GOK w Łukowej zaprasza na wyjątkową wystawę prezentującą na fotografiach Laureatów Nagrody im. Oskara Kolberga.
Na zdjęciach Pani Marty Ankiersztejn przedstawieni są twórcy ludowi i ich dzieła z terenu całej Polski.
 Wystawa została przetransportowana z Warszawy do Łukowej przez pracowników Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Wśród zdobywców tej najwyższej nagrody ministerialnej w dziedzinie kultury znajdują się śpiewaczki z Łukowej IV, które z panią dyr. GOK w Łukowej odebrały nagrodę na Zamku Królewskim w Warszawie w ubiegłym roku.
Zdjęcia, ale też wytwory laureatów, głównie z dziedziny rękodzielnictwa, można będzie oglądać w domu kultury w Łukowej do połowy września 2024 roku
 
 

W niedzielę, 23 czerwca 2024 r. przed południem odbyły się przesłuchania konkursowe 58. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, w kategorii Mistrz – Uczeń. Wzięły w nich udział łukowianki: Mistrz - Lidia Dudeczka i Uczeń – Maja Bielak reprezentujące GOK w Łukowej. Zaśpiewały wspaniale, po łukowsku i tak pięknie, że zachwycone Jury Konkursu przyznało im nagrodę I stopnia - czyli najwyższą, bowiem w tej kategorii nie ma Baszty. Cieszymy się bardzo z sukcesu i z faktu, że piękne pieśni łukowskie będą śpiewane i rozpowszechniane przez naszą bardzo uzdolnioną młodziutką śpiewaczkę. Gratulujemy serdecznie Mistrzyni i Uczennicy.

Zdjęcia w galerii..

Z okazji obchodów 80. Rocznicy Bitwy pod Osuchami GOK w Łukowej przygotował bogaty program.

Uroczystości rozpoczęły się w sobotę 22 czerwca o godzinie 20:00 Partyzancką Drogą Krzyżowa szlakiem walk i projekcją filmu „Chłopcy z lasu” przy Domu Pamięci. Uczestnicy nabożeństwa rozstawili zapalone znicze przy każdym z krzyży na osuchowskim cmentarzu.

Główne uroczystości odbyły się 23 czerwca. O godzinie 10:00 z koncertem patriotycznym wystąpił chór „Harmonia” działający przy GOK w Łukowej.

Po ceremoniale wojskowym z udziałem orkiestry i kompanii honorowej odprawiona została Msza św. za poległych w bitwie partyzantów. Głównym celebransem był JE Ks. Biskup Marian Rojek, który wygłosił też patriotyczną homilię. Po Mszy wręczone zostały nagrody finalistom XXV Powiatowego Konkursu o Armii Krajowej i Batalionach Chłopskich na Ziemi Biłgorajskiej.

Następnie uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz. Tam po Apelu Poległych, pod pomnikiem złożone zostały wieńce i wiązanki kwiatów oraz ustawione zapalone znicze.

W uroczystościach wzięli udział: ostatni żyjący uczestnik bitwy – Stanisław Szostak pseudonim „Trzynastka” z oddziału „Groma” oraz sanitariuszka Aniela Terlecka ps. „Mała” z oddziału „Woyny”.

GOK w Łukowej zorganizował w związku z obchodami 80. rocznicy konkurs na wiersz poświęcony młodym bohaterom pochowanym w Osuchach. Wygrała go dwunastoletnia Michalina Laura Ostrowska ze Szkoły Podstawowej w Goraju, której utwór „Krzyże na skraju lasu” odczytany został podczas drogi krzyżowej. Nagrodę dla zwyciężczyni ufundowało „Stowarzyszenie Osuchy 1944”.

 

Groby żołnierzy

na cmentarzu odnowione zostały staraniem GOK i Gminy Łukowa w latach 2021-2024. Odnowiony został także grób mjr. Edwarda Markiewicza ps. „Kalina” na cmentarzu w Zwierzyńcu z funduszy Towarzystwa Miłośników Zwierzyńca.

Społeczny Komitet Opieki nad Cmentarzami w Gminie Łukowa poddał gruntownej renowacji pomnik pomordowanych w 1944 roku mieszkańców Osuch.

Na partyzanckich krzyżach zawieszone zostały biało – czerwone opaski.

Zapraszamy do galerii zdjęć..

Obchody  81. rocznicy pacyfikacji przez Niemców wsi Łukowa odbyły się w niedzielę 30 czerwca.


Zapraszamy do galerii zdjęć..

Chór „Harmonia” Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej prowadzony mistrzowsko przez Pana Sławomira Kuczka rywalizował z wieloma doskonale śpiewającymi chórami podczas 42. Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a’Capella Dzieci i Młodzieży, który odbył się w dniach 7-9 czerwca 2024 w Bydgoszczy.

W niedzielę 2 czerwca, w Obszy, odbyły się Międzygminne Zawody Sportowo – Pożarnicze dla gmin: Aleksandrów, Józefów, Łukowa, Obsza i Tereszpol. Wzięło w nich udział 21 OSP i dwie Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze: z Pisklak i z Józefowa.

Goniec łukowski do nabycia w cenie 10 zł.

Kontakt z nami

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej
Łukowa 569A
23-412-Łukowa

tel. 84 6874060, 6874053
e-mail: gokluk1@wp.pl
administrator: informatyk@lukowa.pl

Copyright © 2024 Oficjalny serwis internetowy Gminy Łukowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.