Niedziela 17 maja 2015 – cmentarz spalonych żywcem 59 mieszkańców Szarajówki.
Uroczystości 72. rocznicy pacyfikacji Szarajówki rozpoczęła specjalnym programem młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Edwarda Błaszczaka ps. „Grom” w Chmielku. pod kierunkiem pani Beaty Słoma.
Mszę świętą w intencji pomordowanych celebrował Proboszcz Parafii Chmielek ks. Marek Tworek. W homilii przypomniał relację naocznego świadka wydarzeń z 1943 roku – ocalałego mieszkańca Szarajówki. Polecał Bogu wszystkie Ofiary pacyfikacji i Ich Rodziny. Modliliśmy się też o przebaczenie tym, którzy dopuścili się tej zbrodni ludobójstwa.
Po Mszy świętej, pod pomnikiem Spalonych złożono kwiaty i wieńce, zapalono znicze. Wójt Gminy Łukowa Stanisław Kozyra podziękował za obecność pocztom sztandarowym: szkolnym i kombatanckim, przedstawicielom władz samorządowych, młodzieży szkolnej wraz z dyrektorami i nauczycielami oraz przedstawicielom Grupy Rekonstrukcji Historycznej „WIR” z Biłgoraja.

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej przygotował na tegoroczne obchody w Szarajówce mini publikację „59. Męczenników”.
Zawarte w niej materiały IPN i dokumenty niemieckie dotyczące akcji pacyfikacyjnej Szarajówki zebrał i opracował p. Kamil Kopera – doktorant historii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Pozwalają one spojrzeć na tę zbrodnię ze wskazaniem głównych sprawców tj. policję ukraińską z Tarnogrodu dowodzoną przez Włodzimierza Darmochwała, która wchodziła w skąd formacji policyjnych III Rzeszy.