Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Łukowej rozpoczęły się przemarszem sprzed urzędu gminy do kościoła. Wzięły w nim udział poczty sztandarowe szkolne: Szkoły Podstawowej im por. Edwarda Błaszczak ps. Grom w Chmielku i Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łukowej; kombatanckie: Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Koło Gminne w Łukowej, Stowarzyszenia Dzieci Zamojszczyzny; strażackie: Ochotniczej Straży Pożarnej w Łukowej oraz Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Łukowej oraz poczet NSZZ „Solidarność” RI, poczet sztandarowy strzelecki. Przemarszowi przewodziła miejscowa orkiestra dęta, za nią podążali druhowie strażacy, radni i władze gminy. W tym roku do udziału w gminnych obchodach zaproszeni zostali przez panią dyrektor GOK strzelcy z nowo utworzonej jednostki w Biłgoraju.

Rozpoczęliśmy uroczystą, okolicznościową akademią przygotowana przez uczniów szkoły podstawowej w Łukowej pod kierownictwem p. Renaty Rój.

Centralnym punktem uroczystości była Msza św. w intencji Ojczyzny sprawowana ks. Łukasza Łukasiewicza.

Po Mszy św. wystąpił chór „Harmonia” z GOK w Łukowej i wszystkim za udział podziękował Wójt Stanisław Kozyra. Sierżant Karol Adamowicz podczas wystąpienia zachęcał młodzież do wstępowania w struktury Związku Strzeleckiego. Na zakończenie wspólnie zaśpiewaliśmy „Pierwszą Brygadę”.

Dalszym punktem programu było złożenie kwiatów przy Pomniku Niepodległości w Osuchach, który został ufundowany przez osuchowski Związek Strzelecki w 1933 r., a zrekonstruowanego z funduszy Społecznego Komitetu Opieki nad Cmentarzami w Gminie Łukowa w 2008 roku.

Bogate tradycje strzeleckie w Gminie Łukowa sięgają lat międzywojennych. Powstała wtedy strzelecka orkiestra dęta. Strzelcy działali bardzo prężnie, biorąc udział w rożnego rodzaju ćwiczeniach wojsko – sportowych. Dzięki temu wyjątkowemu wyszkoleniu w czasie II wojny światowej byli drużynowymi oddziałów partyzanckich walcząc w bitwie pod Osuchami.

 

Przy budynku Domu Pamięci w Osuchach zamontowany został nowy maszt, na który wciągnięto uroczyście flagę z udziałem strzelców. Nasi łukowscy żołnierze BOT zapalili znicz przy krzyżu na cmentarzu z czasów I wojny światowej w Podsośninie. Krzyż ten w 1932 roku postawił Związek Strzelecki z Osuch w ramach swojej działalności.

Zapraszamy do galerii zdjęć...

 


Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Łukowej rozpoczną się przemarszem sprzed urzędu gminy do kościoła, w którym wezmą udział poczty sztandarowe, orkiestra, druhowie strażacy.

W tym roku dołącza do nich strzelcy, którzy zechcą zachęcić młodzież do wstąpienia w Ich szeregi. Centralnym punktem będzie Msza św. w intencji Ojczyzny o godz. 10.00 sprawowana w kościele parafialnym w Łukowej. Uroczystości zakończy złożenie kwiatów przy Pomniku Niepodległości w Osuchach z 1933 r. ufundowanego przez Związek Strzelecki w Osuchach, a zrekonstruowanego z funduszy Społecznego Komitetu Opieki nad Cmentarzami w Gminie Łukowa. Tradycje strzeleckie w gm. Łukowa sięgają lat międzywojennych. Wtedy powstała strzelecka orkiestra dęta. Członkowie działali bardzo prężnie, biorąc udział w rożnego rodzaju ćwiczeniach wojsko – sportowych. Dzięki temu wyszkoleniu w czasie II wojny światowej byli drużynowymi oddziałów partyzanckich walcząc w bitwie pod Osuchami.

Tego dnia zapalone zostaną znicze na grobach powstańców styczniowych w Łukowej i żołnierzach AK i BCh na cmentarzu partyzanckim w Osuchach.

Goniec łukowski do nabycia w cenie 10 zł.

Kontakt z nami

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej
Łukowa 569A
23-412-Łukowa

tel. 84 6874060, 6874053
e-mail: gokluk1@wp.pl
administrator: informatyk@lukowa.pl

Copyright © 2024 Oficjalny serwis internetowy Gminy Łukowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.