Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej wydał publikację "Pieśni znad Tanwi – skarbczyk kultury niematerialnej Łukowej i okolic ", której autorem jest pan Marian Chyżyński. Jest to druga taka pozycja GOK prezentująca unikatowe w skali kraju pieśni ludowe z terenu Łukowej. Teraz  obejmują swoim zasięgiem wsie przynależące do dawnej parafii łukowskiej „starożytnego pochodzenia” takie jak Zamch i Rakówka. Pierwsza taka książka - śpiewnik pradawnych pieśni łukowskich ukazała się w roku 2000.

Cześć wybranych przez P. Chyżyńskiego utworów została nagrodzona „kazimierskimi Basztami” na Festiwalach Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

Jest to monografia skupiająca mądrość ludową zamkniętą w pieśniach. Książka składa się z bogato obudowanej muzykologicznie części pieśniowej (114 pieśni), poprzedzonej wstępem oraz informacjami o dziejach parafii łukowskiej, charakterystyką

muzykologiczną i gwarową zgromadzonych tekstów, a dopełnionej wypowiedziami gwarowymi. Całość wieńczy pięknie zaprezentowany materiał ilustracyjny (zdjęcia, tabele), nienaganny wizualnie i dokumentacyjnie. Opracowanie jest efektem fascynacji dziedzictwem kulturowym i wieloletniej współpracy Mariana Chyżyńskiego (muzykologa i jurora na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym) z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Łukowej, kierowanym przez Wiesławę Kubów.

"Pieśni znad Tanwi – skarbczyk kultury niematerialnej Łukowej i okolic" to opracowanie użytecznie potrzebne i ważne nie tylko dla Łukowej i okolic, ale dla całości lubelskiego i polskiego dziedzictwa kulturowego, w którym słowo i melodia odgrywają istotną rolę.

Ta wyjątkowa książka ukazuje się w roku 630.rocznicy wsi Łukowa. Jej promocja odbędzie się 18 sierpnia 2024 podczas dożynek Gminy Łukowa.