image1 image2 image3 image4 image5 image6 image7 image8 image9 image10 image11 image12 image13

11 listopada 2023 r. - 105. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości – świętowaliśmy w parafii Chmielek.

Spod remizy OSP Chmielek w stronę kościoła wyruszyły poczty sztandarowe: Szkoły Podstawowej im. por Edwarda Błaszczaka ps. Grom w Chmielku, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łukowej, Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Zarządu Gminnego w Łukowej, Stowarzyszenia Dzieci Zamojszczyzny, Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Łukowej i Ochotniczej Straży Pożarnej w Łukowej. Były obecne władze i radni Gminy Łukowa, strażacy, dyrektorzy szkół i instytucji. Przemarszowi przewodziła, jak zawsze nasza Orkiestra Dęta pod batutą p. Bolesława Gacy.

Przed Mszą św. odbyła się okolicznościowa akademia przygotowana przez uczniów SP w Chmielku pod kierunkiem p. Beaty Słoma oraz zaśpiewał dla zgromadzonych Chór „Harmonia” z łukowskiego GOK pod kierunkiem p. Sławomira Kuczka

Mszę św. za Ojczyznę sprawował i homilię, z obszernym rysem historycznym, wygłosił ks. proboszcz Marek Tworek.

Na zakończenie stosownych podziękowań udzielił Wójt Stanisław Kozyra.

Wszyscy zgromadzeni mogli zaopatrzyć się w folderek wydany przez GOK o dwu brawurowych akcjach partyzanckich na posterunek ukraiński w Łukowej.

Dalszy ciąg uroczystości miał miejsce przy Pomniku Niepodległości w Osuchach w związku z 90. rocznicą jego powstania.

Pod pomnikiem, przy którym zaciągnęli warty Żołnierze BOT, złożone zostały kwiaty i zapalony znicz. Chórzyści „Harmonii” pięknie zaśpiewali pieśń „Marsz , marsz Polonia”. Klika słów o powstaniu pomnika powiedziała p. Wiesława Kubów – dyrektor GOK w Łukowej. Obecni byli również druhowie - strażacy z OSP Osuchy.

Informacje o okolicznościach powstania pomnika i jego odnowieniu znalazły się na tablicy informacyjnej przygotowanej przez GOK.

Obecnie pomnik znajduje się na terenie budowy muzeum w Osuchach, ale mieszkańcy wsi zadbali o uporządkowanie jego otoczenia.

 

 

Administratorzy "Łukowa na starej fotografii" prowadzą portal społecznościowy pod tym samym tytułem na Facebook-u pod adresem:
https://www.facebook.com/pages/%C5%81ukowa-na-starej-fotografii/230152847173317
Średni dzienny zasięg tej strony to blisko pół tysiąca wejść.
Administratorzy zachęcają do udostępniania i przesyłania ciekawych starych fotografii o podobnej tematyce, które można by pokazać mieszkańcom Łukowej i jej okolic.
Oczywiście wszystkie fotografie będą odpowiednio oznakowane informacją o ich autorze czy źródle pochodzenia.

Goniec łukowski do nabycia w cenie 10 zł.

Kontakt z nami

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej
Łukowa 569A
23-412-Łukowa

tel. 84 6874060, 6874053
e-mail: gokluk1@wp.pl
administrator: informatyk@lukowa.pl

Copyright © 2024 Oficjalny serwis internetowy Gminy Łukowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.