Śpiewaczki z Zespołu Śpiewaczego Łukowa IV wzięły udział w II Przeglądzie Zespołów Obrzędowych Powiatu Biłgorajskiego zorganizowanym przez Muzeum Ziemi Biłgorajskiej i Starostwo Powiatowe w Biłgoraju przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego i poseł Beaty Strzałki. Przegląd odbył się w przeraźliwie zimną i deszczową niedzielę, 19 września 2021 r. na dziedzińcu Zagrody Sitarskiej.

Wzięło w nim udział 6 zespołów. Oprócz Pań z Łukowej, które, na rozpoczęcie przeglądu zaśpiewały dawne pieśni weselne, wystąpili: Zespół obrzędowy „Jarzębina” z Bukowej z przedstawieniem „U łubiarza”; Zespół „Czeremcha” z Gromady, który pokazał „Kiszenie kapusty”; Zespół „Zorza” z Dereźni z przedstawieniem pt. „Poratujcie kumo”; Zespół „Sąsiadeczki” z Korczowa i Okrągłego z prezentacją „Wieczór u Kowalki” oraz Grupa Folklorystyczna "Pokolenia – Krajka”, która zaśpiewała tradycyjne biłgorajskie pieśni oraz przybliżyła brzmienie suki biłgorajskiej.

Nasze śpiewaczki zostały poproszone o wywiad. O pieśniach i przyśpiewkach, które warte są upowszechniania, przechowania i przekazania dalej, mówiła Józefa Szewczyk. A o dawnych zwyczajach weselnych opowiadała Halina Kowalik.

Zdjęcia w galerii...