image1 image2 image3 image4 image5 image6 image7 image8 image9 image10 image11 image12 image13

Z okazji obchodów 80. Rocznicy Bitwy pod Osuchami GOK w Łukowej przygotował bogaty program.

Uroczystości rozpoczęły się w sobotę 22 czerwca o godzinie 20:00 Partyzancką Drogą Krzyżowa szlakiem walk i projekcją filmu „Chłopcy z lasu” przy Domu Pamięci. Uczestnicy nabożeństwa rozstawili zapalone znicze przy każdym z krzyży na osuchowskim cmentarzu.

Główne uroczystości odbyły się 23 czerwca. O godzinie 10:00 z koncertem patriotycznym wystąpił chór „Harmonia” działający przy GOK w Łukowej.

Po ceremoniale wojskowym z udziałem orkiestry i kompanii honorowej odprawiona została Msza św. za poległych w bitwie partyzantów. Głównym celebransem był JE Ks. Biskup Marian Rojek, który wygłosił też patriotyczną homilię. Po Mszy wręczone zostały nagrody finalistom XXV Powiatowego Konkursu o Armii Krajowej i Batalionach Chłopskich na Ziemi Biłgorajskiej.

Następnie uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz. Tam po Apelu Poległych, pod pomnikiem złożone zostały wieńce i wiązanki kwiatów oraz ustawione zapalone znicze.

W uroczystościach wzięli udział: ostatni żyjący uczestnik bitwy – Stanisław Szostak pseudonim „Trzynastka” z oddziału „Groma” oraz sanitariuszka Aniela Terlecka ps. „Mała” z oddziału „Woyny”.

GOK w Łukowej zorganizował w związku z obchodami 80. rocznicy konkurs na wiersz poświęcony młodym bohaterom pochowanym w Osuchach. Wygrała go dwunastoletnia Michalina Laura Ostrowska ze Szkoły Podstawowej w Goraju, której utwór „Krzyże na skraju lasu” odczytany został podczas drogi krzyżowej. Nagrodę dla zwyciężczyni ufundowało „Stowarzyszenie Osuchy 1944”.

 

Groby żołnierzy

na cmentarzu odnowione zostały staraniem GOK i Gminy Łukowa w latach 2021-2024. Odnowiony został także grób mjr. Edwarda Markiewicza ps. „Kalina” na cmentarzu w Zwierzyńcu z funduszy Towarzystwa Miłośników Zwierzyńca.

Społeczny Komitet Opieki nad Cmentarzami w Gminie Łukowa poddał gruntownej renowacji pomnik pomordowanych w 1944 roku mieszkańców Osuch.

Na partyzanckich krzyżach zawieszone zostały biało – czerwone opaski.

Zapraszamy do galerii zdjęć..

Administratorzy "Łukowa na starej fotografii" prowadzą portal społecznościowy pod tym samym tytułem na Facebook-u pod adresem:
https://www.facebook.com/pages/%C5%81ukowa-na-starej-fotografii/230152847173317
Średni dzienny zasięg tej strony to blisko pół tysiąca wejść.
Administratorzy zachęcają do udostępniania i przesyłania ciekawych starych fotografii o podobnej tematyce, które można by pokazać mieszkańcom Łukowej i jej okolic.
Oczywiście wszystkie fotografie będą odpowiednio oznakowane informacją o ich autorze czy źródle pochodzenia.

Goniec łukowski do nabycia w cenie 10 zł.

Kontakt z nami

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej
Łukowa 569A
23-412-Łukowa

tel. 84 6874060, 6874053
e-mail: gokluk1@wp.pl
administrator: informatyk@lukowa.pl

Copyright © 2024 Oficjalny serwis internetowy Gminy Łukowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.