Obchody 73. Rocznicy Bitwy Partyzanckiej pod Osuchami w 1944 roku zwanej też bitwą nad Sopotem pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy odbyły się 25 czerwca 2017 roku przy największym w Polsce cmentarzu partyzanckim w Osuchach. Organizatorami obchodów byli: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Ogólnopolski Związek Żołnierzy Batalionów Chłopskich, Wojewoda Lubelski, 3. Zamojski batalion zmechanizowany, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Józefów, Starosta Biłgorajski, Parafia, Łukowa, Wójt Gminy Łukowa, a także pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej.

O godz. 9:30 zamojska zrzeszona delegacja przybyła 20 samochodami terenowymi z biało-czerwonymi flagami złożyła wieńce i oddała hołd Poległym na cmentarzu partyzanckim. Następnie na scenie przy Domu Pamięci w Osuchach „Chór Wiolinki" ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łukowej wystąpił z wiązanką pieśni żołnierskich. Po nich z programem patriotycznym zaprezentowali się uczniowie Gimnazjum im. Pawła Adamca w Łukowej.

Oficjalne otwarcie uroczystości nastąpiło po wprowadzeniu przez Orkiestrę Wojskową Garnizonu Lublin i kompanię honorową około 40 pocztów sztandarowych. Ceremoniał wojskowy z uroczystym wciągnięciem flagi na maszt i odśpiewaniem hymnu państwowego miał miejsce obok Domu Pamięci przy cmentarzu w Osuchach.

 

Uczestników uroczystości patriotyczno – religijnej przywitał Wójt Gminy Łukowa. Centralnym punktem obchodów była Msza św. polowa w intencji 400 poległych w bitwie żołnierzy AK i BCh.

Czynny udział we Mszy św. wzięli obecni uczestnicy bitwy tj. Jan Buczek pseudonim „Dąbek" – żołnierz AK z oddziału „Groma", Andrzej Wiśniewski ps. „Szyszka" – żołnierz AK z Ochrony Szpitala Leśnego „665” i Włodzimierz Łój – żołnierz BCh z oddziału „Rysia”.

Czytania odczytał członek rodziny zmarłego w tym roku śp. ks. Infułata Stanisława Małysiaka ps. „Sęp” - uczestnika bitwy oraz przybrana wnuczka także zmarłego ostatnio żołnierza AK z oddziału „Corda”, który wychowywał córkę po poległym w bitwie pod Osuchami bracie Feliksie Łukasiku „Niedopytalskim” z oddziału „Corda”.

W uroczystościach wzięli udział Pan Minister Jan Kasprzyk, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich, parlamentarzyści, władze samorządowe i powiatowe, wojsko, bardzo licznie zgromadzone rodziny uczestników bitwy, przybyłe z najodleglejszych zakątków kraju a zrzeszone w Stowarzyszeniu Rodzin Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego „Osuchy 1944”.

Po Mszy św. odbyło się wręczenie nagród finalistom XVIII Konkursu Wiedzy o AK i BCh na Ziemi Biłgorajskiej organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej we współpracy z PTTK Oddział Biłgoraj, Gimnazjum w Łukowej oraz Starostwem Powiatowym w Biłgoraju.

Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości przemieścili się na cmentarz partyzancki, gdzie miał miejsce apel poległych, salwa honorowa i złożenie wieńców. Groby uporządkowywane przez gimnazjalistów przystrojone zostały biało - czerwonymi wiankami przygotowanymi przez pracowników GOK w Łukowej

Na zakończenie odbył się koncert patriotyczny w wykonaniu orkiestry wojskowej i Chóru Męskiego "Arion"i inscenizacja historyczna z udziałem grup rekonstrukcji historycznych zorganizowany przez GRH "Wir".

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej przygotował dla uczestników uroczystości opaski biało-czerwone, modlitwę za Polskę ks. Piotra Skargi, okolicznościową pieczątkę oraz kolejny numer publikacji o tematyce historycznej tj. „Zeszyt Osuchowski", wydanie specjalne „Gońca Łukowej” oraz grafikę majora Edwarda Markiewicza „Kaliny” na kawałku sosny osuchowskiej.

W sali wystawienniczej Domu Pamięci można było obejrzeć wystawę fotograficzną poświęconą bitwie pod Osuchami, w tym także jej uczestnikom, zwłaszcza zmarłym w ostatnim czasie. Wystawie towarzyszyła projekcja filmu „Chłopcy z lasu”, którego głównymi bohaterami są partyzanci spod Osuch.

Muzeum Ziemi Biłgorajskiej przygotowało wystawę broni i partyzanckiego umundurowania.

Działała jak co roku amatorska radiostacja, dzięki której był kontakt z całym światem.

W tym roku uroczystościom towarzyszyła też duża wystawa motocykli zabytkowych zorganizowana przez Lubelską Grupę Weterańską Partyzant.

Stowarzyszenie Miłośników Gminy Łukowskiej, gdzie społecznie zaangażowani są pracownicy GOK, złożyło wniosek do Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie na dofinansowanie uroczystości w Osuchach, który został pozytywnie rozpatrzony.

Zapraszamy do galerii zdjęć z Osuch..

Goniec łukowski do nabycia w cenie 10 zł.

Kontakt z nami

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej
Łukowa 569A
23-412-Łukowa

tel. 84 6874060, 6874053
e-mail: gokluk1@wp.pl
administrator: informatyk@lukowa.pl

Copyright © 2024 Oficjalny serwis internetowy Gminy Łukowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.