Wystawa eksponatów sakralnych udostępnionych przez ks. Proboszcza Parafii Łukowa,
zorganizowana przez GOK w Łukowej. Wernisaż - 3 maja 2016 r., godz. 15.00, GOK Łukowa

Ornat Ornat 2

Zapraszamy na wystawę „Zabytki Parafii Łukowskiej starożytnego pochodzenia”, która zorganizowana została dla pogłębienia wiedzy i ukazania bogactwa nigdy dotąd nieeksponowanych zabytków sakralnych kościoła parafialnego w Łukowej. Zachowane piękne barokowe ornaty, XVII – wieczne naczynia liturgiczne i stare księgi archiwalne świadczą o głębokiej wierze i wielowiekowej historii tej chrześcijańskiej społeczności, której przewodzili gruntownie wykształceni duchowni.
Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski jest wspaniałą okazją by wrócić do początków naszego państwa, a także do odkrywania początków naszej Małej Ojczyzny i jej starożytnych katolickich korzeni, zwłaszcza, iż w tym roku mija dokładnie 550 lat od pierwszej historycznej wzmianki dotyczącej parafii oraz 80 lat od uroczystej konsekracji kościoła łukowskiego.
Rocznice te skłaniają do zachwytu i refleksji nad przeszłością, która powinna pomóc mieszkańcom gminy łukowskiej w przekazaniu wiary i kultury przychodzącym po nas pokoleniom.

Jubileuszowe konkursy łukowskiego GOK-u

7 kwietnia 2016 roku w szkołach podstawowych z terenu Gminy Łukowa oraz Parafii Łukowa i Chmielek odbyły się eliminacje gminne Konkursu Wiedzy „1050. ROCZNICA CHRZTU POLSKI”.
Komisja Konkursowa po sprawdzeniu 44 testów wyłoniła zwycięzców przyznając następujące miejsca:
I miejsce - Marlena Mizerska kl. V SP w Babicach, op. p. Jadwiga Kowalik, Janusz Minkiewicz kl. VI SP w Łukowej op. p. Renata Rój
II MIEJSCE – Amelia Goch kl. IV SP w Babicach, op. p. Jadwiga Kowalik, Igor Majewski kl. VI SP w Łukowej op. p. Renata Rój, Kacper Buczek kl. VI SP w Chmielku op. p. Beata Słoma.
III MIEJSCE – Tomasz Dyrka kl. V SP w Łukowej op. p. Renata Rój, Kamil Wróbel kl. VI SP w Chmielku.
Komisja wyróżniła:
Magdalenę Marczak SP w Łukowej op. Renata Rój
Agnieszkę Rorata SP w Chmielku op. p. Beata Słoma
Kingę Bednarz SP w Babicach, op. p. Jadwiga Kowalik
Szymona Niedzielskiego SP w Chmielku op. p. Beata Słoma.

14 kwietnia 2016 roku, w rocznicę Chrztu Mieszka,
12 gimnazjalistów z Łukowej wzięło udział w eliminacjach gminnych Międzywojewódzkiego Konkursu Wiedzy „1050 LAT CHRZEŚCIJAŃSTWA w POLSCE”.
Najlepiej test wiedzy napisały: Martyna Kryń i Aleksandra Kłębek z klasy III zdobywając I miejsce i kwalifikując się do udziału w konkursie międzywojewódzkim.
GOK przyznał nagrody i pozostałe miejsca:
II miejsca: Milena Paluch i Anna Koman
III miejsca: Aleksandra Barć i Paweł Koman
wyróżnienie otrzymała Paulina Bryła.

Zwycięzcy i uczestnicy konkursów otrzymają dyplomy i nagrody podczas wernisażu wystawy Zabytki Parafii Łukowskiej „starożytnego pochodzenia”, który odbędzie się 3 maja br. o godzinie 15 :00 w ramach gminnych obchodów Jubileuszu Chrztu Polski.

Zapłonęło ognisko Ducha św. w Łukowej

Nasi strażacy upamiętnili 1050. Rocznicę Chrztu Polski włączając się w akcję Związku Podhalan i Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej objętą patronatem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.
Głównym założeniem wspólnej inicjatywy był przemarsz przez Polskę Ognisk Ducha Świętego polegający na zapaleniu przez strażaków OSP w dniu 14 kwietnia 2016 r. ognia przy krzyżu na Giewoncie i następnie od godziny 20:00 ognisk w całym kraju.
Ognisko – symbol jedności narodowej oraz obecności Ducha Świętego zapłonęło na placu przed plebanią o 20:10, zgodnie z ogólnopolską instrukcją. Strażakom ochotnikom towarzyszyli: Wójt Gminy Łukowa, Proboszcz Parafii Łukowa, Dyrektor GOK w Łukowej, Zespół Męski OPOKA, ks. Tomasz, pracownik GOK oraz nielicznie zebrana młodzież.