Dzień Polskiego Państwa Podziemnego i rocznica założenia cmentarza partyzanckiego w Osuchach

W tym roku w Osuchach  44 uczniów ze szkól podstawowych i średnich, na sportowo, uczciło młodych partyzantów poległych w bitwie nad Sopotem. Należało przebiec kilometrową, błotnistą, trasę trzeciej linii niemieckiego okrążenia na Krzywą Górkę, gdzie życie oddało 36 żołnierzy AK . Każdy uczestników miał na ramieniu opaskę biało - czerwoną z pseudonimem Partyzanta Osuchowskiego. Była to jedna z form aktywnego obchodzenia Dnia Polskiego Państwa Podziemnego w Osuchach, oprócz warsztatów wojskowych, strzeleckich i przyrodniczych oraz wystaw historycznych. W sumie w całej imprezie uczestniczyło  200 uczniów z 15 szkół z terenu Zamojszczyzny. Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej organizuje te uroczystości od 5 lat. Cieszą się one ogromnym zainteresowaniem młodzieży. 27 września 1944 w Osuchach  odbył się pogrzeb partyzantów i założony został największy w Europie cmentarz partyzancki . Stąd to miejsce obchodów i taka forma uczczenia młodych żołnierzy AK oddziałów leśnych.

Zwycięzcami „Biegu Pamięci o Żołnierzach Polskiego Państwa Podziemnego" – 27 września, Osuchy zostali:

Zuzanna Jakób – Zespół Szkól Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju.

Grzegorz Gałka  - Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Różańcu

Dawid Gałka -  Zespół Szkół Leśnych w Biłgoraju

Michał Hałasa -  SP nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Tomaszowie Lub.

Wiktoria Koper - LO im. Stanisława Kostki Starowieyskiego w Łaszczowie

Wiktoria Kula - SP im. Papieża Jana Pawła II Płoskie

Mateusz Krasny - SP nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Tomaszowie Lub.

Blanka Kaczmarska  -  Zespół Szkół Leśnych w Biłgoraju

Szymon Paluch -  - Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju

Rafał Sierzyński – LO im. Stanisława Kostki Starowieyskiego w Łaszczowie

Natalia Skoczek - LO im. Stanisława Kostki Starowieyskiego w Łaszczowie