30 listopada 2014 roku w GOK- u w Łukowej odbyły się warsztaty kulinarne w Łukowej. Uczestniczki warsztatów przygotowały następujące potrawy: paprykarz węgierski oraz ryba na postumencie aromatycznej kapusty. Poniżej prezentujemy przepisy:
1. Paprykarz węgierski
Składniki:
świeże mięso wieprzowe: szynka, łopatka 0,5 kg
cebula 2 szt.
świeża papryka 4 szt.
marchew 2 szt.
pietruszka 1 szt.
pół świeżego selera
świeży zielony koperek
mąka 150 g
masło
koncentrat pomidorowy 1 słoiczek
olej
kwaśna śmietana
przyprawy: sól, pieprz czarny mielony, liść laurowy, ziele angielskie, ostra papryka
Cebulę kroimy w drobną kostkę, smażymy w dużej ilości oleju dosypując ostrą paprykę tak, by ją skarmelizować, ale nie spalić! Następnie dodajemy mięso pokrojone w kostkę, wszystko smażymy dodając kolejno pokrojone w kostkę warzywa: marchew, pietruszkę, selera, paprykę. Dusimy wszystkie składniki do miękkości, podlewając wodą. Pod koniec zaprawiamy koncentratem pomidorowym, zagęszczamy zimnym masłem utartym z mąką. Serwujemy w talerzu na wierzchu z łyżką kwaśnej śmietany i siekanym koperkiem.
2. Ryba na postumencie aromatycznej kapusty
Składniki:
kapusta kiszona 400g
cebula biała krojona w kostkę 200g
marchew obrana strata na tarce 150g
cebula szalotka krojona w kosteczkę 100g
olej 50ml
miód 100g
seler naciowy 1 szt
anyż gwiazdki 3 szt
koper świeży 1 pęczek
do smaku: sól, pieprz, papryka czerwona ostra, liść i ziele angielskie, kardamon w proszku
Kapustę siekamy, koperek i selera naciowego również. Cebulę i marchew przesmażamy na maśle z anyżem i doprawiamy, dodajemy kapustę i dusimy, dolewając wodę, do miękkości, gdy kapusta zmięknie dodajemy miód i pozostałe przyprawy oraz siekany koperek. Kapustę dusimy do momentu lekkiego skarmelizowania i taką podajemy do ryby. Rybę nacinamy na środku, osuszamy ręcznikiem papierowym, przyprawiamy solą i pieprzem, smażymy na rozgrzanym oleju, potem z dodatkiem masła którym polewamy rybę.