image1 image2 image3 image4 image5 image6 image7 image8 image9 image10 image11 image12 image13

59 osób, głównie kobiety i dzieci, 80 lat temu, 18 maja 1943 roku, zginęło śmiercią męczeńską, z rąk niemieckich okupantów i ukraińskich kolaborantów w Szarajówce.

Tę zbrodnię wojenną, podpalenie i grabież, śmierć niewinnych kobiet i dzieci, uczczono 21 maja 2023 r.

Zebraliśmy się przy maleńkim cmentarzu, gdzie spoczywają bestialsko wymordowani mieszkańcy Szarajówki i rozpoczęliśmy okolicznościową akademią przygotowaną przez uczniów Szkoły Podstawowej im. por. Edwarda Błaszczaka ps. Grom w Chmielku. Następnie, po wprowadzeniu wojska, uroczystości przebiegały według ceremoniału wojskowego.

Jakub Buczko przeczytał wspomnienia swojego pradziadka Władysława Wierzbowskiego, który jako jeden z bardzo nielicznych zdołał przetrwać ten mord, schowany pod podłogą stodoły. Odczytał też nazwiska wszystkich ofiar. W Ich intencji celebrowana była Msza św. Przewodniczył jej ks. Waldemar Kostrubiec proboszcz parafii w Łukowej, w asyście ks. Marka Tworka proboszcza parafii w Chmielku oraz profesora KUL, ks. Mariana Pokrywki. Ksiądz Profesor wygłosił przejmującą homilię.

Po Mszy św. odbył się Apel poległych i liczne zgromadzone delegacje szczebla ogólnopolskiego, wojewódzkiego, powiatowego i samorządowego złożyły wieńce i kwiaty przy pomniku.

Na zakończenie, po króciutkim koncercie w wykonaniu orkiestry dętej z Łukowej rozpoczęła się inscenizacja historyczna przygotowana przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej WIR z Biłgoraja i grupy zaprzyjaźnione.

Specjalnego, podniosłego charakteru nadał uroczystościom udział kilkunastu pocztów sztandarowych z gminy i okolic oraz udział „mundurowców”. Gościliśmy kompanię reprezentacyjną z Zamościa, przedstawicieli Wojsk Obrony Terytorialnej pełniącymi warty przy pomniku wraz z ich pocztem sztandarowym oraz także w mundurach i z pocztami sztandarowymi, strażaków z Chmielka i Łukowej.

Zdjęcia w galerii...

Administratorzy "Łukowa na starej fotografii" prowadzą portal społecznościowy pod tym samym tytułem na Facebook-u pod adresem:
https://www.facebook.com/pages/%C5%81ukowa-na-starej-fotografii/230152847173317
Średni dzienny zasięg tej strony to blisko pół tysiąca wejść.
Administratorzy zachęcają do udostępniania i przesyłania ciekawych starych fotografii o podobnej tematyce, które można by pokazać mieszkańcom Łukowej i jej okolic.
Oczywiście wszystkie fotografie będą odpowiednio oznakowane informacją o ich autorze czy źródle pochodzenia.

Goniec łukowski do nabycia w cenie 10 zł.

Kontakt z nami

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej
Łukowa 569A
23-412-Łukowa

tel. 84 6874060, 6874053
e-mail: gokluk1@wp.pl
administrator: informatyk@lukowa.pl

Copyright © 2024 Oficjalny serwis internetowy Gminy Łukowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.