Podziękowanie za plony w Krasnobrodzie

Po całorocznej trosce o ziemię, by ta wydała piękny i obfity plon nadszedł czas podziękowań. W niedzielę 10 września rolnicy Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej pokłonili się Pani Roztocza – Matce Boskiej Krasnobrodzkiej, i u stóp Jej obrazu złożyli dary: przepiękne wieńce dożynkowe, chleby, ciasta, owoce, warzywa, miody. W podzięce za opiekę Bożą, za przychylność, za pogodę...

Ponad 50 delegacji zgromadziło się przy Kaplicy Objawień na Wodzie, skąd po odmówienia modlitwy różańcowej w intencji rolników, w pięknym korowodzie, przy wtórze orkiestry, przeszły na plac przy sanktuarium.

Centralnym punktem świętowania była Msza Św. Dziękczynna, której przewodniczył Ks. Biskup Marian Rojek. Podczas homilii przekonał nas, że mniej znaczy więcej – mniej czasu na rzeczy niepotrzebne to więcej czasu dla Rodziny, Boga, potrzebujących. Dziękował rolnikom za ich ciężką pracę i przyniesione owoce tej pracy.
Podczas święcenia wieńców i darów ołtarza, duszpasterz diecezji podchodził do każdej z osobna delegacji. Dziękował za trud i serce włożone w zebranie plonów, za wykonanie wieńca.

Naszymi przedstawicielami w Krasnobrodzie były panie z Chóru Kościelnego z Chmielka reprezentujące parafię Chmielek ze swoimi starostami państwem Joanną i Grzegorzem Słotwińskimi.
W święcie uczestniczyli również reprezentując Gminę Łukowa: Wójt Gminy p. Stanisław Kozyra, Przewodniczący Rady Gminy p. Tadeusz Kraczek i p. Lucyna Paluch z GOK oraz kilku łukowskich rolników.

Każda delegacja otrzymała pamiątkowy dyplom przygotowany przez duszpasterstwo rolników naszej diecezji. Po złożeniu darów ołtarza, kiedy to podziwiano chleb złożony na ołtarzu – „artyści go przystroili” - dało się usłyszeć, odbyła się Procesja Eucharystyczna z wieńcami dożynkowymi.

Galeria zdjęć..

Dożynki gminno – parafialne – Chmielek, 3 września 2017

Starostami dożynkowymi Gminy Łukowa byli państwo Joanna i Grzegorz Słotwińscy - mieszkańcy Chmielka
O godz. 11:30 przed remizą OSP w Chmielku odbyła się zbiórka orkiestry dętej z panem kapelmistrzem Franciszkiem Iwańcem, grup wieńcowych, gospodarzy dożynek, zarządu krwiodawców, władz samorządowych i gości. Wszyscy zebrani, barwnym korowodem przeszli ulicami Chmielka w kierunku kościoła parafialnego, gdzie odprawiona została Msza św. dziękczynna za plony ziemi, którą koncelebrowali Księża Proboszczowie: Marek Tworek i Waldemar Kostrubiec.
Grupy wieńcowe tj: Chór Kościelny z Chmielka, delegacja mieszkańców z Podsośniny reprezentująca kościół filialny w Osuchach, Zespół Śpiewaczy z Pisklak, Chór Męski OPOKA, Zespół Śpiewaczy z Łukowej IV, delegacja Pań z Łukowej III, Zespół Śpiewaczy z Łukowej II, panie reprezentujące sołectwo z Łukowej I, Chór Kościelny z Babic podczas Mszy św. dziękowały za urodzaje specjalnie przygotowanymi pieśniami ofiarowując pieczywo, owoce i przysmaki kuchni wiejskiej.
Dary ołtarza złożyły także członkinie Stowarzyszenia Kobiet Gminy Łukowa.
Po Mszy św. głos zabrali: posłowie, delegat pana Wojewody Lubelskiego, pan starosta biłgorajski, dyrektor ARiMR w Biłgoraju. Komisarz Festiwalu w Kazimierzu Dolnym reprezentujący WOK w Lublinie podczas wystąpienia przekazał Pani Dyrektor GOK w Łukowej odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Po Mszy św. można było się poczęstować ciastem przygotowanym nie tylko przez panie z zespołów i chórów, ale także upieczonym przez mieszkanki Chmielka. Jedzenia było do woli. Następnie na placu szkolnym w Chmielku odbył się festyn zorganizowany przez GOK z darmowym placem zabaw, wystawami rękodzielnictwa i sprzętu rolniczego, kiermaszem swojskiego jadła. Na program artystyczny złożyły się występy: Chóru „Harmonia” i „Wiolinek”, miejscowych dziecięcych zespołów tanecznych, kapeli Rzemyki z Józefowa, Zespołu „Za horyzontem” z Zawadki i „Złotego Taboru” z Tomaszowa. Pogoda wytrzymała, nie padało, że uczestnicy dożynek mogli spokojnie poświętować. Rada Gminy Łukowa serwowała dla tych, którym mogłoby być głodno i zimno smakowitą grochówkę.Gmina Łukowa.

Zapraszamy do galerii zdjęć z Gminnych Dożynek

Listy Dożynkowe skierowane do Gminy Łukowa:

Teresa Hałas - Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

Jerzy Chróścikowski - Senator Rzeczypospolitej Polskiej

Sławomir Sosnowski - Marszalek Województwa Lubelskiego

Nasza delegacja na dożynkach powiatowych

Chór Kościelny z Chmielka 27 sierpnia br. reprezentował naszą gminę na powiatowych dożynkach w Biszczy.

Galeria zdjęć..