6 kwietnia mija 152. rocznica bitwy pod Borowymi Młynami, w której zginęło 4 powstańców styczniowych pochowanych na naszym cmentarzu, nie licząc śmiertelnie rannego ks. Michała Dominika Żółtowskiego.
Polegli należeli do oddziału płka Marcina Borelowskiego „Lelewela”, w którego skład wchodziły wybitne osobistości takie jak np.:
Józef Zdzisław Skłodowski – stryj Marii Curie Skłodowskiej,
Kalikst Ujejski - stryjeczny brat poety Kornela Ujejskiego,
Gustaw Wasilewski – komisarz województwa lubelskiego,
Edward Nyary – oficer węgierski,
Mieczysław Romanowski – jeden z najwybitniejszych poetów romantyzmu.

Upamiętnieniu twórczości i bohaterskiej śmierci w lasach łukowsko – józefowskich ostatniego z nich, poświęcony jest Regionalny Konkurs Recytatorski im Mieczysława Romanowskiego od 15. lat organizowany przez GOK w Łukowej i MOK w Józefowie. Tegoroczna edycja odbędzie się 22 kwietnia od godz. 10:00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Józefowie.

Borowe Młyny Tomasz Brytan