Partyzancka Droga Krzyżowa kard. Stefana Wyszyńskiego w Osuchach stanowi od dwu lat stały element obchodów rocznicy bitwy pod Osuchami. Odprawiana jest na tydzień przed uroczystościami patriotyczno-religijnymi o godz. 15:00 i swój początek ma na cmentarzu partyzanckim. Jej organizacją zajmują się pracownicy GOK, z których inicjatywy Ona w 2019 roku powstała. Nabożeństwu przewodniczy miejscowy ks. proboszcz kanonik Waldemar Kostrubiec. Rozważania, w tym roku, przygotował ks. prałat Władysław Kowalik. Oprawą muzyczną zajęły się miejscowe chóry: Zespół Kameralny „Lucus” i Chór Męski „Opoka”.

Zamierzeniem dyrektor GOK w Łukowej p. Wiesławy Kubów było upamiętnienie szlaku bitewnego od cmentarza do Krzywej Górki.

Krzyże poświęcone są konkretnym oddziałom biorącym udział w bitwie nad Sopotem w czerwcu 1944 r. Napisy kolejnych stacji są wierną kopią tych, które sporządził w więzieniu Prymas Polski kardynał Wyszyński. Przywołanie osoby kard. Stefana Wyszyńskiego jest związane z Jego modlitewną obecnością na cmentarzu w Osuchach w 1947 r. podczas wizytacji kanonicznej parafii Łukowa.

Mało znany jest także fakt dotyczący kard. Wyszyńskiego i Jego działalności konspiracyjnej w czasie okupacji, jako kapelana partyzantów na terenie Zamojszczyzny.

W tegorocznej Drodze Krzyżowej wzięli udział mieszkańcy gminy Łukowa i przybyli z różnych miejscowości goście. Na Krzywej Górce, gdzie zginęło 36 partyzantów, złożone zostały kwiaty.

W drodze powrotnej można było obejrzeć zrekonstruowany obóz partyzancki, który pracownicy GOK odnowili dzięki funduszom Powiatu Biłgorajskiego

„Na drugi rok na pewno będzie to miejsce, gdzie uczestnicy Drogi Krzyżowej spotkają się przy pieczeniu kiełbasy i wspólnym śpiewaniu pieśni partyzanckich” - zapewnia Wiesława Kubów – dyrektor GOK w Łukowej.

Ogromne wyrazy wdzięczności, ze strony GOK, skierowane są do właściciela Krzywej Górki p. Józefa Pituły i p. Małgorzaty Osuch – właścicielki działki, na której stoi obóz partyzancki. Ci Mieszkancy Osuch, chętnie użyczyli swoich gruntów na zagospodarowanie.

Opiekę nad porządkiem i estetyką wokół Krzyży, Krzywej Górki oraz na cmentarzu w Osuchach sprawują pracownicy GOK i Biblioteki. Oni też dbają o Dom Pamięci i służą grupom wycieczkowym jako przewodnicy.

Zdjęcia umieszczone w galerii..

Goniec łukowski do nabycia w cenie 10 zł.

Kontakt z nami

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej
Łukowa 569A
23-412-Łukowa

tel. 84 6874060, 6874053
e-mail: gokluk1@wp.pl
administrator: informatyk@lukowa.pl

Copyright © 2024 Oficjalny serwis internetowy Gminy Łukowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.