Gminne dożynki tego roku świętowaliśmy nad przepiękną Tanwią w Pisklakach na udostępnionej przez Państwa Rojów łące przy moście.
Grupy wieńcowe ze wszystkich sołectw gminy Łukowa z orkiestrą i starostami głównymi z Pisklak zebrały się w południe 31 sierpnia na placu przed kościołem parafialnym w Łukowej. Stamtąd wyruszyły w kierunku Chmielka i Pisklak. Po drodze do korowodu dołączył chór kościelny z Chmielka z ks. Proboszczem. W Pisklakach na zespoły i chóry czekali gościnni mieszkańcy tej miejscowości ze swoim zespołem i starostami.
Po ceremonii powitalnej rozpoczęła się Msza św. dziękczynna za plony ziemi i o pokój na świecie.
Podczas ofiarowania składane były chleby, kwiaty, owoce i wieńce, a także każda delegacja dziękowała Bogu za urodzaje pieśnią. Po Mszy św. wszyscy podzielili się chlebem ze smalcem i ogórkiem, ciastami upieczonymi przez Panie z Pisklak i Szostak, cukierkami. Serwowana była grochówka przez radnych gminnych. Masarnia i piekarnia z Księżpola częstowały swoimi wyrobami. Podczas tego posiłku można było obejrzeć przygotowaną przez GOK i bibliotekę wystawę fotograficzną ukazującą Pisklaki sprzed pół wieku.
Do wystawy dołączony został sprzęt i dawne narzędzia rolnicze udostępnione przez życzliwych mieszkańców tych miejscowości nad Tanwią.
Dla dzieci zorganizowany został przez GOK darmowy plac zabaw i specjalny program. Jakby nie zła aura można było poszaleć do wieczora. Niestety deszcz zakończył imprezę już ok 18 – tej zaraz po spektaklu dla dzieci i koncercie naszej orkiestry.
Pracownicy GOK będą wspominać tegoroczne dożynki bardzo miło dzięki ogromnej serdeczności mieszkańców Pisklak i Szostak, którzy z tak ogromnym zaangażowaniem włączyli się w przygotowanie tej uroczystości gminno–parafialnej.

Dożynki nad Tanwią – Pisklaki 2014

Wykaz Delegacji Wieńcowych i Starostów oraz Gości

Starostowie Główni: państwo KINGA I LESZEK POPOWICZOWIE - mieszkańcy Pisklak.

1. Orkiestra dęta z panem kapelmistrzem Franciszkiem Iwańcem.
2. Zespół Śpiewaczy z Pisklak współorganizator tegorocznych dożynek ze swoimi starostami p. Barbarą Turek i p. Mirosławem Mielnikiem.
3. Dzieci z Podsośniny: Patrycja, Martyna, Kacper i Konrad i starostowie z Osuch
 reprezentujący kościół filialny w Osuchach tj: p. Bożena Kozyra i p. Ryszard Osuch.
4. Chór Kościelny z Babic
 ze starostami p. Elżbietą Dworniczak i Ryszardem Kaproniem.
5.
 Zespół Śpiewaczy Łukowa IV ze starostami: p. Switłaną Gaca i p. Zbigniewem Wazio.
6. Zespół Śpiewaczy
 Łukowa III wraz ze swoimi starostami p. Anną Ożga i p. Mirosławem Kubajem.
7. Zespół Śpiewaczy Łukowa II i ich starostowie: państwo Anna i Artur Mielnikowie.
8. Panie z Zespołu Śpiewaczego z Łukowej I i ich starostowie p. Zofia Mazur i p. Krzysztof Grzyb
9. Chór Łukowianie
 ze starostami P. Stanisławą Pokarowską i p. Czesławem Grzybem.
10. Chór OPOKA
 ze starostami: państwem Jolantą i Mirosławem Turczyniakami.
11. Chór Kościelny z Chmielka ze swoich starostami p. Dorotą Kida i p. Janem Rojem.
12. Delegacja krwiodawców Gminy Łukowa. Stanowiła ją rodzina Anny i Mariusza Buczko – honorowych dawców krwi ze swoimi dziećmi AGNIESZKĄ i RAFAŁEM. (W ciągu ostatniego roku honorowi dawcy krwi z łukowskiego klubu, bodajże jedynego wiejskiego w województwie lubelskim dokonali 273 oddań, co daje około 120 litrów ratującej życie krwi).
13. Dzieci
 z Pisklak przyniosły w czasie Ofiarowania gołębia pokoju z prośbą o pokój na świecie i zakończenie walk na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i wszystkich rejonach ziemi.
Goście szczególni:
 Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa p. dr. Eugeniusz Toruń przywiózł dla szczególnie zaangażowanych w propagowanie szlachetnej idei krwiodawstwa podziękowania i upominki. Otrzymali je; Rada Gminy Łukowa, Rada Nadzorcza Banku Spółdzielczego. Stacja Paliw Petrol panów Mirosława i Wojciecha Peciów z Łukowej, portal internetowy bilgoraj.com.pl, p. Małgorzata Kraczek, p. Zdzisław Szostak, p. Józef Grzyb, p. Edward Czerniak, ks. Marek Tworek i ks. Waldemar Kostrubiec oraz p. Stanisław Kozyra i p. Robert Chmiel. Torbę – apteczkę przenośną pierwszej pomocy dostało łukowskie gimnazjum za udostępnianie pomieszczeń szkoły na akcje poboru krwi.