Dwudziestego czwartego listopada 2023 r. w Zamchu, odbył się Konkurs Wiedzy o Życiu i Twórczości Rafała Hadziewicza, znanego malarza, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Zorganizowany został przez GOK w Łukowej i Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Zamchu, a patronowało mu Muzeum Narodowe w Kielcach.

Na miejsce konkursu wybrany został Zamch – miejscowość gdzie się wszystko zaczęło: życie i twórczość Hadziewicza

Konkurs służył upamiętnieniu 220. rocznicy urodzin jednego z najwybitniejszych malarzy XIX – wiecznych, który poprzez swoje życie i dzieła religijne związany jest ściśle z Zamojszczyzną.

Test wiedzy pisały drużyny z 3 szkół podstawowych: z Chmielka, Łukowej i Zamchu.

Uczniowie mieli za zadanie odpowiedzieć na pytania otwarte i zamknięte dotyczące życia i twórczości artystycznej Rafała Hadziewicza.

 

Zwyciężczyniami okazały się dziewczęta z drużyny Szkoły Podstawowej im. por. Edwarda Błaszczaka ps. Grom w Chmielku, w składzie: Amelia Bielańska, Karolina Dąbrowska i Weronika Zawadzińska.

 

II miejsce zajęła drużyna Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łukowej – tj. Magdalena Szostak, Bartłomiej Słoma i Szymon Stelmach.

 

III miejsce przypadło drużynie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zamchu. Stanowili ją: Alicja Wróbel, Fabian Kapka i Bartosz Świerzko.

 

Cenne nagrody, ufundowane przez Bank Spółdzielczy w Obszy, wręczyła Pani Edyta Jeleń - Dyrektor SP w Zamchu.

Pani Wiesława Kubów - Dyrektor GOK w Łukowej dla uczestników i uczniów przygotowała prezentację obrazów mistrza, które posiadają świątynie na terenie Zamojszczyzny oraz wręczyła dyplomy.

Zdjęcia w galerii..

 

11 listopada 2023 r. - 105. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości – świętowaliśmy w parafii Chmielek.

Spod remizy OSP Chmielek w stronę kościoła wyruszyły poczty sztandarowe: Szkoły Podstawowej im. por Edwarda Błaszczaka ps. Grom w Chmielku, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łukowej, Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Zarządu Gminnego w Łukowej, Stowarzyszenia Dzieci Zamojszczyzny, Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Łukowej i Ochotniczej Straży Pożarnej w Łukowej. Były obecne władze i radni Gminy Łukowa, strażacy, dyrektorzy szkół i instytucji. Przemarszowi przewodziła, jak zawsze nasza Orkiestra Dęta pod batutą p. Bolesława Gacy.

Przed Mszą św. odbyła się okolicznościowa akademia przygotowana przez uczniów SP w Chmielku pod kierunkiem p. Beaty Słoma oraz zaśpiewał dla zgromadzonych Chór „Harmonia” z łukowskiego GOK pod kierunkiem p. Sławomira Kuczka

Mszę św. za Ojczyznę sprawował i homilię, z obszernym rysem historycznym, wygłosił ks. proboszcz Marek Tworek.

Na zakończenie stosownych podziękowań udzielił Wójt Stanisław Kozyra.

Wszyscy zgromadzeni mogli zaopatrzyć się w folderek wydany przez GOK o dwu brawurowych akcjach partyzanckich na posterunek ukraiński w Łukowej.

Dalszy ciąg uroczystości miał miejsce przy Pomniku Niepodległości w Osuchach w związku z 90. rocznicą jego powstania.

Pod pomnikiem, przy którym zaciągnęli warty Żołnierze BOT, złożone zostały kwiaty i zapalony znicz. Chórzyści „Harmonii” pięknie zaśpiewali pieśń „Marsz , marsz Polonia”. Klika słów o powstaniu pomnika powiedziała p. Wiesława Kubów – dyrektor GOK w Łukowej. Obecni byli również druhowie - strażacy z OSP Osuchy.

Informacje o okolicznościach powstania pomnika i jego odnowieniu znalazły się na tablicy informacyjnej przygotowanej przez GOK.

Obecnie pomnik znajduje się na terenie budowy muzeum w Osuchach, ale mieszkańcy wsi zadbali o uporządkowanie jego otoczenia.

 

 

 

Zapraszamy do galerii zdjęć..

GOK w Łukowej zaprasza na wystawę o dwu akcjach partyzanckich na posterunek żandarmerii niemiecko – ukraińskiej w Łukowej: 18 - 19 października oraz 23 -24 października 1943 roku. Na tablicach prezentowane są  zdjęcia dowódców akcji odbicia więźniów z aresztu i żołnierzy biorących udział oraz partyzancka obsługa medyczna. Oddzielnie przedstawieni są szczególnie zasłużeni w drugiej akcji rozbicia posterunku oraz polegli bohaterowie. Na wystawie znajduje się także niepełny wykaz żołnierzy AK i BCh dwu udanych akcji, dzięki którym wypędzeni przez Niemców mieszkańcy Łukowej spokojnie mogli powrócić do swoich domostw. Organizacją wystawy zajęła się dyr. GOK Wiesława Kubów, natomiast za opracowanie historyczne tekstów i wybór zdjęćodpowiadała p. Maria Działo.

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego i rocznica założenia cmentarza partyzanckiego w Osuchach

Goniec łukowski do nabycia w cenie 10 zł.

Kontakt z nami

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej
Łukowa 569A
23-412-Łukowa

tel. 84 6874060, 6874053
e-mail: gokluk1@wp.pl
administrator: informatyk@lukowa.pl

Copyright © 2023 Oficjalny serwis internetowy Gminy Łukowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.