13 października 1803 w Zamchu przyszedł na świat syn Marcina Hadziewicza i Julianny z Dekańskich, któremu rodzice nadali na chrzcie św. trzy imiona - Rafał, Szymon i Tadeusz. Chłopiec używał później tylko pierwszego z nich i jako Rafał Hadziewicz. Znany i ceniony malarz - wszedł do historii polskiej sztuki XIX w. Z metryki chrztu, odnalezionej w kościele parafialnym w Łukowej, można wyczytać, że rodzicami chrzestnymi przyszłego artysty byli szlachetnie urodzeni Antoni Sokołowski (prawdopodobnie dzierżawca majątku w Zamchu, gdzie posadę zajmował ojciec chłopca) oraz Cecylia Klęboska vel. Klembowska (prawdopodobnie córka Karola Klembowskiego, miecznika ziemi warszawskiej, pochowanego pod najstarszym i najpiękniejszym pomnikiem na cmentarzu łukowskim), przy chrzcie asystowali Michał Kurzątkoski i Elżbieta (Łokuczeska).

W dzieciństwie był Rafał Hadziewicz uczniem malarza obrazów kościelnych Taraszkiewicza, by w latach 1816-1822 kontynuować naukę w szkole Zamoyskich w Szczebrzeszynie, prawdopodobnie pod okiem ks. Wielobyckiego, pijara. Od jesieni 1822 studiował na Oddziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie pracował pod kierunkiem profesorów Brodowskiego i Blanka. Szczególnie ten ostatni otaczał go troskliwą opieką, zapewniając pomoc materialną, korzystanie z własnego mieszkania i pracowni.

W 1829, dzięki pozytywnej opinii dziekana wydziału Bentkowskiego i staraniom Stanisława Staszica interesującego się jego postępami, Rafał Hadziewicz uzyskał czteroletnie stypendium Komisji Rządowej Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Umożliwiło mu ono wyjazd do Drezna, gdzie studiował malarstwo w muzeach, zbiorach prywatnych oraz kopiował obrazy dawnych mistrzów. Następnie młody artysta udał się do Paryża, gdzie został uczniem znanego malarza Antoine-Jeana Grosa w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych, oraz Duńczyka Bartlea Thorvaldsena. W tym czasie kopiował też obrazy w Luwrze.

W 1831 wyjechał do Rzymu, gdzie przebywał do końca 1833. W Wiecznym Mieście Rafał Hadziewicz studiował w Akademii Francuskiej oraz zwiedzał pracownie współczesnych mu znakomitych twórców, ale najwięcej czasu poświęcał studiom mistrzów włoskiego renesansu i baroku, wykonując notatki rysunkowe oraz kopie olejne ich dzieł. Malarz był szczególnie zafascynowany obrazami Rafaela i twórców z kręgu szkoły bolońskiej. W tym okresie artysta zwiedził też Florencję, Wenecję, Bolonię i Neapol. We Włoszech wykonał kilka rysunków nawiązujących do wydarzeń z okresu powstania listopadowego.

W 1834 Rafał Hadziewicz wrócił do kraju i zamieszkał w Krakowie, gdzie przez kilka lat bezskutecznie ubiegał się o katedrę malarstwa w Szkole Sztuk Pięknych. W tym czasie podejmował tematykę z historii Polski, malował liczne portrety oraz kompozycje religijne - m.in. obrazy ,,Św. Joachim ze św. Anną i Matką Boską”, znajdujący się w katedrze na Wawelu, oraz „Św. Walenty uzdrawiający opętanego” w krakowskim kościele Mariackim. W 1835 malarz wyjeżdżał z Krakowa do Medyki, aby pracować nad obrazami dla cerkwi w Straszewie pod Przemyślem, w dobrach znanego mecenasa sztuki Pawlikowskiego.

W 1839 artysta wyjechał do Moskwy, gdzie został wykładowcą rysunku na Wydziale Matematycznym tamtejszego Uniwersytetu. W 1844 powrócił do kraju i zamieszkał na stałe w Warszawie, gdzie po roku objął stanowisko profesora w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, w której uczył malarstwa, kompozycji, historii sztuki i mitologii. Jako nauczyciel był Hadziewicz lubiany i ceniony przez uczniów, a wśród wielu jego wychowanków byli m.in. Władysław Czachórski, Wojciech Gerson, Aleksander i Maksymilian Gierymscy, Teodor Rygier, Józef Szermentowski, Pius Waloński i Leon Wyczółkowski, a także, prawdopodobnie Adam Chmielowski

Był w owym czasie Hadziewicz jednym z najbardziej płodnych malarzy religijnych. W okresie warszawskim powstały liczne obrazy do w całym niemal kraju, m.in. „ Cudowne rozmnożenie chleba” w Owruczu na Wołyniu, „Św. Mikołaj błogosławiący dzieci” w kościele farnym w Szczebrzeszynie, „Św. Roch uzdrawiający dotkniętego morowym powietrzem”, „Przemienienie Pańskie”, „Niepokalane Poczęcie NMP” w kościele parafialnym w Humaniu, „Błogosławieństwo Jakuba”, „Św. Bartłomiej” w Sitańcu i wiele innych. Łącznie artysta namalował ponoć ok. 300 obrazów religijnych, w tym wiele tworzonych także do cerkwi. Wśród prac, które wyszły spod pędzla Rafała Hadziewicza jest też obraz „Przemienienia Pańskiego” w neobarokowym ołtarzu Kaplicy Ordynackiej w Kolegiacie w Zamościu.

Także kościół w Łukowej posiada dzieło ochrzczonego u siebie artysty - jest nim „Wniebowzięcie NMP” w głównym ołtarzu parafialnej świątyni, który to obraz wg kroniki ks. Szuszkowskiego został częściowo uszkodzony i skrócony, prawdopodobnie ok. 1882 przy przenosinach do nowego kościoła. Wiele obrazów twórca wykonał do kościołów warszawskich m.in. namalował kilkanaście obrazów do ikonostasu kaplicy prawosławnej Instytutu Szlacheckiego, „Matkę Boską Szkaplerzną” i „Św. Eliasza”, znajdujące się do dzisiaj w kościele Karmelitów. „Zwiastowanie” do kościoła Św. Karola Boromeusza i wiele innych, spośród których cześć się nie zachowała. Hadziewicz przeprowadzał również prace konserwatorskie m.in. w kościołach reformatów, jezuitów i karmelitów. Twórczość Hadziewicza, religijną przede wszystkim cechowała fascynacja włoskim renesansem, szczególnie twórczością Rafaela, a także sztuką baroku. Malarz często naśladował kompozycje dawnych mistrzów, a nawet zapożyczał od nich całe fragmenty obrazów, czemu służyły kopie wykonane w trakcie wcześniejszych podróży zagranicznych. Artysta zasłynął powiedzeniem: ,,Wobec Rafaela czymże my jesteśmy - Pigmeje". Przez cały czas swej twórczej działalności Hadziewicz uprawiał również z powodzeniem malarstwo portretowe. Odbiorcami jego obrazów byli przeważnie przedstawiciele mieszczaństwa i inteligencji. Portrety artysty charakteryzuje troska o wierne odtworzenie rysów modela, skromność pozy i prostota ujęcia, pewna doza intymnego nastroju. Do najbardziej interesujących dzieł portretowych malarza należą „Kobieta z kwiatem”, „Portret matki”, „Portret zbiorowy z autoportretem”, „Autoportret w wieku dojrzałym”, „Autoportret”. W 1860 był jednym z organizatorów Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, a później jego długoletnim członkiem. Tam też w 1887 odbyła się pośmiertna wystawa prac artysty. Po zamknięciu warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych w ramach represji po powstaniu styczniowym, Rafał Hadziewicz podjął w 1866 pracę pedagogiczną w nowo otwartej Klasie Rysunkowej. W szkole tej uczył do 1871, kiedy to przeszedł na emeryturę i przeniósł się do Kielc, gdzie spędził ostatnie lata życia. Zmarł w tym mieście 7 listopada 1886.

Andrzej Augusiak

Hadziewicz-infromacje.pdf

Obrazy Hadziewicza w kościołach Zamojszczyzny

Rafał Hadziewicz - prezentacja

Kwatera „Pod Sośniną”
Krystyna i Zbigniew Mędryk
Podsośnina 580
23-412 Łukowa
woj. lubelskie
powiat biłgorajski
tel. 695-965-602
693-038-083
(0-84)535-48-61
www.podsosnina.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

„Perła Tanwi”
Joanna i Kazimierz Rój
Pisklaki 36
23-412 Łukowa
wojewodztwo lubelskie
powiat biłgorajski
Telefon, fax: 509 367 335
Adres www: www.perlatanwi.pl
Współrzędne GPS:
Szerokość: 50.413162
Długość: 22.877485
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

OŚRODEK SPORTOWO-REKREACYJNY PISKLAKI
MIROSŁAW MIELNIK
Pisklaki 8,
lubelskie
kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel: 608 021 932
http://WWW.RANCZO-PISKLAKI.PL

 

XXI Powiatowy Konkurs o AK i BCh na Ziemi Biłgorajskiej - wyniki

Konkurs online odbył się 4 czerwca 2020 r.

Wzięło w nim udział 36 uczniów zgłoszonych z 13 szkół powiatu biłgorajskiego ( 9 szkół podstawowych i 4 szkoły średnie).

Ze zrozumiałych względów uczestników było znacznie mniej niż w 20. poprzednich edycjach.

W kategorii: szkoła podstawowa zwycięzcami zostali:

 

I miejsce – MARCIN KUSZ, uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju im. Sługi Bożego Ks. Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego

I miejsce – JAKUB FURMANEK ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego w Biłgoraju.

II miejsce – ANNA SZUBIAK, uczennica Szkoły Podstawowej nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego w Biłgoraju.

III miejsce – DOMINIKA SZUBIAK ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego w Biłgoraju.

III miejsce – ADAM TARNOWSKI ze Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie

 

 

Finalistami w kategorii: szkoły średnie

zostali uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju:

 

KATARZYNA DYNDAŁ – wywalczyła I miejsce,

ALEKSANDRA SOLAK – miejsce II

i miejsce III - MARCEL BUCZEK



Nagrody dla zwycięzców ufundowali:

  • Minister Jan Kasprzyk szef Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie

  • dr Karol Nawrocki – Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

  • Andrzej Szarlip - Starosta Biłgorajski

  • Stanisław Nawrocki - Nadleśniczy Nadleśnictwa Józefów

  • Mariusz Szwed - Nadleśniczy Nadleśnictwa Biłgoraj

  • p. Janusz Jarosławski

  • Stanisław Kozyra - Wójt Gminy Łukowa

  • Tadeusz Kraczek - Przewodniczący Rady Gminy Łukowa

  • Wiesława Kubów - Dyrektor GOK w Łukowej

     

Uczestnikom konkursu dyplomy i „Zeszyty Osuchowskie” przesłane zostaną pocztą na adres szkół.

Laureatów wraz z rodzicami i opiekunami zapraszamy 28 czerwca 2020 r. do Osuch na cmentarz partyzancki na Mszę św. polową o godz.10.30, po której odczytany będzie protokół i przekazane nagrody.

 

 

Karta zgłoszenia uczestników do pobrania TUTAJ

GOK

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej
23–412 Łukowa 569A
tel./fax 84 687 40 60
e–mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dyrektor GOK – Wiesława Kubów – 84 687 40 53 (w godzinach pracy dyrektora – 1/2 etatu)
Księgowa – Monika Słotwińska – 1/2 etatu
Instruktor – Lucyna Paluch – 1/2 etatu
Godziny pracy GOK w Łukowej: 8.30 – 16.30 (od poniedziałku do soboty).

Od 1997 w skład GOK weszła Biblioteka Publiczna w Łukowej i jej filia w Chmielku.

Bibliotekarki: Krystyna Wurszt, Violetta Tadra, Janina Hyz.
Godziny pracy biblioteki w Łukowej: 8.30 – 16.30 (od wtorku do soboty).
Godziny pracy biblioteki w Chmielku: 9.00 – 17.00 (od poniedziałku do soboty oprócz czwartku).

Na koncie GOK Łukowa od 1997:
ponad 100 – numerów wydawanego od 2001 r. „Gońca Łukowej”,
15 – stałych, rokrocznie organizowanych imprez takich jak: Przegląd Kolęd, Zimowisko, Dzień Kobiet, 3 Maja, Regionalny Konkurs Recytatorski im. Mieczysława Romanowskiego, Ogólnopolskie Uroczystości w Osuchach, Powiatowy Konkurs o AK i BCh na Ziemi Biłgorajskiej, Wesołe Wakacje, Dożynki, Święto Niepodległości, Rocznica Wysiedlenia Łukowej i Pacyfikacji Szarajówki, Obozu Jana Kazimierza w Borowcu, strona organizacyjna i informacyjna kwest na cmentarzu, Złote Gody, wizyta św. Mikołaja, 16 – akcji charytatywnych podczas: organizowanych 9. imprez Wesołe Wakacje, Pomóż Powodzianom – 2 akcje, Pomóż Szpitalowi – 3 akcje, Akcja Poboru Krwi – 7.
Ponad 20 wystaw artystów profesjonalnych m. in. Jerzego Pluchy, Tomasza Potuczko, Dariusza Łukasika, Elżbiety Szołomiak, Moniki Niechaj, Stanisława Pokryszki, Romana Muchy, Jerzego Kusiaka, Natalii Maciocha i innych.
Kilkanaście koncertów i programów artystycznych: 2 koncerty zespołu „Lumen”, Zespołu „Oriana” z Ukrainy, programy aktorów Macieja Damięckiego i Kazimierza Borowca, występ Zespołu Pieśni i Tańca UMCS z Lublina i Zespołu „Tanew” z Biłgoraja, 4 koncerty „Bractwa Lutni”, występ „Domu Tańca” z Warszawy, występ Janusza Prusinowskiego, koncert Tomasza Kamińskiego, występy zespołów: „Bahamas”, „Scaner”, „Power Play”, „Mr. POLLACK”,”D–BOMB”, „ Pankharita”, Maxx Dance” oraz kapel „Pogranicze” i „ Rzemyki”.
Kilkadziesiąt kursów: kurs robienia sałatek, batiku – 2 razy, tańca towarzyskiego – 3 razy, szybkiego czytania – 2, języka angielskiego – 2 razy, warsztaty dla zespołów śpiewaczych – 8 razy , obsługi komputera – dla 4 grup.
5 – Złotych Baszt – główne nagrody Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą (2002, 2004),
1 – Nagroda Oskara Kolberga – Nagroda Ministra Kultury za wybitne osiągnięcia kulturalne – 2002,
Przygotowanie i wydanie publikacji: „Mała Ojczyzna Łukowa– pieśni korzeni”, Zeszyty Osuchowskie nr1, nr 2, nr 3, nr 4, nr 5, nr 6, nr, 7, nr 8, nr 9, nr 10, „Borowe Młyny”– p. T. Brytana. – wyd. 2002. oraz „Borowe Młyny 16 IV 1863'” p. T. Brytan wydanie poprawione z 2012 roku,
12 – wydanych mniejszych publikacji: kartki i foldery,
4 – profesjonalne płyty CD z najstarszymi łukowskimi pieśniami,
15 – poważnych prac remontowych: wymiana okien, dachu, instalacji elektrycznej, remont kotłowni, malowanie wszystkich pomieszczeń, cyklinowanie podłóg, remont 4 sanitariatów i kuchni, wymiana drzwi, wyposażenie sali klubowej w nowe stoły i krzesła, wyposażenie kuchni, generalny remont sali widowiskowej na i piętrze budynku, przebudowa i remont pomieszczeń biblioteki, malowanie i zmiana wystroju sali klubowej, odnowienie elewacji budynku, remont klatek schodowych oraz chodnika prowadzącego do GOK – w części środki z przygotowanych przez GOK wniosków unijnych,
5 – stałych form pracy z dziećmi i młodzieżą: koło plastyczne, nauka gry na gitarze i pianinie, koło taneczne, aerobic, koło teatralne i rytmika dla dzieci, warsztaty rysunkowe dla młodzieży i dorosłych.
Kilkadziesiąt dużych wystaw historycznych przygotowanych w związku z: 60. Rocznicą Wysiedlenia Łukowej, 25–lecia „Solidarności”, z „Nawiedzeniem Świecy – 1971 r.” , wizytacji biskupiej Ks. Stefana Wyszyńskiego, 11 Listopada – wystawa „I wojna światowa”, „Nekropolie Ziemi Łukowskiej”, „140 Rocznica Powstania Styczniowego”, wystawy fotograficzne – „20–lecie Uroczystości w Osuchach”, Rekonstrukcje historyczne na ternie Gminy Łukowa – 1964, 1987, 2004, 2005, 2006”, „Rocznica Rozbicia Posterunku Niemiecko–Ukraińskiego”, Wystawa przygotowana przez IPN Lublin poświęcona wysiedleniom i pacyfikacjom na Zamojszczyźnie.

FORMY PRACY

Koło plastyczne
instruktor p. Danuta Mazurek
środy od godz. 15.30
Uczniowie szkól podstawowych i gimnazjaliści.

 

Koło taneczne
instruktor tańca ludowego p.Ewa Chuchro
środy ( grupa młodsza) od godz. 16:30

środy ( grupa starsza) od godz. 17:30

piątek ( grupa młodsza) od godz. 16:30

piątek ( grupa starsza) od godz. 17:30

 

Nauka gry na gitarze i pianinie
instruktor p. dr Jacek Sochocki
soboty od 8:30


Koło teatralne

instruktor p. Maria Działo

poniedziałek od godz.14:30

 


ZAPRASZAMY!!!
 


Wyświetl większą mapę

1. Zespół Śpiewaczy Łukowa I (od 1984 r.) – laureatki Złotej Baszty w Kazimierzu w latach 2000 i 2004 a także Nagrody Oskara Kolberga (2002). Za widowisko obrzędowe "Prasowanie tabaku" otrzymały wyróżnienie podczas Ogólnopolskiego Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Tarnogrodzie. Biorą udział we wszystkich imprezach gminnych i powiatowych. Zespół tworzą panie:
Janina Bździuch – szefowa
Maria Gaca
Maria Groniewska
Józefa Majkowska
Janina Stelmach
Krystyna Regiel
Eugenia Turczyniak

Łukowa I

2. Zespół Śpiewaczy Łukowa II  (1984 r.) – biorą udział we wszystkich imprezach gminnych i powiatowych. Zespół tworzą:
Kazimiera Padiasek – szefowa
Janina Grzyb
Janina Mołda
Teresa Osuch
Stefania Ożga
Krystyna Stelmach
Krystyna Wyrwa

Łukowa II
 
3. Zespół Śpiewaczy Łukowa III (od 1984 r.) – bierze udział we wszystkich uroczystościach gminnych i powiatowych. Obecny skład zespołu:
Janina Kozyra – szefowa
Kazimiera Ciepla
Stanisława Kowalik
Elżbieta Kraczek
Lucyna Osuch
Emilia Pękala
Grażyna Padiasek
Krystyna Lachowska

Łukowa III

4. Zespół Śpiewaczy Łukowa IV (od 1947 r.) – zdobyły II miejsce na festiwalu w Kazimierzu w 2002 roku, biorą udział we wszystkich imprezach gminnych i powiatowych. W zespole śpiewają:
Lidia Dudeczka – szefowa
Danuta Dzikoń
Halina Kowalik
Maria Paczwa
Maria Sabała
Józefa Szewczyk
Stanisława Szostak

Łukowa IV

5. Chór „Łukowianie” (od 1975 r.) –  wielokrotny laureat Konkursu Pieśni Partyzanckiej w Aleksandrowie i Festiwalu Pieśni Maryjnej w Górecku Kościelnym.
Bierze udział we wszystkich imprezach gminnych i  powiatowych.
Ponadto tworzą chór kościelny. Cześć mężczyzn śpiewających w chórze to niezapominani Dunajnicy. Chór tworzą:
Franciszek Ćwik – szef
Janina Dumienik
Jan Dumienik
Stanisława Goch
Maria Grzeszczyk
Franciszek Grzyb
Janina Grzyb
Franciszek Iwaniec
Stanisława Kierepka
Stanisław Kraczek
Janina Osuch
Teresa Paczwa
Stanisława Pokarowska
Janina Zwolińska

Chór Łukowianie

6. Chór Chmielek ( od 1984 r.) bierze udział w imprezach gminnych, parafialnych i patriotycznych. Chór tworzy 10 osób z Chmielka.

7. Zespół Śpiewaczy z Pisklak ( od 1990 r.) działa pod kierownictwem Marii Przytuła. Śpiewa w nim 14 pan. Biorą udział we wszystkich imprezach gminnych.

8. Chór „Solemis” ( od 2002 r.) - zdobywca Złotego Różańca na X Festiwalu Pieśni Maryjnej Górecko 2005 i 2007. Kierownikiem chóru, skupiającego około 30 osób jest Henryk Hyz.

9. Orkiestra Dęta uświetnia wszystkie uroczystości gminne, parafialne, także powiatowe. Bierze udział w przeglądach orkiestr dętych. Orkiestra liczy 22 osoby, kieruje nią Franciszek Iwaniec.

Orkiestra Dęta

Zatrważający stan najstarszych nagrobków na naszym Cmentarzu Parafialnym skłonił znaczną część osób publicznych z naszej gminy do zapoczątkowanej przez Pana Jerzego Waldorfa na Powązkach szlachetnej działalności. Powołano w Łukowej pierwszy w naszym regionie.
 

Historia powstania Społecznego Komitetu Opieki nad Cmentarzami w Gminie Łukowa

 

Inicjatywa społecznej opieki nad cmentarzami w Gminie Łukowa sięga 4.11.2001r. Otwarto wówczas, przygotowaną przez GOK w Łukowej wystawę fotograficzną „Nekropolie Ziemi Łukowskiej”. Autorem zdjęć był Tomasz Brytan – historyk i regionalista z Biłgoraja. Wystawa połączona była z prelekcją autora. Zwróciła ona uwagę mieszkańców na sprawę miejscowych cmentarzy.

Wzorem szlachetnej działalności, zapoczątkowanej przez Jerzego Waldorfa na Warszawskich Powązkach, osoby publiczne Gminy Łukowa podjęły inicjatywę społecznej opieki nad zabytkami cmentarnymi, tj. należyte utrzymanie i zachowanie zabytkowych cmentarzy i pomników, jako wyraz troski społeczeństwa o pamiątki przeszłości, które przetrwały do naszych czasów oraz powinny być zachowane i przekazane przyszłym pokoleniom. Dnia 25 lutego 2002 r. powołano w Łukowej, pierwszy w biłgorajskim regionie SPOŁECZNY KOMITET OPIEKI NAD CMENTARZAMI W GMINIE ŁUKOWA.

W skład Zarządu Komitetu weszli: Stanisław Kozyra wójt – przewodniczący, ks. Witold Smyk proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Łukowej – zarządca cmentarza, Stanisław Stelmach – skarbnik, Wiesława Kubów – sekretarz, Danuta Kawałko – opieka konserwatorska, Maria Tyszkiewicz – prawnik. Członkami zostali nauczyciele, regionaliści, właściciele firm, pracownicy GOK i gminy, radni, strażacy, krwiodawcy; wolontariuszami – miejscowi gimnazjaliści. Stroną medialną i informacyjną działalności od początku zajęli się społecznie ludzie kultury i dziennikarze Katolickiego Radia Zamość.

 

 

UCHWAŁA ZAŁOŻYCIELSKA

SPOŁECZNEGO KOMITETU OPIEKI NAD CMENTARZAMI W GMINIE ŁUKOWA

§ 1

 

 

W dniu 25 lutego 2002 roku zostaje powołany Społeczny Komitet Opieki Nad Cmentarzami w Gminie Łukowa w składzie:

1. Pan Stanisław Kozyra

2. Pan Józef Ćwik
3. Pani Danuta Kawałko
4. Ksiądz Proboszcz Witold Smyk
5. Pan Tomasz Brytan
6.  Pani Wiesława Kubów
7. Pani Maria Tyszkiewicz
8. Pan Stanisław Bosak
10.Pani Bożena Bosak
11.Pan Andrzej Kniaź
12.Pan Stanisław Stelmach
13.Pan Jan Rój
14.Pan Zbigniew Sokal
15.Pan Wiesław Stański
16.Pani Lilla Pankowiec
17.Pan Zdzisław Szostak
18.Pan Mirosław Siwik
19.Pan Mirosław Peć
20.Pani Krystyna Szmołda
21.Pan Jerzy Grzyb
22.Pani Renata Majewska
23.Pani Janina Kozyra
24.Pani Katarzyna Bastrzyk
25.Pan Paweł Bastrzyk
26.Pani Małgorzata Kraczek
27.Pan Mirosław Okoń
28.Pani Halina Kozyra
29.Pani Agata Dąbrowska
30.Pani Lucyna Paluch
31.Pani Maria Działo
32. Pani Halina Rój

 

W latach następnych członkami Komitetu zostali:

33.Ks. Proboszcz Waldemar Kostrubiec

34. Ks Proboszcz Marek Tworek

35. Pani Krystyna Wurszt

36. Pani Kazimiera Sokal

37. Pani Janina Hyz

38. Pan Mieczysław Dzikoń

39. Pan Janusz Kozyra

40. Pan Józef Pluskwa

41. Pan Janusz Łysiak

42. pan Zbigniew Kubaj

43. Pan Ryszard Ostasz

44. Pan Adolf Iwaniec

45. Pan Tadeusz Kraczek

46. Pan Józef Jabłoński

47. Pan Krzysztof Kowalik

48. Pan Bogusław Rój

49. Pan Stanisław Jeleń

50. Pan Zbigniew Mędryk

51. Pan Tadeusz Budzyński

52. Pani Magdalena Szostak

53. Pan Robert Chmiel

54. Pan Marcin Kozdra

55. Pan Stanisław Bżdziuch

56. Pan Stanisław Dzikoń

57. Pan Maciej Paluch

58. Pan Mieczysław Kozyra

59. Pan Ryszard Paluch

 

 

§ 2

 

Członkostwo w Komitecie jest otwarte.

 

§ 3

 

Celem Komitetu będzie przede wszystkim opieka społeczna nad zabytkami,

m. in.:

należyte utrzymanie i zachowanie zabytkowych cmentarzy

i pomników, jako wyraz troski społeczeństwa o pamiątki

przeszłości, które przetrwały do naszych czasów oraz powinny

być zachowane i przekazane przyszłym pokoleniom.

 

Numer konta Społecznego Komitetu Opieki nad Cmentarzami w Gminie Łukowa :

BS Łukowa 30 9619 0003 2001 0000 4675 0001

 

Siedziba Komitetu: Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej

23- 412 Łukowa 569

tel. 84 6874060 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

ROK 2002

Pierwszą inicjatywą komitetu było uzupełnienie informacji dotyczących nazwisk powstańców styczniowych (którzy zginęli 16.04. 1863 r. pod Kobylówką) na pomniku ufundowanym przez mieszkańców Gminy Łukowa w 75. rocznicę bitwy oraz renowacja i konserwacja samego pomnika.

Odsłonięcie i poświecenie tablicy przez Jego Ekscelencję Ks. Biskupa Jana Śrutwę odbyło się podczas uroczystości 20 kwietnia 2002 roku, na cmentarzu można było zakupić książkę pana Brytana, będącą historycznym opracowaniem bitwy pod Borowymi Młynami (Kobylówką). Całkowity dochód ze sprzedaży tej publikacji przeznaczony został na renowację najstarszej części cmentarza.

Na apel Komitetu w dniach 1 i 2 listopada 2002 roku przeprowadzono I kwestę na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. Zebrano 3.406 zł.

 

ROK 2003
W 2003 roku dokonano oczyszczenia, remontu i konserwacji 2 nagrobków: Matki Proboszcza Klary Zuzanny z Banaszewskich Włodzyńskiej i Proboszcza Władysława Matuszyńskiego oraz zabezpieczono przed zawaleniem nagrobek Tomasza Matczyńskiego.

Na cmentarzu parafialnym w dniach 1 i 2 listopada 2003 r. odbyła się II kwesta na rzecz ratowania XIX - wiecznych nagrobków. W czasie tej kwesty zebrano: 4.587,05 zł.

 

ROK 2004
W tym roku dokonano renowacji 3 starych, zabytkowych figur nagrobkowych w najstarszej części cmentarza, nieopodal bramy głównej. Renowacja polegała na czyszczeniu, uzupełnianiu ubytków i konserwacji figur z piaskowca. Odnowiono nagrobki: Walentego Januszewskiego, Anny Jerzmanowskiej zd. Radzikowskiej i Michała Kossakowskiego. Dodatkowo ogrodzono najstarszą część cmentarza.

Podczas III kwesty, w dniach 1 i 2 listopada 2004 roku zebrano 5.045,56 zł.

W listopadzie w "Gońcu Łukowej" ukazała się prośba Komitetu skierowana do najstarszych mieszkańców Łukowej o pomoc w rekonstrukcji jednego z najpiękniejszych zabytków na naszym cmentarzu (prawdopodobnie dzieła kamieniarzy lwowskich). Chodziło o monumentalny nagrobek wykonany z kilku bloków kamiennych a na nich dwóch płyt i stylizowanej misy w połowie pokrytej rodzajem tkaniny. Członkowie Komitetu ten nagrobek nazywają "z kołyską". Niestety nikt nie potrafił nam pomóc.

ROK 2005
Pieniądze z III kwesty przeznaczone zostały na renowację dwóch zabytkowych figur z piaskowca oraz remont, rekonstrukcję i konserwację "nagrobka z kołyską".
Podczas prac renowacyjnych tegoż nagrobka, dnia 17 sierpnia odkopano brakującą jego część. Jest to kolumna z udrapowaną na niej tkaniną. Nagrobek zwany przez mieszkańców "z kołyską" jest wyjątkowy, nieznany z innych cmentarzy. Pochodzi z I poł. XIX wieku. Prace renowacyjne wykonał p. Maciej Filip - konserwator z Pracowni Zabytków w Krakowie.

ROK 2006
Dokonano gruntownego remontu nagrobka miecznika warszawskiego Karola Maksymiliana Klembowskiego i jego syna. Remont nadzorował Pan Maciej Filip, a prace wykonała firma Pana Tomasza Sołoduchy. Pomnik miecznika warszawskiego jest jednym z najstarszych i nielicznych już na Lubelszczyźnie (1791 r.). Pomniki miecznika i nagrobka " z kołyską" zostały ogrodzone dzięki zaangażowaniu Pana Andrzeja Kniazia, a także nieodpłatnemu wykonaniu łańcuchów ozdobnych przez Pana Kasperka z Tarnogrodu.
Ponadto w 2006 r. odnowiony został pomnik, krzyże nagrobne i ogrodzenie na cmentarzu w Szarajówce, gdzie spoczywa 58 mieszkańców wsi spalonych żywcem przez hitlerowców w dniu 18.05.1943 r.

ROK 2007
W 2007 roku Komitet zaangażował się w prace nad rekonstrukcją zdekompletowanych pomników na nieczynnym cmentarzu w Chmielku. Pierwotnie był to cmentarz unicki, a od 1875 r. prawosławny. Obecnie podlega administracji parafii prawosławnej p.w. Świętej Trójcy w Tarnogrodzie. Udało się tu zrekonstruować 38 krzyży i pomników, których niestety ze względu na brak funduszy jeszcze nie poddano konserwacji.
Wśród sponsorów z Chmielka, którzy finansowo pomogli w rekonstrukcji pomników jest Pan Stanisław Bosak.

ROK 2010

Za zebrane w 2009 r. pieniądze dokonano generalnego remontu pomnika poświęconego spalonym i zamordowanym mieszkańcom Borowca.
Na cmentarzu parafialnym w jego części najstarszej poddano renowacji dwie figury XIX – wieczne, nagrobek Ludwika Matczyńskiego wspierającego powstańców styczniowych oraz Leonarda Zajączkowskiego. Wzmocniono fundamenty 4 pomników zagrożonych zawaleniem. Ponadto odczyszczone i ponownie zakonserwowane zostały płyty na pomniku ks. proboszcza Matuszyńskiego i matki proboszcza Klary Włodzyńskiej.
Po sierpniowej nawałnicy uszkodzeniu uległa odnowiona dwa lata temu zabytkowa figura Zofii Sobierańskiej. Koszty związane z usadowieniem kolumny oraz złożeniem żeliwnego ozdobnego krzyża przekroczyły fundusze Komitetu.
W tym roku, korzystając z większej ilości dni wolnych członkowie Społecznego Komitetu Opieki nad Cmentarzami w Gminie Łukowa kwestowali na cmentarzu parafialnym przez trzy kolejne dni tj. od 31 października do 2 listopada.
Wielka życzliwość i hojność naszych miejscowych i przyjezdnych darczyńców sprawiła, iż zebranych zostało 10.683,09 zł, 1000 Forintów, 2 EURO, 50 Euro centów, 60 koron czeskich.

ROK 2011
Generalny remont 3 figur na najstarszej części cmentarza: bezimiennej figury z wysokim kamiennym krzyżem, pomnika Stanisławy z Matczyńskich Niedenthal z 1900 r. oraz figury Zofii Wysiekierskiej i Apolonii z Wysiekierskich Ostrowskiej z 1874 roku.
X kwesta 2011 rok – 9.605,72zł, 10 hrywien, 50 kopiejek

ROK 2012
Generalny remont 4 figur na najstarszej części cmentarza: Jacenta Małujewa z 1922 r., Magdaleny z Grzybów Machowej z 1900 roku, Marcina Karpika z 1905 roku oraz figury Wiktora i Euzebii Leśniewskich z roku 1859 znajdującej się w sąsiedztwie „pomnika z kołyską”. Pomnik Miecznika Warszawskiego z 1791 roku wyprostowano oraz wzmocniono fundamenty i podmurówki (zabetonowano) zabezpieczając przed zawaleniem. Wyremontowano też ogrodzenie najstarszej części cmentarza.

Konto komitetu wzbogaciło się o kwotę 1200,00 zł, którą wpłacił p. Matczyński. Podczas XI kwesty zebrano 9.237,88 zł.

ROK 2013
Podniesienie i wypoziomowanie 4 płyt nagrobnych z piaskowca (obok pomnika miecznika) oraz wykonanie wokół nich obrzeży. Umycie i zakonserwowanie także 7 płyt płaskich w najstarszej części cmentarza. W związku z gminnymi obchodami 150 – rocznicy powstania styczniowego umycie i zakonserwowanie ponownie pomnika powstańców styczniowych.
Dokonano ponadto gruntownej renowacji razem z wylewką fundamentów dwu figur po lewej stronie cmentarza zaraz za bramą główną tj. śp. Anny Kożuszek i Zygmunta Hussara z 1908 r.

XII kwesta 2013 r – 11.657,03 zł, 1 dolar, 25 forintów.

 

ROK 2014

Renowacja figur: Marcina Grandy, Jana Dwozyckiego, Maryanny z Gizów Lachowskiej, bezimiennej figury oraz zdekompletowanego pomnika Jana Roja.

XIII kwesta 2014 - 11.904,93zł, 5 dolarów, 2 euro, 1 turk lirasi

ROK 2015

Renowacja XIX wiecznych figur: Piotra Połucha, Zofii ze Strusów Gochowej, Teofila Małui. Wyprostowanie pochylonych figur: Heleny i Władysława Tallat – Kiełłpsz i w porozumieniu z rodziną, figury Tadrów oraz Grzegorza Mazura z 1878 roku. Remont żeliwnego ogrodzenia pomnika Marii Grodzieńskiej.

XIV kwesta 2015 - 11.949 ,65zł, 5,36 euro, 4 korony, 2 kuny

ROK 2016

Renowacja XIX wiecznych figur: Maryianny z Hałasów Gacowej z 1898 r., Stanisława i Ludwika Kraczków z 1892 r. Zabezpieczenie przed zawaleniem i renowacja 3 figur z początku XX w.: Magdaleny z Bresiuw Piur z 1919 r., Franciszka Kierepki z 1921 r. oraz Karola Dulińskiego i Waleryi z Dulińskich Jamrot z 1912 r.

 

XV kwesta 2016 r. - 10.752,50 zł, 11,58 euro, 1 korona szwedzka.

 

ROK 2017

Renowacja figur: Zofii Mazurowej z 1900 r., Heleny Stańskiej z 1900 r. oraz Jana, Józefa i Katarzyny Szostakow z 1921 r., wykonanie zasuwy przy ogrodzeniu żeliwnym pomnika Marii Grodzieńskiej oraz zrobienie kamienno – cynkowego ogrodzenie ośmiu nagrobków ( 19 słupków ). Rozpoczęto dwufazowy remont pomnika Miecznika. Skuto tynki cementowe odsłaniając pierwotne profile, oczyszczono je, wykonano izolację poziomą, izolację podbicia i opaski betonowej oraz postawiono konstrukcję zabezpieczającą pomnik przed wpływem warunków atmosferycznych.

XVI kwesta 2017 – 9.568,99 zl, 16,30 euro, 1 korona szwedzka.

ROK 2018

Zakończenie remontu pomnika Miecznika z 1791 roku. Wzmocniono zdegradowane, uzupełniono i wymieniono uszkodzone cegły. Wykonano rekonstrukcję gzymsów i tynków na powierzchni pomnika. Zrobiono obróbki blacharskie, położono izolację poziomą i rozłożono kruszywo stanowiące warstwę izolacyjną pomnika.

Gruntownej renowacji z wylaniem fundamentu i wyprostowaniem poddany został pomnik Wojciecha Kraczka z 1903 r. Oczyszczono i zakonserwowano pomnik w Szarajówce, postawiono nowe krzyże.

XVII kwesta 2018 – 14.061,04 zł.

 

ROK 2019

Zwrócono dług za prace konserwatorskie przy pomniku Miecznika Warszawskiego. Pokryto koszty odnowienia figury z 1903 r. oraz czyszczenia pomnika w Szarajówce. Przeprowadzono kolejny, gruntowny remont pomnika Ks. Proboszcza Władysława Matuszyńskiego za. W 1966 r. z uzupełnieniem nagrobka o opaskę granitową. Poddano renowacji figurę Antoniego Ześniowieckiego z 1883 r. poprzez wylanie fundamentu i dodanie podstawy oraz uzupełnienie ubytkow i konserwację. Oczyszczono i zabezpieczono po 13 latach od remontu zabytkowy pomnik „z kołyską” i płyty nagrobne oraz słupy kamienne obok Miecznika.

XVIII kwesta 2019 – 13.634,17 zł.

 

ROK 2020

Odnowione zostały figury Mikołaja Hajdy z 1809 roku, Andrzeja Korca z 1878 r. Jana Pyndra z 1907 roku oraz Heleny z Pluskwów Stafiszowej z 1924 roku. Odnowienie obejmowało wykonanie fundamentu cementowego, wykonanie nowej podstawy kamiennej, uzupełnienie ubytkow, czyszczenie oraz konserwację hydrofobową. Ponadto Komitet przygotował dwie tablice informacyjne o łukowskich cmentarzach: dawnym przykościelnym na placu z figurą Chrystusa Króla oraz obecnym grzebalnym przy drodze do Józefowa.

 

W sumie podczas osiemnastu kwest zebranych zostało 164.305,00 zł, za które wyremontowanych i odnowionych zostało 120 zabytkowych figur, pomników i nagrobków na cmentarzach w Łukowej, Chmielku, Szarajówce, Osuchach i Borowcu.

 

Siedziba Komitetu : GOK Łukowa 569a, Nr konta BS Łukowa 30 9619 0003 2001 0000 4675 0001

 

Spisy treści pozostałych "Gońców Łukowej "od nr 1"

 

  

Goniec łukowski do nabycia w cenie 10 zł.

Kontakt z nami

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej
Łukowa 569A
23-412-Łukowa

tel. 84 6874060, 6874053
e-mail: gokluk1@wp.pl
administrator: informatyk@lukowa.pl

Copyright © 2025 Oficjalny serwis internetowy Gminy Łukowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.