Dokładnie 24 kwietnia minęło 154 lata od śmierci w lasach łukowsko – józefowskich wybitnego poety romantyzmu, powstańca Mieczysława Romanowskiego.

A kiedy łódka żywota mojego

Będzie już wpływać na wieczności morze,

Wtedy to, z chwałą Imienia Twojego,

Daj mi za kraj umrzeć, Wielki Boże.

O tak chwalebną śmierć prosił w jednym ze swoich wierszy Mieczysław Romanowski – poeta – powstaniec nierozerwalnie przez udział w potyczkach i bohaterska śmierć związany z naszym regionem.

Urodził się 12.04.1833 w Żukowie. Studiował prawo na Uniwersytecie Lwowskim. Od 1860 był pracownikiem „Ossolineum” , współpracował z pismami lwowskimi. Od 1862 był zaangażowany w działalność konspiracyjną. Na początku lutego 1863 jako dowódca oddziału młodzieży lwowskiej ruszył do powstania, został aresztowany i uwięziony we Lwowie. Po uwolnieniu dołączył do oddziału powstańczego, otrzymał stopień kapitana. Mianowany komisarzem administracyjnym i wojennym, sądowym oddziału „Lelewela”. 16 kwietnia 1863 roku dowodził lewym skrzydłem oddziału pod Borowymi Młynami ( gm. Łukowa ).

Zginął 24.04.1863 r. pod Józefowem, gdy jego oddział został zaskoczony przez Rosjan. Żołnierze pod dowództwem poety osłaniali odwrót reszty jednostki dowodzonej przez Marcina Borelowskiego "Lelewela".

Dla uczczenia życia i ofiary z życia powstańca Mieczysława Romanowskiego oraz dla przybliżenia jego twórczości młodym pokoleniom 24 kwietnia po raz XVIII odbył się Regionalny Konkurs Recytatorski im. Mieczysława Romanowskiego organizowany przemiennie przez Domy Kultury w Józefowie i Łukowej.

Największe uznanie jurorów zyskała prezentacja jednego utworu Romanowskiego i drugiego patriotycznego Kai Peć z Gimnazjum w Józefowie. Miejsca III zdobyli: Klaudia Kozyra z Gimnazjum w Józefowie oraz Wojciech Krawczyk z Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju. Wyróżnienia otrzymali: Natalia Paska uczennica Gimnazjum w Majdanie Nepryskim oraz Kacper Haczykowski – uczeń Gimnazjum w Józefowie.

Wszyscy uczestnicy i ich opiekunowie otrzymali piękne albumy poświęcone Adamowi Chmielowskiemu – powstańcowi styczniowemu wydane w Roku św. Brata Alberta a ufundowane przez GOK w Łukowej.

Organizatorzy cieszą się z wysokiego poziomu prezentowanych patriotycznych recytacji, co świadczy o zdolnościach i godnej naśladowania postawie uczniów i nauczycieli, którym miłość do swojej Małej Ojczyzny i szacunek dla Jej Bohaterów jest tak ważny i drogi.

Zdjęcia w galerii...