75. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego została uroczyście obchodzona w Osuchach 26 września 2014. Zgrupowanie oddziałów AK-BCh mjr. „Kaliny" stanowiło część składową sił zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego, podporządkowanego legalnemu rządowi Rzeczpospolitej na emigracji, a bitwa pod Osuchami była elementem frontu walki toczonej przez siły zbrojne państwa polskiego z Niemcami o niepodległość, suwerenność, biologiczne istnienie narodu. Polegli w bitwie pod Osuchami żołnierze AK lub BCh byli najbardziej wartościowymi Polakami, którzy jako ochotnicy stanęli do walki w obronie swojej ojczyzny.
W związku z obchodami tej rocznicy z inicjatywy dyrektora łukowskiego GOK i Nadleśniczego Nadleśnictwa Józefów zorganizowane zostało w Osuchach okolicznościowe spotkanie uczniów szkół podstawowych. Złożyło się na nie wysłuchanie prelekcji p. historyk Marii Działo, wystawa portretów partyzantów p. Natalii Maciocha, pogadanka krajoznawcza wygłoszona przez leśnika p. Adama Kraczka podczas złożenia kwiatów na Krzywej Górce, ognisko.
Uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z historią bitwy osuchowskiej i pośpiewać pieśni partyzanckie korzystając z mini publikacji specjalnie wydanych przez GOK w Łukowej.

Pamiętając o Żołnierzach Polskiego Państwa Podziemnego spod Osuch