13 listopada 2016 r. o godz. 13.00 w kościele parafialnym w Łukowej odbyło się uroczyste wręczenie nagród finalistom I Konkursu Wiedzy o Życiu i Twórczości Rafała Hadziewicza organizowanego przez w Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej pod patronatem Muzeum Narodowego w Kielcach.

Celem konkursu było przybliżenie młodzieży z Gminy Łukowa i Obsza sylwetki Rafała Hadziewicza oraz upamiętnienie 130. rocznicy śmierci wybitnego artysty, prof Akademii Sztuk Pieknych w Warszawie, mistrza znakomitych m

alarzy dziewiętnastowiecznych urodzonego w Zamchu a przez chrzest przynależnego do parafii łukowskiej.

Zdobywczyni I miejsca uczennica Gimnazjum w Obszy Paulina Granda otrzymała piękny katalog z dziełami Hadziewicza, nagrodę Dyrektora Muzeum Narodowego w Kielcach dr hab. Roberta Kotowskiego.

II nagrodę dla Magdaleny Marczak z Gimnazjum im. Pawła Adamca w Łukowej ufundował Wójt Gminy Obsza Andrzej Placek.

Uczennicy Gimnazjum im. Pawła Adamca w Łukowej Amelii Bosak, zdobywczyni

III nagrody, wręczył piękny album o renesansie Dyrektor Muzeum Zamojskiego w Zamościu dr Piotr Kondraciuk.

Pan dyrektor Kondraciuk ufundował także upominki dla wyróżnionych w konkursie:

Marleny Mizerskiej ze Szkoły Podstawowej w Babicach,

Amelii Dzwolak uczennicy Szkoły Podstawowej w Obszy,

Kingi Machnio z Gimnazjum w Obszy,

oraz Natalii Kornik - uczennicy Gimnazjum im. Pawła Adamca w Łukowej.

Nagrody dla zdobywczyń I, II i III miejsca tj. wycieczkę do Muzeum Narodowego w Kielcach oraz Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku ufundował Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej.

Wycieczka odbędzie się 24 listopada 2016 r.

Jeśli byliby inni chętni, by zwiedzić pierwszą w historii wystawę obrazów Hadziewicza i w Roku Sienkiewiczowskim odwiedzić Oblegorek to jest możliwość zapisania się na ten wyjazd w GOK-u.

W GOK jest do nabycia kserokopia ( ręcznie zdobiona) obrazu Hadziewicza z ołtarza głównego w Łukowej – daru artysty za chrzest.