Eliminacje Powiatowe  do 42. Festiwalu Kapel i Śpiewakow Ludowych w Kazimierzu odbyły się 12 maja w Obszy.  Wzięły w nich udział zespoły śpiewacze z Aleksandrowa, Łukowej I, Obszy, Woli Obszańskiej, Korytkowa Małego oraz kilku solistów.
Po występach konkursowych czas oczekiwania na werdykt Jury umilała wszystkim Kapela   z Tarnogrodu. Mimo wspaniałego występu i pięknej pogody spłeczność Gminy Obsza nie była zainteresowana eliminacjami. Po długich trwających chyba dłużej niż występy, niewątpliwie burzliwych obradach odczytano protokół,  który zapraszał do Lublina na Eliminacje Wojewodzkie   Panie  z zespołu Śpiewaczego Łukowa I.  Do koncertu „Lubelszczyzna żegna festiwalowych gości”, który w ostatnich latach kończy festiwal w Kazimierzu  wytypowano  Zespół Śpiewaczy z Aleksandrowa. Gratulujemy naszym Paniom i życzymy sukcesów w Lublinie.
Co roku w Czarnej koło Kielc odbywają się „Majówki Świętokrzyskie” mające na celu promocję kultury ludowej Kielecczyzny. Na majówkę zapraszani są goście specjalni tj. zespoły ludowe z różnych części kraju. W tym roku na 17 maja zaproszeni zostali przedstawiciele Kultury Łukowskiej: Zespół Śpiewaczy z Łukowej I, „Młodzi Dunajnicy” a także członkowie Koła Teatralnego działającego przy GOK, którzy przedstawią dawne wesele łukowskie. Obecność Łukowej na „Majówce Świętokrzyskiej” nie będzie stanowić promocji tylko miejscowej kultury, „nasi artyści” reprezentować będą cały Region Biłgorajski.

Obsza 2008