Mieczysław Romanowski – wybitny poeta romantyzmu, który 155 lat temu oddał życie w bohaterskiej walce z Rosjanami w lasach łukowsko – józefowskim doczekał się pięknego kamienia pamięci w postaci recytacji Swoich utworów przez młodzież naszego powiatu.

Już po raz XVIII zorganizowany został przez GOK w Łukowej i MOK w Józefowie Regionalny Konkurs Recytatorski im. Mieczysława Romanowskiego. Tegoroczna edycja miała miejsce w łukowskiej instytucji kultury i odbyła się 17 kwietnia 2018 roku. Wzięło w niej udział 23 recytatorów z 10 szkół powiatu biłgorajskiego. W przerwie z prelekcją o okolicznościach śmierci Mieczysława Romanowskiego i nieludzkim zbezczeszczaniu przez Kozaków ciała zabitego bohatera mówił Pan Tomasz Brytan. Muzeum Ziemi Biłgorajskiej udostępniło uczestnikom konkursu swoją ekspozycję plansz o powstaniu styczniowym w powiecie biłgorajskim wraz z publikacjami wierszy Romanowskiego wydanymi we Lwowie 20 lat po śmierci poety. Recytatorzy złożyli kwiaty przy pomniku towarzyszy broni Romanowskiego, którzy polegli w bitwie pod Borowymi Młynami 16 kwietnia 1863 roku i uporządkowali miejsce w lesie przy krzyżu, który upamiętnia miejsce śmierci Romanowskiego. Przy pomniku przy drodze zapalili biało – czerwone znicze i powiesili flagi narodowe.

Jurorzy bardzo pochwalili poziom recytacji i wielką wrażliwość na piękno poezji patriotycznej. Przyznali następujące miejsca najlepszym:

w kategorii szkoły podstawowe

miejsce I - EWELINA NAKAPAŁA uczennica Szkoły Podstawowej w Majdanie Nepryskim

miejsce II - PATRYCJA HARASIUK uczennica Szkoły Podstawowej w Majdanie Nepryskim

miejsce III – MARLENA MIZERSKA – Szkoła Podstawowa im. Prymasa Tysiąclecia Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Babicach

w kategorii gimnazjum

miejsce I – KLAUDIA DARGIEL uczennica Powiatowego Gimnazjum w Biłgoraju

miejsce II – ALEKSANDRA CHUTKOWSKA uczennica Powiatowego Gimnazjum w Biłgoraju

miejsce II – PATRYCJA KUSZTYKIEWICZ – z Gimnazjum w Józefowie

miejsce III – ZUZANNA KUSZKA – Gimnazjum im. Pawła Adamca w Łukowej

w kategorii szkoły średnie

I miejsce – DOMINIKI ADMOWICZ – Liceum im. ONZ w Biłgoraju

oraz DIANA SOBAŃ - Liceum im. ONZ w Biłgoraju

Wyróżniono:

KACPRA HACZYKOWSKIEGO z Gimnazjum w Józefowie

GABRIELĘ MARCZAK uczennicę Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju i JAGODĘ POLUHA - recytatorkę Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju

Nagrody ufundował Miejski Ośrodek kultury w Józefowie.

Więcej zdjęć w galerii...