Dwie Osuchowskie rocznice uczczone!

27 września 2022 r. odbyły się w Osuchach Powiatowe Obchody 83. Rocznicy Powstania Polskiego Państwa Podziemnego oraz 78. Rocznicy Mszy św. pogrzebowej żołnierzy AK i BCh i poświęcenia największego w kraju cmentarza partyzanckiego, w których wzięła udział młodzież ze szkół podstawowych w Łukowej, Biłgoraju i Babicach oraz z Liceum im. ONZ i Zespołu Szkół Leśnych z Biłgoraja.

Uroczystości rozpoczęły się złożeniem i zapaleniem zniczy na cmentarzu w Osuchach. Następnie młodzież podzielona na grupy mogła skorzystać ze zwiedzania z przewodnikiem Domu Pamięci i wystawy przy cmentarzu; mogła przejść szlakiem Partyzanckiej Drogi Krzyżowej kard. Stefana Wyszyńskiego od cmentarza na Krzywą Górkę ( dzięki pomocy PTTK w Biłgoraju ); obejrzeć unikaty przyrodnicze przygotowane przez Nadleśnictwo Józefów i Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne ( ornitolodzy przyjmowali w swojej siedzibie w Szostakach ).

Pan Kamil Kopera z Instytutu Pileckiego przedstawił zainteresowanym prezentację multimedialną „Zawołani po imieniu – Powiat Biłgorajski”

Młodzież wzięła udział w grze terenowej „Wicher nad Sopotem” przygotowanej przez p. Tomasza Brytana z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej.

Partnerem wydarzenia był 25. Zamojski Batalion Lekkiej Piechoty. Żołnierze prowadzili warsztaty z przymierzania oprzyrządowania bojowego, maskowania się poprzez malowanie twarzy oraz, dla chętnych - naukę czołgania się.

Na zakończenie GOK zorganizował dla uczestników spotkanie integracyjne w obozowisku przy ziemiance partyzanckiej i pieczenie kiełbasek. Bardzo pomogli w tym osuchowscy strażacy oraz GRH „Wir”. Rekonstruktorzy z „Wira” prezentowali broń i umundurowanie partyzanckie.

Spotkanie bardzo udane. Uroczystości zaszydzili Swoją obecnością: Pani Monika Żur – Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Zamościu, Starosta Biłgorajski Pan Andrzej Szarlip oraz Panowie Nadleśniczy ze Zwierzyńca i Józefowa.

Zapraszamy do galerii zdjęć...