70. rocznica bitwy pod Osuchami zgromadziła Tych, których Najbliżsi spoczywają na cmentarzu partyzanckim, a także nielicznych już uczestników bitwy tj. p. Jana Buczka ps. Dąbek z oddziału Groma, p. Józefa Kukułowicza ps. Sybirak z oddziału Woyny, p. Andrzeja Wiśniewskego ps."Szyszka" z oddziału ,,Wira" ’i Romana Kicińskiego ps. "Orkan" żołnierza oddziału "Corda".
Cmentarz w Osuchach mienił się biało-czerwonymi różami wianków na krzyżach poległych, ale przecież wciąż żywych Bohaterów.
Przyjechali z najodleglejszych zakątków Polski Rodziny żołnierzy AK i BCh, których pożegnaliśmy w ostatnich latach, a którzy zaszczycali Swoją obecnością minione uroczystości rocznicowe.
Na charakter wojskowy obchodów wpłynął udział kompanii honorowej z Zamościa i orkiestry wojskowej z Dęblina oraz najwyższych rangą przedstawiciele WP.
Nie zabrakło licznych pocztów sztandarowych kombatanckich, szkolnych i niepodległościowych.
Wyjątkowo w tym roku na obchodach pojawili się motocykliści.
Przybyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, przedstawiciele Polonii Amerykańskiej.
Uroczysta Msza św. za poległych sprawowana była pod przewodnictwem JE Ks. bpa Marina Rojka. Czynnie wzięli w niej udział uczestnicy bitwy i członkowie Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.
Na cmentarzu odbył się apel poległych i złożenie wieńców, po którym wszyscy udali się na polanę, gdzie Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Wir” przedstawiła moment przerywania linii okrążenia. Efekty pirotechniczne robiły wrażenie prawdziwej walki sprzed 70. lat.
Na zakończenie odbył się koncert młodzieżowych zespołów: „Wyklęci” z Tomaszowa i zespołu „Vis Major” z Hrubieszowa.
Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej przygotował dla uczestników uroczystości kartki pocztowe z okolicznościowymi znaczkami i pieczątką oraz kolejne numery publikacji o tematyce historycznej tj.: „Zeszyt Osuchowski" , wydanie specjalne „Gońca Łukowej” a także książkę „Puszcza Solska 1944”.
W informacji znajdowała się skrzynka pocztowa do dyspozycji.
W sali wystawienniczej Domu Pamięci można było obejrzeć wystawę fotograficzną poświęconą bitwie pod Osuchami, w tym także jej uczestnikom zwłaszcza zmarłym w ostatnim czasie.
Muzeum Ziemi Biłgorajskiej przygotowało wystawę broni i partyzanckiego umundurowania. Prezentowany był także specjalny multimedialny materiał edukacyjny poświęcony bitwie nad Sopotem. Działała jak co roku amatorska radiostacja, umożliwiająca kontakt z całym światem.
Wystawa malarska Natalii Maciocha z GOK w Łukowej pod hasłem „Młodość ofiarowana Miłości” poświęconą bohaterskim Partyzantom, którzy złożyli na ołtarzu Ojczyzny swoje młode życie była novum tych uroczystości.

Uroczystości Rocznicowe 2014