37 uczniów z 5 szkół podstawowych, (z Obszy, Tarnogrodu, Nr 1 w Biłgoraju, Józefowa i Księżpola), 8 gimnazjów (z Obszy, Łukowej, Szyszkowa, Majdanu Nepryskiego, Tereszpola – Zaorendy, Księżpola i Majdanu Starego) oraz 3 szkół średnich (tj. Katolickiego LO w Biłgoraju, Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju oraz III Liceum im. C. K. Norwida w Zamościu) wzięło udział w XIV Regionalnym Konkursie Recytatorskim im. Mieczysława Romanowskiego.
Konkurs odbył się 15 kwietnia br. w GOK w Łukowej. Towarzyszyła mu wystawa amunicji wojskowej (kul ołowianych znalezionych przez p. Mirosława Okonia na polu bitwy pod Kobylanką).
Cieszy ogromne zainteresowanie poezją powstańca – poety Mieczysława Romanowskiego, komisarza administracyjnego i wojennego oddziału „Lelewela”, który brał udział w bitwie pod Borowymi Młynami (Gmina Łukowa) i poniósł bohaterską śmierć w lesie pod Józefowem 24 kwietnia 1863 r.
Na uznanie zasługują także nauczyciele wszystkich 16 szkół, którzy przygotowali i zgłosili swoich uczniów do udziału w konkursie.
Organizatorzy tj. GOK w Łukowej oraz MOK w Józefowie zachęcają w dalszym ciągu do propagowania wśród uczniów nie tylko poezji patriotycznej ale także szerzenia swojej świadomości regionalnej.

Konkurs Recytatorki im. M. Romanowskiego

Gratulacje należą się wszystkim uczestnikom a szczególnie zwycięzcom konkursu, którymi są:

w kategorii szkoła podstawowaklasa VI:
miejsce III

i Ogólnokształcących w Biłgoraju
III miejsce PAULINA CHODARA - III LO im. C. K. Norwida w Zamościu
wyróżnienia:
EMILIA TRACZ uczennica Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju
IWONA MARTYSZ Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju

Na zakończenie uczestnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie powstańców styczniowych na cmentarzu w Łukowej. Ponadto dyrektor GOK w Łukowej zaprosiła wszystkich do obejrzenia 77 prac plastycznych dzieci i młodzieży z gminy Łukowa i dwu parafii zorganizowanej w związku z kanonizacją Ojca św. Jana Pawła II. Na wystawie obejrzeć można było pamiątki ze spotkań łukowian z Ojcem św. a także osobiste rzeczy Ojca św. przekazane przez byłego sekretarza papieża arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego szkole w Łukawcu. Wśród nich różaniec Jana Pawła II, Jego pióro, część osobistej zastawy, własnoręczne podpisy publikacji.