21 kwietnia 2023 roku prawie 100 uczestników wzięło udział w wycieczce szlakiem walk powstania styczniowego na naszym terenie, by uczcić walczących i zachęcić planujących wypoczywać w Puszczy Solskiej do odwiedzenia tych miejsc. Uczniowie 3 szkół podstawowych z Łukowej, Chmielka i SP nr 1 w Biłgoraju oraz 2 szkół średnich: Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Biłgoraju i Technikum w Różańcu dotknęli miejsc uświęconych krwią bohaterskich powstańców w lasach Nadleśnictwa Józefów, gdzie rozegrały się 4 bitwy, w tym trzy zwycięskie. Uczniowie, dumnie noszący przypinki z godłem powstania 1863 r., oddali hołd powstańcom poległym podczas bitwy pod Borowymi Młynami, a pochowanym na cmentarzu w Łukowej.

Bohaterom spod Kobylanki zapalono znicze przy ich mogiłach na cmentarzu parafialnym w Cieszanowie, gdzie o walce i jej uczestnikach zajmująco opowiadał pan Tomasz Róg z cieszanowskiej biblioteki. Prowadzeni przez pracownika Muzeum Kresów w Lubaczowie panią Barbarę i panią Elizę - leśnika z Nadleśnictwa Józefów uczestnicy wycieczki dotarli na teren bitwy pod Kobylanką. Znajduje się tam tablica informująca o bitwie i wielki krzyż – znak, że walczyli i ginęli tutaj za wolność w 1863 roku dzielni Polacy. Nieopodal jest pomnik poświęcony uczestnikom bitwy pod Kobylanką.

Podczas krótkiego odpoczynku w lesie młodzież miała okazję zobaczyć kilka ołowianych kul znalezionych na miejscu bitwy pod Kobylanką, które prezentował p. Mirosław Okoń. Zainteresowanie było ogromne.

Kolejna tablica, którą uczestnicy wycieczki obejrzeli jako pierwsi, powstała niedawno dzięki inicjatywie GOK w Łukowej, a zaangażowaniu i finansom Nadleśnictwa Józefów. Jest to tablica w okolicach bitwy pod Borowymi Młynami, obok której stanie olbrzymi krzyż – taki jak na miejscu bitwy pod Kobylanką. W sobotę 29 kwietnia planowane jest jego poświecenie.

Najpiękniejsze na świecie tutejsze lasy, były świadkami bitwy pod Józefowem, która rozegrała się 24 kwietnia 1863 r. Ci, którzy wówczas ponieśli śmierć, tj. 27 bohaterów, pochowani są na cmentarzu w Józefowie. Ku ich czci postawiony został pomnik przy drodze józefowskiej, a kilkadziesiąt metrów dalej, w bagnistej ustroni krzyż – miejsce śmierci poety powstańca Mieczysława Romanowskiego poległego w tej walce.

Wizyta przy symbolicznym grobie Romanowskiego zakończyła się przewiązaniem pamiątkowego krzyża opaską biało – czerwoną ze słowami Wincentego Pola, które wygłoszone zostały na mszy żałobnej w intencji tego znakomitego poety romantyzmu:

Był młodzianem dwóch wieńców – daj mu Boże trzeci! I niechaj wiekuista światłość duszy świeci”.

GOK w Łukowej przygotował kilka innych jeszcze opasek z cytatami wierszy Romanowskiego – powstańca, w 160. rocznicę bitwy i bohaterskiej śmierci powstańców.

Na zakończenie każda ze szkół rozwiązała test dotyczący czterech bitew powstania styczniowego na naszym terenie. Za poprawne rozwiązanie otrzymała książki dla swoich szkolnych bibliotek: „Kamień i skała” Macieja Przybylskiego i publikację GOK w Łukowej „Borowe Młyny 16 IV 1863” Tomasza Brytana.

Po wędrówkach leśnymi drogami wycieczka zatrzymała się nad Tanwią nieopodal Głuch na posiłek, tj. smaczny bigos. Może to zasługa ślicznego lasu, urokliwej rzeki z wodospadzikami, świeżego powietrza i zapewne okoliczności wycieczki, że dobre jedzonko też było atrakcją.

Uczestnikom wycieczki towarzyszył p. Dominik Gil z Polskiego Radia Lublin nagrywający wszystko i wszystkich.

Za udział w wyjeździe młodzież otrzymała od dyrekcji GOK w Łukowej specjalnie przygotowane foldery „Bitwy 1863 na terenie Nadleśnictwa Józefów” oraz upominki od Nadleśnictwa Józefów – broszurę „Nadleśnictwo Józefów” i opaski odblaskowe.

Organizatorem przedsięwzięcia był GOK w Łukowej we współpracy z MOK w Józefowie, Nadleśnictwem Józefów i Muzeum Kresów w Lubaczowie.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć...

Goniec łukowski do nabycia w cenie 10 zł.

Kontakt z nami

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej
Łukowa 569A
23-412-Łukowa

tel. 84 6874060, 6874053
e-mail: gokluk1@wp.pl
administrator: informatyk@lukowa.pl

Copyright © 2024 Oficjalny serwis internetowy Gminy Łukowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.