„Idę do GOK-u” – mało jest wśród nas osób, które nie wypowiedziały kiedyś tego zdania. Wszyscy niemal przyzwyczailiśmy się – przez te 45 lat, że nasz Gminny Ośrodek Kultury po prostu JEST, funkcjonuje i dobrze się ma. Ale takie chwile jak dzisiaj są po to, żeby się zatrzymać, przejrzeć i docenić coś wspaniałego, co nie jest dane nam raz na zawsze i o co dobrze jest nieustannie dbać.
W encyklopedii dowiemy się , ze celem działalności GOK-u jest upowszechnianie sztuki, kultury, wiedzy oraz rekreacji dla społeczności lokalnej i kultywowanie jej tradycji. Trudno zatem o lepszy życiowy przykład realizacji tej definicji niż miejsce, o którym dziś mówimy.
Każda osoba z naszej gminy, nieważne w jakim wieku, znajdzie tu przestrzeń dla siebie – czy to w organizowanych ogniskach muzycznych, zimowiskach, wydarzeniach okolicznościowych, czy państwowych.
Ale przecież GOK, to nie tylko budynek, tworzą go przed wszystkim dobrzy ludzie, którzy sprawiają, że nie brak motywacji i zapału dl dalszego działania, rozwoju naszych talentów – plastycznych, głosowych, kulinarnych, świeckich i religijnych, że jest o nas głośno nie tylko w powiecie, czy województwie, ale także w całej Polsce.
Pojawienie się w ostatnich latach Łukowskiego Dunajowania na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO to niebywałe wyróżnienie. Zdobycie przez nasze zespoły śpiewacze 6 baszt na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, to również niespotykane osiągnięcie. A osiągnięcia chórów i zespołów pod przewodnictwem Pana Sławomira Kuczka, które mogły mieć miejsce również dzięki wsparciu GOK-u, trudno byłoby nam teraz zliczyć.
Dziś w imieniu wszystkich działających:
Kół Gospodyń wiejskich, Zespołów Śpiewaczych, chórów, stowarzyszeń, organizacji Seniorów, rodziców, dzieci i młodzieży na ręce Pani Dyrektor Wiesławy Kubów, wraz z tym pięknym bukietem, składamy ogromne podziękowania dla niej, ale także wszystkim obecnymi byłym pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej. Dziękujemy za możliwość bycia czynnymi uczestnikami i twórcami życia kulturalnego, dziękujemy za uwagę poświęconą naszym tradycjom, świętom narodowym i ich należytej celebracji, dziękujemy za miejsce do rozwoju talentów naszych dzieci oraz rekreacji dla tych już nieco starszych mieszkańców – naszych Seniorów. Dziękujemy także za dobre serce, którym my także mamy okazję się wykazać przy różnego rodzaju zbiórkach organizowanych przez Stowarzyszenia.
Bez Was kochani nasza społeczność gminna nie byłaby taka sama, choć tak ciężko nam to dostrzec i docenić pośród trudów naszej codzienności.
Dziś za to wszystko z całego serca Dziękujemy – Bogu i Ludziom, jednocześnie mając nadzieję i prosząc o dalszą – dobrą i pomyślną współpracę!