V edycja Akcji „Lubelszczyzna duanjuje”, która odbyła się w GOK w Łukowej, składała się w tym roku, z występów artystycznych promujących publikację „Pieśni znad Tanwi” i z konferencji naukowej.
Po powitaniu zebranych przez panią Dyrektor GOK Wiesławę Kubów sceną zawładnęli Dunajnicy. Jasio zaśpiewał „Chodzi Maniusia”, a wszyscy Dunajnicy – „Płynie nam rzeczejka”.
Mali Pastuszkowie Łukowscy zaśpiewali „Pase ja se pase”, pradawną miejscową piosenkę.
Młodzi Goście z dalekiego Liszna zaprezentowali dunaje: „U ciebie Kasiu pod okienejkiem” i „Na dunaj Kasiu rano po wodę” oraz kolędę „Naśród dworu”.
Konferencję naukową poświęconą dunajowaniu poprowadzili lubelscy profesorowie UMCS i KUL.
Pani Prof. Halina Pelc przedstawiła znaczenie słowa „kolęda” i omówiła teksty dunajowe w odniesieniu do dialektologii i obrzędowości.
Pan Prof. Tomasz Rokosz mówił o historii i charakterze gatunkowym kolęd życzących noworocznych na terenie południowo – wschodniej Biłgorajszczyzny, a także całego kraju.
P. Prof. Mariola Tymochowicz objaśniła nam różnicę między świątecznym i obrzędowym męskim strojem biłgorajskim a zwykłym odzieniem naszych przodków. Wszyscy prelegenci posługiwali się
fotografiami pokazanymi na dużym ekranie.
Po konferencji Pani Lidia Dudeczka i Maja Bielak zaprezentowały dwa utwory: „Szczodry dobry wiczorejku” i „Niech bedzi puchwalonyj”, za które podczas 58. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu zdobyły Główną Nagrodę w kategorii „Mistrz – Uczeń”. P. Lidia zaintonowała jedną zwrotkę pieśni, a dalsza cześć była kontynuowana przez jej uczennicę.
Nagradzany wielokrotnie na festiwalu w Kazimierzu Zespół Śpiewaczy „Zamszanki” z Zamchu zaprezentował „Oj wianku wianku” i „Kolędę zamszańską”.
Panie: Natalia Kyc ( dyrektor GOK w Księżpolu ) i Halina Szczur pięknie zaśpiewały: „Późno się przywlekli” i „Pochwalony Jezus Chrystus”, za które zdobyły w 2024 roku III miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu w Kazimierzu.
Nagrodzony w 2021 roku Basztą, czyli Główną Nagrodą w Kazimierzu Zespół Śpiewaczy z Łukowej IV zaśpiewał „We czwartek wieczór” i „Oj przeleciał sokół”. Mikrofony zespołom nie były potrzebne.
Pan Sławomir Niemiec z Aleksandrowa zagrał utwory instrumentalne na regionalnym, bardzo oryginalnym instrumencie pod nazwą suka biłgorajska.
Na zakończenie przeglądu można było posłuchać „festiwalowej” kolędy „Przylecieli śliczni anieli” w wykonaniu Majki Bielak z Łukowej.
Podsumowanie V Akcji „Lubelszczyzna dunajuje” stanowił występ Orkiestry Dętej z Goraja.
Część opłatkowa i integracyjna miała miejsce w remizie OSP w Łukowej. Nie było zapowiedzianej potańcówki, tylko wspominanie Świąt i śp. księdza Marka.
Na uroczystości miło nam było gościć: Panią Barbarę Wróbel - Zastępcę Dyrektora ds. Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie,
Panią Jolantę Ważny Radną Powiatu Biłgorajskiego reprezentującą Starostę Andrzeja Szarlipa, Wójta Gminy Obsza Pana Andrzeja Placka.
V Akcję prowadzili: Oliwia Szulc i Kamil Mach, a upominki występującym wręczali Łukowscy Dunajnicy.
Całość była prezentowana na żywo za pomocą Facebooka Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej
„Lubelszczyzna dunajuje” po raz piąty – 6 stycznia 2025, GOK Łukowa
- Szczegóły
- Super User