Obchody 74. Rocznicy Bitwy Partyzanckiej pod Osuchami w 1944 roku zwanej też bitwą nad Sopotem pod Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy odbyły się 24 czerwca 2018 roku przy największym w Polsce cmentarzu partyzanckim w Osuchach. Organizatorami obchodów byli: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Ogólnopolski Związek Żołnierzy Batalionów Chłopskich,Wojewoda Lubelski, 3. Zamojski batalion zmechanizowany, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Józefów, Starosta Biłgorajski, Parafia Łukowa, Wójt Gminy Łukowa, a także dyrekcja i pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej.

Na uroczystości przybyli uczestnicy bitwy: Andrzej Wiśniewski ps. „Szyszka" – żołnierz AK z oddziału AK „Wira” i Włodzimierz Łój – żołnierz BCh z oddziału „Rysia”.

Oficjalne otwarcie uroczystości nastąpiło po wprowadzeniu przez Orkiestrę Wojskową Garnizonu Lublin i kompanię honorową około 30 pocztów sztandarowych. Uczestników uroczystości patriotyczno – religijnej przywitał Wójt Gminy Łukowa. Następnie głos zabrał Prezes Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego „ Osuchy 1944”, który w imieniu Rodzin uczestników bitwy odczytał prośbę skierowaną do Pana Prezydenta Andrzeja Dudy o utworzenie w Osuchach pierwszego w kraju Centrum Partyzantów Polskich - kompleksu z ośrodkiem naukowo - edukacyjnym o charakterze ogólnopolskim.

Centralnym punktem obchodów była Msza św. polowa w intencji 600 poległych w bitwie żołnierzy AK i BCh. Czynny udział we Mszy św. wzięli członkowie rodzin uczestników bitwy; czytania odczytał przedstawiciel rodziny zmarłego w zeszłym roku śp. ks. Infułata Stanisława Małysiaka ps. „Sęp” - uczestnika bitwy oraz wnuczka żołnierza AK z oddziału „Woyny”; dary ołtarza nieśli synowie i wnuki pochowanych na cmentarzu w Osuchach dowódców i żołnierzy AK i BCh .

Ceremoniał wojskowy z uroczystym wciągnięciem flagi na maszt i odśpiewaniem hymnu państwowego miał miejsce obok Domu Pamięci przy cmentarzu w Osuchach po Mszy św.

W uroczystościach wziął udział przedstawiciel Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej płk Mariusz Fryc, który zabrał głos i złożył w imieniu Pana Andrzeja Dudy wieniec na cmentarzu. Harcerze wyeksponowali na scenie uroczysty dokument Pana Prezydenta o nadaniu obchodom w Osuchach Patronatu Narodowego. Obecni byli przedstawiciele Ministra Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, prezesi Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich okręg Zamość, prezes IPN w Lublinie, oficerowie Wojska Polskiego, parlamentarzyści, władze samorządowe i powiatowe, żołnierze 25 batalionu lekkiej piechoty w Zamościu, bardzo licznie zgromadzani strzelcy oraz rodziny uczestników bitwy, przybyłe z najodleglejszych zakątków kraju, a zrzeszone w Stowarzyszeniu Rodzin Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego „Osuchy 1944”.

Po Mszy św. odbyło się wręczenie nagród finalistom XIX Konkursu Wiedzy o AK i BCh na Ziemi Biłgorajskiej organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej we współpracy z PTTK Oddział Biłgoraj, Gimnazjum w Łukowej oraz Starostwem Powiatowym w Biłgoraju.

Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości przemieścili się na cmentarz partyzancki, gdzie miał miejsce apel poległych, salwa honorowa i złożenie wieńców.

W drugiej części obchodów odbył się pokaz musztry pododdziału dziewcząt Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego, koncert patriotyczny i inscenizacja historyczna w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznych.

Pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej przygotowali 250 wieńców na groby żołnierskie, dla wszystkich uczestników uroczystości kokardki biało-czerwone, okolicznościową pieczątkę oraz kolejny numer publikacji o tematyce historycznej tj. „Zeszyt Osuchowski", wydanie specjalne „Gońca Łukowej” oraz grafikę majora Edwarda Markiewicza „Kaliny” na kawałku sosny osuchowskiej.

W związku z 100. Rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości GOK w Łukowej opracował i wyeksponował w pobliżu cmentarza 28 tablic ukazujących największą w kraju bitwę partyzancką w wersji także angielskiej.

Ponadto pracownicy domu kultury w sali wystawienniczej Domu Pamięci uzupełnili wystawę fotograficzną w Domu Pamięci o zdjęcia i informacje o uczestnikach bitwy zwłaszcza zmarłych w ostatnim czasie. Przygotowana została projekcja filmów, którego głównymi bohaterami są partyzanci spod Osuch.

Zapraszamy do galerii zdjęć...

Goniec łukowski do nabycia w cenie 10 zł.

Kontakt z nami

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej
Łukowa 569A
23-412-Łukowa

tel. 84 6874060, 6874053
e-mail: gokluk1@wp.pl
administrator: informatyk@lukowa.pl

Copyright © 2024 Oficjalny serwis internetowy Gminy Łukowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.