Przeszliśmy po „krwawych śladach partyzantów”

 

16 czerwca 2019 roku o godz. 15:00 odbyło się uroczyste poświęcenie Partyzanckiej Drogi Krzyżowej Stefana Kardynała Wyszyńskiego, powstałej w 75. rocznicę bitwy pod Osuchami.

Po powitaniu na cmentarzu partyzanckim przez p. dyrektor GOK Wiesławę Kubów wszystkich uczestników, p. Teresa Kozaczuk – córka uczestnika bitwy poprosiła proboszcza parafii Łukowa Ks. Waldemara Kostrubca o dokonanie poświęcenia Drogi Krzyżowej z intencją, że to nabożeństwo będzie kontynuowane w latach następnych i poprzedzało uroczystości rocznicowe bitwy.

Wszyscy podeszli do pierwszego krzyża i tam dokonany został akt poświęcenia, po czym rozpoczęło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Rozważania przygotowane przez p. Marię Działo były relacjami z najbardziej dramatycznych momentów bitwy i dostosowane do kolejnych stacji, które upamiętniały poszczególne oddziały żołnierzy AK i BCh. Odczytali je panowie: Mariusz Hyz i Kamil Mach.

Mieszkańcy gminy Łukowa i przybyli goście przeszli „po krwawych śladach partyzantów”, począwszy od cmentarza w kierunku Krzywej Górki, na której znajduje się krzyż i pomnik postawiony jeszcze przez środowisko AK na początku lat 80 – tych XX w. Modlitewnej zadumie towarzyszyły śpiewy Zespołu „Lucus” i Chóru Męskiego „Opoka”. Członkowie GRH zaciągali warty przy kolejnych krzyżach. Obecne były władze gminne, kombatancki poczet sztandarowy i funadatorzy: Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego p. Michał Mulawa, Starosta Biłgorajski p. Andrzej Szarlip.

Droga Krzyżowa powstała jako wotum za obecność i modlitwę Ks. Prymasa Wyszyńskiego w maju 1947 roku, ale też uświęciła najbardziej obfite w cierpienie i śmierć miejsca przerwania linii okrążenia. Na tej trasie leżały ciała partyzantów przez dwa miesiące czekając na ekshumację. Przedsięwzięcie wymagało bardzo dużego wysiłku, zwłaszcza ze strony p. dyrektor i pracowników GOK w Łukowej. Ogromną pomoc udzieli też leśnicy Nadleśnictwa Józefów z p. Nadleśniczym Stanisławem Nawrockim na czele. Włączyło się wiele osób, społecznie angażując się w to dzieło.

 

Zdjęcia w galerii:

Goniec łukowski do nabycia w cenie 10 zł.

Kontakt z nami

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej
Łukowa 569A
23-412-Łukowa

tel. 84 6874060, 6874053
e-mail: gokluk1@wp.pl
administrator: informatyk@lukowa.pl

Copyright © 2024 Oficjalny serwis internetowy Gminy Łukowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.