W dniu obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej o godz. 11.00 delegacja złożona z Wójta Gminy, pani Dyrektor GOK, druhów strażaków, Dyrekcji i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Łukowej im. Jana Pawła II oraz łukowskich kombatantów złożyła kwiaty i zapaliła znicze przy pomniku Żołnierzy Września 1939 r. na cmentarzu parafialnym w Łukowej. Było to oddanie hołdu 114 żołnierzom Armii Kraków poległym 15 – 16 września 1939 roku w bitwie pod Podsośniną Łukowską i pochowanym w kwaterze wojskowej na cmentarzu parafialnym.

O godzinie 11:30 wyruszył spod kościoła korowód dożynkowy prowadzony przez orkiestrę dętą pod batutą p. Franciszka Iwańca. Uczestniczyli w nim: dziewczynki z wiankami dożynkowymi na głowach biorące udział w konkursie GOK, chłopcy niosący wiechy dożynkowe i Relikwie św. Izydora – patrona rolników, starostowie dożynkowi tj. państwo Sylwia i Bartłomiej Dzikoniowie, delegacje wieńcowe reprezentujący wszystkie sołectwa z gminy Łukowa, władze samorządowe oraz zaproszeni goście.

Po powitaniu uczestników korowodu przez p. dyrektor GOK zespolone głosy pań z Łukowej, Chmielka, Szostak i Pisklak pieśniami podziękowały Bogu za tegoroczne plony. Następnie rozstrzygnięty został konkurs na wianek dożynkowy. Spośród 28 dziewczynek najpiękniejszy uwity wianek miała Nikola Bochniak z Chmielka. Wyróżnienia otrzymały: Maja Bielak, Iga Malinowska, Dagmara Syty, Blanka Dzikoń, Milena Hyz, Anastazja Lewańska, Laura Wyrwa. Każda z uczestniczek otrzymała dyplomik i atrakcyjną nagrodę.

Sponsorami nagród dla dziewczynek byli: GOK w Łukowej, a także: Danuta i Mirosław Mielnikowie, Maria i Jerzy Cieplowie, „Słoneczna Kalifornia” Marcin Rakszawski, Firma Handlowo-Usługowa „Majster” Krzysztof Bieńko oraz Delikatesy Centrum Haliny i Józefa Grzybów.

Po odegraniu przez orkiestrę hymnu państwowego nastąpiło uroczyste otwarcie dożynek. Naprzeciw głównym starostom dożynkowym wyszli na spotkanie gospodarze dożynek: Pan Stanisław Kozyra - Wójt Gminy Łukowa, Ks. Kanonik Waldemar Kostrubiec - Proboszcz Parafii Łukowa i Ks. Marek Tworek - Proboszcz Parafii Chmielek, po czym nastąpiło przekazanie chleba. Wszystkich zebranych powitał wójt i poprosił kapłanów o odprawienie Mszy św. w intencji rolników.

Podczas Mszy św. w darach ołtarza niesione były przez dzieci z Szarajówki białe gołębie – jako wołanie o zaprzestanie wojen i nienawiści na świecie. Po zakończeniu Mszy św. wszyscy podzielili się chlebem, owocami i słodyczami. Część rozrywkową rozpoczęła łukowska orkiestra dęta.

Zapraszamy do galerii zdjęć..

Zdjęcia z wyścigu rowerowego ku czci Obrońców Września 1939.

Tańce różnych regionów zaprezentował Zespół Taneczny „Roztocze” z Tomaszowa Lubelskiego. Swoje „Basztowe” utwory zaśpiewały panie z Zespołu Śpiewaczego Łukowa IV. Przyśpiewki zaprezentowały panie z Łukowej II. Wielkie brawa zebrała łukowska „Harmonia”, nie mniejsze – „Wiolinki”. Pięknie zaprezentował się Zespół Kameralny „Lucus” działający przy GOK. Wszystkie trzy zespoły prowadzone są przez p. Sławomira Kuczka. Kilka wejść, w różnych kreacjach scenicznych miał gość: Zespół Looka – Folk Show. W trakcie imprezy rozegrany został wyścig rowerowy II BIKE RACE – Dożynki, Łukowa 2019, poświęcony Żołnierzom Września 1939 r., a szczególnie 114 obrońcom naszej małej Ojczyzny, żołnierzom Armii Kraków. Zwycięzcami wyścigu, zorganizowanego przez GOK przy pomocy Biłgorajskiego Stowarzyszenia Kolarzy „Miód Kozacki”, zostali: w kategorii I: Igor Grzyb, Filip Popowicz i Karol Pękala;

w kategorii II – dziewcząt: Monika Maksim i Laura Wyrwa; chłopców: Igor Zań i Dominik Rój;

w kategorii III - dziewcząt: Amelia Czerniak, Oliwia Kotuła i Magdalena Lewańska; chłopców: Dominik Strus, Michał Peć i Hubert Wyrwa.

Najszybsi w wyścigu to: z dziewcząt: Amelia Czerniak, z chłopców Dominik Strus. Nagrody dla zwycięzców i upominki dla uczestników ufundowali: Dyrektor GOK w Łukowej, BSK "Miód Kozacki", „Pszczelarz Kozacki”, Wójt Gminy Łukowa, Winnica Gronowscy, Delikatesy Centrum , Firma Handlowo- Usługowa „Majster” . Na zakończenie zwycięzcy wyścigu zapalili znicze na grobach żołnierzy.

Wieczorem wszyscy bawili się przy zespole TIP-TOP. Podczas imprezy odbywały się animacje, gry i zabawy dla dzieci i dorosłych, oczywiście z nagrodami oraz dostępny był darmowy plac zabaw dla dzieci.  GOK w Łukowej wspomogli: Firma Lukowa Tabacco Company oraz Stacja Paliw Mirosława Pecia.

Dożynkom łukowskim towarzyszyły wystawy: zabytkowych motocykli biorących udział w kampanii wrześniowej, rękodzieła i wikliny.