W poniedziałek 17 lipca zmarł pan Andrzej Stompór – muzealnik, historyk sztuki, od 1967 roku związany z Zamościem. W 1980 roku został kierownikiem pracowni konserwacji dzieł sztuki PKZ. W latach 1984 – 2003 był kierownikiem Muzeum Barwy i Oręża Arsenał. Był twórcą ekspozycji plenerowej i pomnika AK.

Pogrzeb odbędzie się we środę 19 lipca 2017 r. o godzinie 14:00 w kaplicy na cmentarzu Komunalnym w Zamościu

W 1988 roku kiedy powstał, z inicjatywy żołnierzy Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej i mieszkańców gminy Łukowa, projekt budowy w Osuchach zespołu pamięci Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, Pan Andrzej Stompór był kierownikiem Muzeum Barwy i Oręża Arsenał w Zamościu. Ściśle współpracował w tym okresie z organizacją kombatantów AK w Zamościu, którą kierował Pan Bolesław Sobieszczański. Wszedł w skład społecznego komitetu budowy zespołu pamięci. Pod jego kierunkiem , na podstawie zgromadzonych materiałów i dokumentów , wykonano w Arsenale całą ekspozycję sali pamięci : mapy , plany , opisy rozwoju sytuacji podczas walk w Puszczy Solskiej , mapę plastyczną operacji Sthurmwind - stanowiącą główny element sali pamięci. Wykonano szereg gablot z materiałem fotograficznym , które dopełniają opisy działań. Pan Stompór osobiście namalował obrazy znaków pułkowych i orłów . Z jego inicjatywy wykonano krzyż , którym zwieńczono istniejący wówczas pomnik na cmentarzu w Osuchach. Wykonał także projekt nowego pomnika na cmentarz , który ostatecznie nie został przyjęty, jednak po modyfikacji projekt ten został zrealizowany w Zamościu przy ulicy Partyzantów.

Pan Stompór opiekował się także placówkami muzealnymi na terenie ówczesnego Województwa Zamojskiego, takimi jak Muzeum Historyczne Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Inspektoratu Zamojskiego w Bondyrzu , powstałe w 1972 r. z inicjatywy pana Jana Sitka. Współpracował także z wójtem Gminy Łukowa panem Jerzym Grzybem, który sam doświadczył tragedii pacyfikacji i wysiedlenia. W czasie obchodów rocznicowych bitwy pod Osuchami, pan Stompór przywoził z muzeum Arsenał wystawę broni i uzbrojenia , a z muzeum w Bondyrzu ołtarz polowy , na którym w czasie wojny kapelani AK odprawiali Msze Święte.

Na podstawie wspomnień Andrzeja Stompóra - juniora, który zachęcony przez Ojca od 1995 roku uczestniczy w uroczystościach Osuchowskich i spędza wraz z żoną miesiąc w Domu Pamięci w Osuchach.