59 osób, głównie kobiety i dzieci, 80 lat temu, 18 maja 1943 roku, zginęło śmiercią męczeńską, z rąk niemieckich okupantów i ukraińskich kolaborantów w Szarajówce.
Tę zbrodnię wojenną, podpalenie i grabież, śmierć niewinnych kobiet i dzieci, uczczono 21 maja 2023 r.
Zebraliśmy się przy maleńkim cmentarzu, gdzie spoczywają bestialsko wymordowani mieszkańcy Szarajówki i rozpoczęliśmy okolicznościową akademią przygotowaną przez uczniów Szkoły Podstawowej im. por. Edwarda Błaszczaka ps. Grom w Chmielku. Następnie, po wprowadzeniu wojska, uroczystości przebiegały według ceremoniału wojskowego.
Jakub Buczko przeczytał wspomnienia swojego pradziadka Władysława Wierzbowskiego, który jako jeden z bardzo nielicznych zdołał przetrwać ten mord, schowany pod podłogą stodoły. Odczytał też nazwiska wszystkich ofiar. W Ich intencji celebrowana była Msza św. Przewodniczył jej ks. Waldemar Kostrubiec proboszcz parafii w Łukowej, w asyście ks. Marka Tworka proboszcza parafii w Chmielku oraz profesora KUL, ks. Mariana Pokrywki. Ksiądz Profesor wygłosił przejmującą homilię.
Po Mszy św. odbył się Apel poległych i liczne zgromadzone delegacje szczebla ogólnopolskiego, wojewódzkiego, powiatowego i samorządowego złożyły wieńce i kwiaty przy pomniku.
Na zakończenie, po króciutkim koncercie w wykonaniu orkiestry dętej z Łukowej rozpoczęła się inscenizacja historyczna przygotowana przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej WIR z Biłgoraja i grupy zaprzyjaźnione.
Specjalnego, podniosłego charakteru nadał uroczystościom udział kilkunastu pocztów sztandarowych z gminy i okolic oraz udział „mundurowców”. Gościliśmy kompanię reprezentacyjną z Zamościa, przedstawicieli Wojsk Obrony Terytorialnej pełniącymi warty przy pomniku wraz z ich pocztem sztandarowym oraz także w mundurach i z pocztami sztandarowymi, strażaków z Chmielka i Łukowej.