W Gminnym Ośrodku Kultury w Łukowej, już po raz szesnasty odbył się Regionalny Konkurs Recytatorski im. Mieczysława Romanowskiego – poety powstańca, który w wieku 30 lat zginął w walce z Rosjanami w lesie pomiędzy Łukową a Józefowem. Okazuje się, że poezja patriotyczna sprzed półtora wieku jest ciągle bliska naszej młodzieży. Dowodem na to jest udział 21 gimnazjalistów z 7 szkół i 3 uczniów z liceów z terenu powiatu biłgorajskiego. Komisja Konkursowa przyznała następujące miejsca:

w kategorii gimnazjum

miejsce I - AGNIESZKA SZADKOWSKA z Publicznego Gimnazjum im. ks. Błażeja Nowosada w Szyszkowie

miejsce II - KLAUDIA KOZYRA z Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Józefowie
KAJA PEĆ - uczennica Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Józefowie
KACPER STUDNICKI - Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Józefowie

miejsce III - AGATA BODYS z Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Józefowie
DIANA SOBAŃ uczennica gimnazjum Zespołu Szkół Samorządowych im. Jana Pawła II w Tereszpolu - Zaorendzie

w kategorii szkoły średnie

I miejsce –
BARBARA GRZYWNA - Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju
JAGODA POLUHA - Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju
PIOTR GLINA - Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju

Nagrody w tym roku ufundował Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie
Uczestnicy konkursu złożyli kwiaty pod pomnikiem powstańców styczniowych na łukowskim cmentarzu.

Konkurs recytatorki im. Mieczysława Romanowskiego 2016