Dwudziestego czwartego listopada 2023 r. w Zamchu, odbył się Konkurs Wiedzy o Życiu i Twórczości Rafała Hadziewicza, znanego malarza, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Zorganizowany został przez GOK w Łukowej i Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Zamchu, a patronowało mu Muzeum Narodowe w Kielcach.

Na miejsce konkursu wybrany został Zamch – miejscowość gdzie się wszystko zaczęło: życie i twórczość Hadziewicza

Konkurs służył upamiętnieniu 220. rocznicy urodzin jednego z najwybitniejszych malarzy XIX – wiecznych, który poprzez swoje życie i dzieła religijne związany jest ściśle z Zamojszczyzną.

Test wiedzy pisały drużyny z 3 szkół podstawowych: z Chmielka, Łukowej i Zamchu.

Uczniowie mieli za zadanie odpowiedzieć na pytania otwarte i zamknięte dotyczące życia i twórczości artystycznej Rafała Hadziewicza.

Zwyciężczyniami okazały się dziewczęta z drużyny Szkoły Podstawowej im. por. Edwarda Błaszczaka ps. Grom w Chmielku, w składzie: Amelia Bielańska, Karolina Dąbrowska i Weronika Zawadzińska.

II miejsce zajęła drużyna Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łukowej – tj. Magdalena Szostak, Bartłomiej Słoma i Szymon Stelmach.

III miejsce przypadło drużynie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zamchu. Stanowili ją: Alicja Wróbel, Fabian Kapka i Bartosz Świerzko.

Cenne nagrody, ufundowane przez Bank Spółdzielczy w Obszy, wręczyła Pani Edyta Jeleń - Dyrektor SP w Zamchu.

Pani Wiesława Kubów - Dyrektor GOK w Łukowej dla uczestników i uczniów przygotowała prezentację obrazów mistrza, które posiadają świątynie na terenie Zamojszczyzny oraz wręczyła dyplomy.

Zdjęcia w galerii..