Starości dożynkowi

Gminno-parafialne Dożynki Łukowa 2016 w tym roku obchodzone były razem z 630. rocznicą lokacji wsi. Możnowładca Jaśko Kustra z Krzeszowa złożył Łukową w 1386 r., o czym wspominał też w swoim poemacie „Drias Zamechska” Jan Kochanowski. W związku z tymi obchodami towarzyszyła dożynkom okolicznościowa wystawa przygotowana przez pracowników GOK.

Po raz drugi dożynki organizowane były na placu gminnym, w miejscu związanym z bardzo ważnym wojennym wydarzeniem, a mianowicie rozbiciem posterunku ukraińskiego. Dzięki tej udanej akcji partyzanckiej wieś Łukowa została uwolniona od niemiecko-ukraińskiego okupanta, a prawowici mieszkańcy mogli wrócić do swoich gospodarstw. Ilustracją tamtych wydarzeń była druga wystawa zorganizowana przez GOK. Przygotowany został także kiermasz książek, z którego dochód przeznaczono na posiłki dla dzieci ulicy Ułan Ude na Syberii, gdzie pracuje parafianka Łukowska s. Helena. Ponadto po raz pierwszy Biblioteka Publiczna przygotowała czytelnię dla wszystkich biorących udział w dożynkach. Można zapoznać się było z bardzo bogatą ofertą czasopism rolniczych, ogrodniczych , dla pań, dla dzieci i młodzieży.

W budynku GOK – otwarta była wystawa barokowych łukowskich ornatów i XVII wiecznych naczyń liturgicznych.

Dożynki łukowskie przebiegały tradycyjnie.

Przed kościołem parafialnym w Łukowej miała miejsce zbiórka orkiestry dętej, grup wieńcowych, krwiodawców, władz samorządowych, księży i gości. Barwny korowód przeszedł ulicami Łukowej w kierunku placu przy Urzędzie Gminy.

Niesione były przez dzieci relikwie św. Izydora – patrona rolników – patrona parafii Łukowa, które przywiezione zostały z Rzymu przez ks. Proboszcza Liwerskiego w 1937r.

Starostowie główni tj.: pani Małgorzata Bosak i pan Józef Szostak z sołectwa Łukowa cz. II kroczyli otoczeni wiankiem dziewczynek pięknie dożynkowo przystojnych.

O godz. 12.15 odprawiona została Msza św. dziękczynna za plony ziemi.

Podczas ofiarowania zespoły i chóry złożyły dary ofiarne w postaci wieńców, ciast i pieśni dożynkowych.

Po Mszy św. wszyscy podzielili się chlebem, ciastem, cukierkami a także grochówką którą zasponsorowała rada gminy.

W czasie dzielenia się wysłuchać można było orkiestry i Zespołu Śpiewaczego z Łukowej IV oraz niezwykłego świadectwa p. Piotra Suchana z Kędzierzyna Koźle, który przemierzając trasę dookoła Polski jako osoba po wylewie chce dawać innym chorym nadzieję i radość. Dla Pana Piotra w podziękowaniu za obecność zaśpiewała 2 utwory Maja Kubów.

Podczas festynu rodzinnego jaki miał miejsce w dalszej części dożynek były występy kapeli „Zawierucha” z Biłgoraja, zespołu „Sągorsi” z Lublina oraz piękne prezentacje „Harmonii Folk” i grup tanecznych działających przy GOK. Przez cały czas dzieci mogły korzystać darmowego placu zabaw, gier, zabaw i animacji.

O 20.00 rozpoczęła się zabawa dożynkowa w przerwie której odbył się pokaz fire show w wykonaniu Grupy „Poparzeni” z Goraja. GOK jak organizator imprezy serdecznie dziękuje za współfinansowanie placu zabaw Firmom: Agrobud, Petrol, MATBUD oraz Bankowi Spółdzielczemu w Łukowej.

Zapraszamy do galerii zdjęć..