W roku setnych urodzin Karola Wojtyły – Papieża Jana Pawła II, przed kościołem w Łukowej poświęcony został pomnik Największego z Rodu Polaków.

Papież na pomniku przedstawiony jest w geście błogosławieństwa, które jakby udzielał mieszkańcom. W ręku trzyma pastorał papieski, czyli ferulę.

Na cokole pomnika umieszczono napisy:

Na froncie "POKÓJ TOBIE, POLSKO! OJCZYZNO MOJA!" - hasło II pielgrzymki do Polski.

Z tyłu pomnika – “W 100.ROCZNICĘ URODZIN KAROLA WOJTYŁY, PAPIEŻA JANA PAWŁA II, 100. ROCZNICĘ CUDU NAD WISŁĄ, 73. ROCZNICĘ WIZYTACJI PARAFII PRZEZ BPA STEFANA WYSZYŃSKIEGO”

Z lewej strony – “WDZIĘCZNI BOGU I MATCE NAJŚWIĘTSZEJ ZA PONTYFIKAT ŚW. JANA PAWŁA II PARAFIANIE, 2020 ROK”

Z prawej strony pomnika - “BŁOGOSŁAWIONA JESTEŚ, MARYJO MATKO ODKUPICIELA. TOBIE DZIŚ ZAWIERZAMY LOSY TEJ ZAMOJSKIEJ I POLSKIEJ ZIEMI I WSZYSTKICH TYCH, KTÓRZY NA NIEJ ŻYJĄ I PRACUJĄ. ZAMOŚĆ 12.06.1999R.

Czas jakiś temu GOK przygotował na zlecenie komitetu budowy pomnika specjalne cegiełki o nominale 100 i 500 zł, które każdy mógł zakupić. Prowadzona była także we wsi zbiórka dobrowolnych wpłat. I w ten sposób zebrano kwotę, za którą zakupiono pomnik.

31 maja o godz. 12:00 okolicznościową, uroczystą Mszę świętą celebrował oraz poświęcenia pomnika dokonał ks. Proboszcz Waldemar Kostrubiec.We Mszy wzięły udział poczty sztandarowe: Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II, Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, NSZZ “Solidarność” RI oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Łukowej.

Uroczystość poświęcenia poprzedziła okolicznościowa części artystyczna w wykonaniu Chóru “Harmonia” działąjacego przy GOK w Łukowej. Ogłoszone zostały także wyniki konkursu literackiego na napisanie listu odpowiedzi na list Papieża do dzieci z 1994 roku. Organizatorzy tj. GOK i Parafia Łukowa ufundowali przekazane nagrody laureatom.

Nagrodę Dyrektora GOK otrzymała także Emilia Jurkiewicz, laureatka konkursu historycznego online “Cud nad Wisłą i Bitwa pod Komarowem”

Po poświęceniu przedstawiciele społeczności gminnej, organizacji kościelnych oraz reprezentanci kościoła w Babicach i kaplicy w Osuchach złożyli pod pomnikiem kwiaty i zapalili znicze.

Dopełnieniem uroczystości była wystawa “Karol Wojtyła. Narodziny” Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowana przez Gminny Ośrodek Kultury.

Galeria ze zdjęciami..