Cześć wybranych przez P. Chyżyńskiego utworów została nagrodzona „kazimierskimi Basztami” na Festiwalach Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.
Jest to monografia skupiająca mądrość ludową zamkniętą w pieśniach. Książka składa się z bogato obudowanej muzykologicznie części pieśniowej (114 pieśni), poprzedzonej wstępem oraz informacjami o dziejach parafii łukowskiej, charakterystyką
muzykologiczną i gwarową zgromadzonych tekstów, a dopełnionej wypowiedziami gwarowymi. Całość wieńczy pięknie zaprezentowany materiał ilustracyjny (zdjęcia, tabele), nienaganny wizualnie i dokumentacyjnie. Opracowanie jest efektem fascynacji dziedzictwem kulturowym i wieloletniej współpracy Mariana Chyżyńskiego (muzykologa i jurora na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym) z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Łukowej, kierowanym przez Wiesławę Kubów.
"Pieśni znad Tanwi – skarbczyk kultury niematerialnej Łukowej i okolic" to opracowanie użytecznie potrzebne i ważne nie tylko dla Łukowej i okolic, ale dla całości lubelskiego i polskiego dziedzictwa kulturowego, w którym słowo i melodia odgrywają istotną rolę.
Ta wyjątkowa książka ukazuje się w roku 630.rocznicy wsi Łukowa. Jej promocja odbędzie się 18 sierpnia 2024 podczas dożynek Gminy Łukowa.