09:35 - Poniedziałek,
07 Kwietnia 2025 roku

Objawienie Pańskie, określane również jako Epifania, to uroczystość przypominająca o Mędrcach ze Wschodu, którzy przybyli do Betlejem, by oddać pokłon Nowo narodzonemu Jezusowi.


W Łukowej święto Trzech Króli połączone z V Akcją „Lubelszczyzna Dunajuje” rozpoczęło się w kościele parafialnym pod wezwaniem NMP. Z pięknym koncertem kolęd wystąpił Chór „Harmonia”  z GOK w Łukowej pod kierownictwem p. Sławomira Kuczka.

Więcej zdjęć w galerii..

Bezpośrednio przed Mszą weszli uroczyście majestatyczni Trzej Królowie oraz dumni Dunajnicy z gwiazdą.  Wszyscy pokłonili się Dzieciątku i zajęli miejsca po obu stronach ołtarza. Obsługę mszy św. stanowili: Zespół Męski Opoka, Łukowska Orkiestra Dęta i Orkiestra Dęta z Goraja. Czytający: Oliwia Szulc i Kacper Czerniak.
Po Mszy św. , otrzymaniu poświęconego kadzidła i kredy założyliśmy korony i wyruszyliśmy w stronę GOK-u prowadzeni przez królów w przepięknych strojach na koniach, czyli: Kacpra, Dominika i Andrzeja Skibów z łukowskiej Koloni.
Za końmi podążali dunajnicy z gwiazdą i wszyscy, którzy chcieli zamanifestować swoją wiarę.
Naszego bezpieczeństwa strzegli druhowie OSP Łukowa i policjanci.
Z daleka słychać było powitanie przez Panią Dyrektor GOK Wiesławę Kubów. Przy Szopce zorganizowanej przez p. Dariusza Lewańskiego z Łukowej III wszyscy pokłonili się Dzieciątku. Dzieci biorący udział w orszaku obdarowane zostały upominkami i słodyczami.
W trakcie pokłonu Dzieciątku przed GOK, strażacy i policja alarmowo wezwani zostali do zdarzenia. Jak się okazało był to straszny wypadek, w którym zginął Proboszcz Parafii Chmielek Ks. Marek Tworek. Zniknął radosny charakter V Akcji.  Zespoły KGW z Chmielka, Pisklak i Szostak zrezygnowały z udziału w przeglądzie na znak szacunku dla swego Duszpasterza.
Dalsza część odbyła się w GOK gdzie zaplanowano występy artystyczne i konferencja naukowa.
Po powitaniu przez panią Dyrektor GOK Wiesławę Kubów sceną zawładnęli Dunajnicy. Jasio  zaśpiewał „Chodzi Maniusia” a wszyscy Dunajnicy – „Płynie nam rzeczejka”.
 Mali Pastuszkowie Łukowscy zaśpiewali „Pase ja se pase”, pradawną miejscową pieśń.
Młodzi Goście z dalekiego Liszna zaprezentowali dunaje: „U ciebie Kasiu pod okienejkiem” i „Na dunaj Kasiu rano po wodę” oraz kolędę „Naśród dworu”.
Konferencję naukową poświęconą kolędowaniu przygotowali dla nas lubelscy profesorowie UMCS i KUL.
Pani Prof. Halina Pelc opowiedziała o dunajach i Bożonarodzeniowym kolędowaniu.
Pan Prof. Tomasz Rokosz szeroko  o Historii i charakterze gatunkowym kolęd.
P. Prof. Mariola Tymochowicz objaśniła nam różnicę między świątecznym i obrzędowym męskim strojem biłgorajskim a zwykłym odzieniem naszych przodków. Wszyscy prelegenci posługiwali się  
fotografiami pokazanymi na dużym ekranie.
Pani Lidia Dudeczka i Maja Bielak zaprezentowały dwa utwory:
„Szczodry dobry wiczorejku” i „Niech bedzi puchwalonyj”, za które  podczas 58. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu zdobyły główną nagrodę w kategorii „mistrz – uczeń”. Kategoria ta polega na zaśpiewaniu jednej zwrotki pieśni przez śpiewaczkę – mistrzynię a zakończeniu pieśni przez uczennicę.
Nagradzany wielokrotnie na festiwalu w Kazimierzu Zespół Śpiewaczy „Zamszanki” z Zamchu zaprezentował „Oj wianku wianku” i „Kolędę zamszańską”
 Panie Natalia Kyc ( dyrektor GOK w Księżpolu ) i Halina Szczur pięknie zaśpiewały: „Późno się przywlekli” i  „Pochwalony Jezus Chrystus”, za które zdobyły III miejsce w Kazimierzu.
Nagrodzony w 2021 roku Basztą czyli główną nagrodą w Kazimierzu Zespół Śpiewaczy z Łukowej IV zaśpiewał „We czwartek wieczór” i „Oj przeleciał sokół”. Mikrofony zespołom nie były potrzebne.
Pan Sławomir Niemiec z Aleksandrowa zagrał utwory instrumentalne na naszym regionalnym, bardzo oryginalnym instrumencie pod nazwą suka biłgorajska.
Raz jeszcze mogliśmy posłuchać festiwalowej  kolędy „Przylecieli śliczni anieli” w wykonaniu Majki Bielak
Występy zakończył nasz Gość - Orkiestra Dęta z Goraja. Zagrali 2 kolędy, po czem wszyscy zgromadzeni udali się do remizy OSP, gdzie odbyło się spotkanie opłatkowe podczas, którego podawano potrawy wigilijne. Nie było zapowiedzianej potańcówki, tylko wspominanie Świąt i śp. księdza Marka.

Miło nam było gościć Panią Barbarę Wróbel - Zastępcę Dyrektora ds. Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
Panią Jolantę Ważny Radną Powiatu Biłgorajskiego reprezentującą Starostę Andrzeja Szarlipa.  Wójta Gminy Obsza Pana Andrzeja Placka, Wójta naszej gminy Pana Stanisława Kozyrę, Przewodniczącego Rady Gminy Pana Tadeusz Kraczka oraz Radnych.
V Akcję prowadzili Oliwia Szulc i Kamil Mach, a upominki występującym wręczali Łukowscy Dunajnicy.

Goniec łukowski do nabycia w cenie 10 zł.

Kontakt z nami

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej
Łukowa 569A
23-412-Łukowa

tel. 84 6874060, 6874053
e-mail: gokluk1@wp.pl
administrator: informatyk@lukowa.pl

Copyright © 2025 Oficjalny serwis internetowy Gminy Łukowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcejRozumiem