image1 image2 image3 image4 image5 image6 image7 image8 image9 image10 image11 image12 image13
Piękna pogoda. Wspaniały korowód dożynkowy ulicami Łukowej i Chmielka, Uroczysta Msza św. dożynkowo – odpustowa w Chmielku. Festyn rodzinny - bardzo bogaty w atrakcje. Chleb ze smalcem i ogórkiem, który nigdy tak w ciągu roku nie smakuje.

A wszystko to 11 września 2011r. stało się w naszej gminie.

 

Dożynki 2011

 

Dożynki 2011

 

Dożynki 2011

 

Dożynki 2011
11 września 2011r., w niewiarygodnie piękny, słoneczny dzień dziękowaliśmy Panu Bogu za Plony Ziemi. Dożynki Gminno – Parafialne odbyły się tym razem w Chmielku. Zespoły Śpiewacze przybyły pod chmielecki kościół paradnie – korowodem olbrzymich ciągników z wozami przystrojonymi dożynkowo. Na czele korowodu jechali członkowie naszej orkiestry dętej, którzy swoimi granymi marszami dodawali jeszcze szyku. Gospodarze dożynek; ks. proboszcz Waldemar Kostrubiec, ks. proboszcz Marek Tworek, Wójt Gminy Łukowa Stanisław Kozyra oraz Starostowie Główni dożynek pani Elżbieta Kita z Szarajówki i pan Jan Rój z Chmielka, jechali ozdobnym wozem zaprzężonym w dwa konie.

Każde sołectwo posiadało swoich starostów. Łukową I mieli zaszczyt reprezentować pani Anna Wróbel oraz pan Jacek Sereda. Łukowej II: pani Barbara Runowicz oraz pan Stanisław Hajda. Pani Janina Kozyra i pan Marek Popowicz to mieszkańcy i starostowie Łukowej III. Zaszczyt reprezentowania Łukowej IV przypadł w udziale pani Marzannie Kuśmierz i panu Mirosławowi Karwanowi. Z Babic przybyli pani Bożena Padiasek oraz pan Józef Gałus. Chór Kościelny z Łukowej: pani Stanisława Kierepka i pan Franciszek Ćwik.

Pani Barbara Turek i pan Stanisław Ostasz reprezentowali Pisklaki i Szostaki. Chór Kościelny z Chmieka był w tym roku współgospodarzem dożynek. Ich starostowie to: pani Małgorzata Hyz i pan Tomasz Paluch.

Ok. godz. 12.30 na placu pomiędzy kościołem w Chmielku a budującą się nową plebania zebrały tłumy ludzi oczekujące na zbliżający się korowód.

Po dotarciu wszystkich grup wieńcowych i uroczystym otwarciu przez wójta dożynek rozpoczęła się uroczysta Msza św. dziękczynna i odpustowa koncelebrowana przez dwóch proboszczów oraz nowo mianowanego Dziekana Dekanatu Tarnogrodzkiego - ks. Jerzego Tworka.

W darze ołtarza zespoły śpiewacze i chóry składały chleby dożynkowe, wieńce, kosze z owocami, miodem, winem.

Po Mszy św, podczas dzielenia się chlebem wysłuchaliśmy krótkiego koncertu Męskiego Zespołu Śpiewaczego z Łukowej,

Po części „ kościelnej” wszyscy uczestnicy świętowania dożynkowego udali się na plac obok Szkoły Podstawowej w Chmielku, gdzie rozpoczął się festyn rodzinny bogaty w występy świetnych zespołów i kapel. Podziwialiśmy tancerzy z Zespołu Tanecznego „Tanew” z Biłgoraja, którym przygrywała zespołowa kapela. Grała dla nas: orkiestra dęta, nasz rodzimy Zespół „Solemis”, Kapela „Rzemyki” z Józefowa, zespół „Alice” ze Stalowej Woli. Po zmroku do tańca przygrywał zespół „Saygon”. Najmłodsi na scenie mogli nauczyć się tańczyć oraz zobaczyć sztuczki wykonywane przez maleńką Pchełkę – ślicznego pieska. Dla naszych dzieciaków był przygotowany, dzięki takim sponsorom jak Bank Spółdzielczy i Stacja Paliw „Petrol” prawie darmowy plac zabaw.

Bractwo rycerskie tj. rekonstruktorzy historyczni z Warszawy zapoznali wszystkich z kulturą średniowiecza. Ubierany był rycerz, prezentowane były pojedynki rycerskie.

Przed sceną można było poczęstować się słodkimi wypiekami ofiarowanymi przez piekarnię pana Spustka z Księżpola oraz obejrzeć wystawę płodów rolnych przygotowaną przez Zespół Doradztwa Rolniczego w Biłgoraju.

Wśród gości naszych gminnych dożynek znalazł się m. in. pan Marian Tokarski Starosta Biłgorajski. Inni którzy nie mogli przybyć wystosowali lisy, które prezentujemy w naszej galerii.

Administratorzy "Łukowa na starej fotografii" prowadzą portal społecznościowy pod tym samym tytułem na Facebook-u pod adresem:
https://www.facebook.com/pages/%C5%81ukowa-na-starej-fotografii/230152847173317
Średni dzienny zasięg tej strony to blisko pół tysiąca wejść.
Administratorzy zachęcają do udostępniania i przesyłania ciekawych starych fotografii o podobnej tematyce, które można by pokazać mieszkańcom Łukowej i jej okolic.
Oczywiście wszystkie fotografie będą odpowiednio oznakowane informacją o ich autorze czy źródle pochodzenia.

Goniec łukowski do nabycia w cenie 10 zł.

Kontakt z nami

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej
Łukowa 569A
23-412-Łukowa

tel. 84 6874060, 6874053
e-mail: gokluk1@wp.pl
administrator: informatyk@lukowa.pl

Copyright © 2024 Oficjalny serwis internetowy Gminy Łukowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.