Jedną z pierwszych osób aresztowanych i wywiezionych do obozów koncentracyjnych Sachsenhausen i Dachau był Ks. Ludwik Liwerski proboszcz łukowski w latach 1929 – 1940.
„Kiedy dnia 19 czerwca 1940 roku modliłem się w Łukowej po mszy św. dano mi znać, ze żandarmeria niemiecka oczekuje na mnie, by mnie aresztować. Mogłem wyjść z kościoła bocznymi drzwiami niepostrzeżony i ratować się ucieczką, ale gdy ksiądz wikary Marian Mroczek zwrócił się do mnie z zapytaniem, czy i on ma uciekać, od razu zdecydowałem pozostać, a księdzu wikaremu dać możność ucieczki.”
(przedruk wspomnień z książki „KAPŁANI ZAMOJSZCZYZNY OKRESU OKUPACJI” Ks. Edwarda Walewandera)
Po ks. proboszczu, wójcie i kierowniku szkoły przyszła kolej na pozostałych mieszkańców Łukowej.
3 lipca 1943 r. z placu przed łukowskim kościołem wywiezionych zostało do obozów i na roboty do Niemiec 490 rodzin tj. 2190 osób w tym: 779 mężczyzn, 779 kobiet i 682 dzieci. W czasie akcji pacyfikacyjnej wsi okupanci zabili 51 osób w tym dwoje dzieci. Pozostało na terenie gminy 300 osób pracujących na rzecz gospodarki niemieckiej. Byli to urzędnicy gminni, sołtysi, strażacy, robotnicy leśni i folwarczni. Część młodzieży przed pacyfikacją ukryła się w Puszczy Solskiej zasilając oddziały partyzanckie.
6 lipca 2014r. w kościele parafialnym w Łukowej Mszę św. za wysiedlonych sprawował jeden z Wysiedlonych - ks. prałat Władysław Kowalik w koncelebrze z ks. Grzegorzem Korgulem. Uczestniczyły licznie zgromadzone poczty sztandarowe kombatanckie, szkolne i strażackie.
Po Eucharystii w oślepiającym słońcu, („takie słońce było i wtedy, w 1943 roku” - mówili Ci, którym Opatrzność darowała przeżycie tamtych dni) nastąpiło przejście pod Pomnik Wysiedlonych.
Złożone zostały wiązanki kwiatów przez delegacje szkolne, kombatanckie, samorządowe, strażackie i przez krwiodawców.
Na placu przed kościołem do nabycia były różne publikacje historyczne wydane staraniem Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej. Największym powodzeniem cieszyła się książeczka ze wspomnieniami obozowymi ks. Ludwika Liwerskiego - przedruk rozdziału z książki „KAPŁANI ZAMOJSZCZYZNY OKRESU OKUPACJI” ks. Edwarda Walewandera uzupełniona zdjęciami GOK w Łukowej.