Łój, żołnierz oddziału BCh „Rysia” (z Wysokiego pod Zamościem).

Osuchy 2016, gmina Łukowa

Z najodleglejszych zakątków kraju przyjechały rodziny pochowanych na osuchowskim cmentarzu Żołnierzy AK i BCh.
Na uroczystościach zgromadzili się też członkowie środowisk kombatanckich przybyli z terenu województwa lubelskiego i podkarpackiego. Rangę obchodów podniosła obecność kompanii honorowej 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego z dowódcą panem majorem Leszkiem Winogrodzkim oraz orkiestry wojskowej z Dęblina.
Zaszczycili swoją obecnością uroczystości generałowie reprezentujący Siły Zbrojne RP tj.
- generał broni Ryszard Olszewski - pilot, profesor Akademii Obrony Narodowej w Warszawie ,
- generał dywizji Krzysztof Szymański – szef Katedry Logistyki Wojskowej Akademii Technicznej
- oraz starszy brygadier Stanisław Sulenta – prorektor Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie

Cieszy fakt obecności (już przecież w okresie wakacyjnym) drużyn harcerskich z Suśca, Niska, Tarnogrodu. Licznie zgromadzili się parlamentarzyści i przedstawiciele władz wojewódzkich i powiatowych.
Tradycyjnie obchody 72. rocznicy bitwy rozpoczęły się programem patriotycznym w wykonaniu uczniów łukowskiego gimnazjum pod kierownictwem p. Renaty Rój i p. Sławomira Kuczka. Następnie odczytane zostały przez pana Stefana Szmidta znanego aktora, nazwiska poległych pod Osuchami żołnierzy AK i BCh. Po czym orkiestrę wprowadziła 36 pocztów sztandarowych i rozpoczął się ceremoniał wojskowy z udziałem kompanii honorowej.
Gości przywitał wójt Gminy Łukowa, w sposób szczególny doceniona została obecność uczestników bitwy, którym wręczone zostały kwiaty i okolicznościowe publikacje wydane przez GOK w Łukowej.
O godz. 11:00 rozpoczęła się Msza św., którą koncelebrowali: ksiądz Jerzy Tworek - dziekan tarnogrodzki, ksiądz dr hab. Czesław Galek - kapelan AK, ksiądz Bogusław Wojtasiuk kanonik z Biłgoraja i ksiądz Waldemar Kostrubiec – proboszcz parafii Łukowa. Bardzo patriotyczną homilię wygłosił ks. Wojtasiuk.
I czytanie mszalne odczytała p. Teresa Kozaczuk - córka uczestnika bitwy Józefa Osucha ps. WESOŁY - żołnierza AK z oddziału „Groma”; II czytanie - p. Zbigniew Tchórzewski prezes Związku Kombatantów i Osób Represjonowanych Ziemi Zamojskiej. Modlitwę wiernych poprowadził p. Tomasz Kowalczyk – syna Feliksa Kowalczyka ps. PIORUN, żołnierza AK z oddziału „Topoli” spoczywajacego na cmentarzu partyzanckim w Osuchach. Dary u stóp ołtarza polowego złożyli: dzieci z Chmielka oraz uczestnicy bitwy: przybyły z Warszawy Żołnierz AK pan Andrzej Wiśniewski ps. „SZYSZKA” z ochrony Szpitala Leśnego 665 i Józef Kukułowicz - „SYBIRAK” z oddziału I Kompanii Sztabowej Inspektoratu Zamojskiego AK por. Adama Haniewicza „Woyny”.
Po Mszy św. odbyła się ceremonia nadania odznaczeń i nominacji oraz wręczenie nagród finalistom XVII Powiatowego Konkursu o AK i BCh na Ziemi Biłgorajskiej.
Złożenie wieńców pod pomnikiem na cmentarzu poprzedzone salwą honorową ku czci poległych pod Osuchami stanowi od lat najbardziej wzruszający moment osuchowskiego święta.
Pięknie, po wojskowemu zagrała dla nas orkiestra z Dęblina i mogliśmy obejrzeć inscenizację historyczną przygotowaną przez licznie zgromadzone Grupy Rekonstrukcji Historycznej pod dowództwem GRH „Wir” z Biłgoraja. Można było także zwiedzić obóz partyzancki w lesie.
Na zakończenie, na scenie odśpiewana została Koronka do Miłosierdzia Bożego w Roku Świętym Miłosierdzia Bożego. Modliliśmy się za bohaterów powstań narodowych i wojen poległych w Lasach Puszczy Solskiej. Koronkę prowadziła młodzież z Łukowej i Józefowa należąca do Chóru „Harmonia”.
Zainteresowani mogli podziwiać zabytkowe motocykle, które prezentowała Lubelska Grupa Weterańska „Partyzant”.
Muzeum Ziemi Biłgorajskiej przygotowało wystawę broni i partyzanckiego umundurowania oraz tablice z miejscami pamięci narodowej powiatu biłgorajskiego.
Chętni mogli obejrzeć film „Chłopcy z lasu”, którego głównymi bohaterami są partyzanci spod Osuch.
Jak co roku działała amatorska radiostacja, dzięki której mieliśmy kontakt z całym światem.
Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej przygotował dla uczestników uroczystości biało-czerwone serduszka, okolicznościową pieczątkę oraz kolejne numery publikacji o tematyce historycznej tj. „Zeszyt Osuchowski" „Gońca Łukowej” oraz grafikę majora Edwarda Markiewicza „Kaliny” na kawałku sosny osuchowskiej. W Domu Pamięci można było obejrzeć wystawę fotograficzną GOK poświęconą bitwie pod Osuchami, w tym także jej uczestnikom.

Ogromne podziękowania należą się Nadleśnictwu Józefów z p. Nadleśniczym na czele za wsparcie finansowe uroczystości.