Kierownik szkoły Paweł Adamiec i sekretarz gminy Jan Czapka powodowani koniecznością, czyli dużą liczbą pożarów postanowili, że w Łukowej należy założyć straż pożarną. Było to w 1925 roku. 90 lat temu. Jan Czapka został prezesem a naczelnikiem Paweł Adamiec. Wspaniali ludzie i piękny wzór do naśladowania. Jednostka licząca początkowo 25 strażaków mogła pochwalić się przekazaną z powiatu starą ręczną sikawką, drugą, nową zakupili sami nieco później. Na umundurowanie i zakup sprzętu zarabiali wystawiając przedstawienia, jasełka, organizując loterie, zabawy. Pomagano im. Współorganizatorami tych imprez byli nauczyciele, aptekarz, ksiądz i pracownicy gminy. Przez lata rozwijając się, tworzą historię poświęcenia w niesieniu bezinteresownej pomocy ludziom oraz wysiłku w podejmowaniu inicjatyw dla lokalnej społeczności.
Współpraca i pomoc jest wpisana w dzisiejszą działalność strażaków. Nie tylko ta, którą ślubują wypełniać: ratowanie życia ludzi i ich mienia. Organizują zbiórki płodów rolnych i pieniężne dla dzieci z domu dziecka, przykładnie oddają krew, pomagają podczas akcji powodziowych. Teraz nie brakuje im sprzętu i umundurowania. Nie brakuje chęci do działania. Nie brakuje też młodzieży zasilającej ich szeregi. W dniu 90. rocznicy powstania łukowska jednostka liczy 40 strażaków (w tym jedną druhnę) i 6 strażaków - seniorów.

90 lat OSP Łukowa

Uroczystości jubileuszowe 90. rocznicy powstania OSP Łukowa, rozpoczęły się przemarszem do kościoła parafialnego. Prowadziła orkiestra dęta pod niezawodnym kierownictwem p. Franciszka Iwańca. Uroczystą Mszę św. w intencji strażaków i ich rodzin odprawił Ksiądz Kanonik Waldemar Kostrubiec – proboszcz łukowskiej parafii. Strażacy dziękowali za 90 lat służenia społeczeństwu i prosili o zdrowie i siłę do dalszych działań.
Obsługa liturgiczna: I czytanie druh Paweł Rój, II czytanie: druhna Mariola Wenek, dary u stóp ołtarza złożyli: druh Mariusz Turczyniak, druh Albert Stasiejko, druh Grzegorz Kolasiński i druh Adam Ćwik.
Zwartą grupą wrócili pod remizę, „tam gdzie czują się u siebie”.
Dowódca uroczystości – naczelnik OSP Łukowa, druh Mirosław Karwan złożył meldunek o gotowości jednostki do uroczystości. Meldunek przyjął i przeglądu poddziału dokonał Członek Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Lublinie st. brygadier Mieczysław Skura, po czym poczet flagowy: druh Jan Iwaniec, druh Marek Kozyra i druh Wiesław Bieg, przy dźwiękach hymnu narodowego wciągnęli flagę państwową na maszt.
Gości powitał Wójt Gminy Łukowa p. Stanisław Kozyra. Swoją obecnością uroczystości zaszczycili: p. Jacek Grabek – Kierownik Delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Zamościu, p. Stanisław Misztal – Przewodniczący Komisji Samorządowej i Bezpieczeństwa Publicznego Sejmiku Województwa Lubelskiego, płk w st. sp. Mieczysław Skiba – honorowy Prezes Straży Ziemi Zamojskiej, p. Kazimierz Paterak – Przewodniczący Rady Powiatu w Biłgoraju, bryg. Mirosław Bury – naczelnik Wydziału Operacyjno – Szkoleniowego Komendy Powiatowej PSP w Biłgoraju, Prezes ZG ZOSP w Łukowej p. Tadeusz Budzyński, Komendant Gminny Straży Pożarnych druh Krzysztof Kowalik, radni Gminy Łukowa z Przewodniczący Rady p. Tadeuszem Kraczkiem, Skarbnik Gminy p. Irena Sobczak, Prezes Zarządu BS p. Zdzisław Szostak, miejscowi kapłani, Dyrektor GOK p. Wiesława Kubów, dyrektorzy szkół: p. Małgorzata Kraczek i p. Wiesław Stański, Prezes Klubu HDK p. Robert Chmiel, Prezes Łukowskiego Zrzeszenia Plantatorów Tytoniu p. Józef Grzyb, przedstawiciele jednostek OSP z Chmielka, Osuch i Pisklak oraz miejscowi przedsiębiorcy, właściciele sklepów i firm.
Historię OSP przedstawił prezes druh Stanisław Pękala i nastąpiło wręczenie odznaczeń i wyróżnień. A było tego sporo.
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Łukowej odznaczona została Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza. Takim samym medalem odznaczony został druh Stanisław Jeleń
Najwyższym odznaczeniem strażackim - Złotym Znakiem Związku odznaczony został Prezes Stanisław Pękala.
Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali: druh Mirosław Karwan i druh Marek Kozyra
Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa: druh Zdzisław Kołodziej, druh Mieczysław Buczko i druh Grzegorz Goch a Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa: druh Miłosz Presz, druh Damian Osuch, druh Adam Ćwik, p. Irena Sobczak i p. Robert Chmiel.
Paweł Rój, Grzegorz Wszoła, Stanisław Szostak, Sylwester Bielak i Marcin Turczyniak otrzymali Odznakę "Strażak Wzorowy"
Odznakę za Wysługę lat otrzymali druhowie: Stanisław Ciepla , Józef Dzikoń, Stanisław Jeleń, Henryk Silezin, Stanisław Pękala, Andrzej Kraczek, Jan Iwaniec, Krzysztof Paluch, Zbigniew Polanowski, Marek Kozyra, Mirosław Karwan, Krzysztof Kowalik, Mariusz Turczyniak, Mieczysław Buczko, Daniel Osuch, Adam Ćwik, Grzegorz Kolasiński, Paweł Rój, Grzegorz Wszoła. Miłosz Presz, Marcin Turczyniak.
Głos zabrali goście zaproszeni. Pięknie mówiono o straży, o jej powinnościach, o zasługach. Pięknie przypomniał jeden z zasłużonych druhów o żonach i rodzinach, dzięki postawie których strażak może być strażakiem, bo zastąpią w codziennych obowiązkach, bo zrozumieją, bo pomogą. Odczytywano Listy Gratulacyjne, wręczano prezenty.
Na jubileuszu nie mogło zabraknąć dzieci i młodzieży. Scena zawładnęli młodzi recytatorzy, tancerze, śpiewacy. Oni też wręczyli strażakom czerwone róże i płyty z marszami granymi przez Orkiestrę Dętą, przygotowane przez GOK.
Dziękujemy opiekunom i nauczycielom artystów: p. Annie Klejment, p. Patrycji Kozyra, p. Ewie Chuchro, p. Wiesławie Kubów i p. Sławomirowi Kuczkowi. Dziękujemy p. Tadeuszowi Kubów za nagłośnienie imprezy oraz tym wszystkim, którzy przyczynili się do jej uświetnienia.
Jubileuszowi towarzyszyła wystawa fotografii obrazująca 90 lat istnienia jednostki.