80 lat temu.

„Było to w bardzo upalny dzień 3 lipca 1943 r. ...”, słyszymy we wspomnieniach wysiedlonych. 2 lipca 2023 r., w upalną niedzielę, obchodziliśmy 80. rocznicę tego przerażającego wydarzenia.

O godzinie 10:00 zebraliśmy się przed Kościołem Parafialnym w Łukowej: wysiedlani 80 lat temu mieszkańcy, poczty sztandarowe szkół, kombatanckie i strażacki, władze i radni gminy, orkiestra i mieszkańcy Łukowej.

Rozpoczęliśmy krótką artystyczną w wykonaniu uczennic z Chmielka: Nikoli Szczur i Julii Furgała, które zaśpiewały przejmujące pieśni, przygrywając sobie na gitarach.

Następnie - niektóre wysiedlone - a teraz z dumą noszące kombatanckie sztandary: p. Janina Zwolińska, p, Stanisława Goch, p. Janina Peć i p. Anna Gardyjas zaśpiewały, ułożoną przez siebie, pieśń o wysiedleniu.

Przejmujące w treści były wspomnienia mieszkańców Łukowej z wywózki do Niemiec i obozów, które w formie reportażu radiowego, stały się wprowadzeniem do uroczystości.

Mszę św. w intencji wysiedlonych sprawowali ks. Tomasz Kąkol i ks. Prałat Władysław Kowalik – jeden z wysiedlonych, co wspominał w okolicznościowej patriotycznej homilii.

Czytania mszalne przeczytały uczennice szkoły podstawowej w Chmielku: Gabriela i Hanna Bielańskie, Modlitwę wiernych – p. Józefa Szewczyk. Dary do stóp ołtarza, podziękowanie za to, że mogą żyć w wolnej Polsce, przyniosła rodzina Jonaków. Prawnuczki wysiedlonych Hania i Mela niosły kwiaty i znicz, a wnuk Jacek z małżonką Madzią złożyli Chleb i Wino, które stały się ciałem i Krwią Pana Jezusa – Króla Pokoju, Przebaczenia i Pojednania.

Po Mszy, pod pomnikiem Wysiedlonych złożone zostały kwiaty i wieńce, zapalone znicze.

Obchodom towarzyszyła wystawa "WYSIEDLENI - 80 LECIE PACYFIKACJI GMINY ŁUKOWA" przygotowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej.

Można było zakupić najnowszy nr „Zeszytu Osuchowskiego”, oraz otrzymać mini folderek z informacjami o wysiedleniu:
3 lipca 1943 r. Niemcy wywieźli do obozów i na przymusowe roboty do Rzeszy 2190 osób z 490 rodzin: 729 mężczyzn, 779 kobiet i 689 dzieci.

W czasie pacyfikacji Gminy Łukowa tj. od 2 do 15 lipca 1943 r. zabitych zostało 44 mężczyzn, 48 kobiet i 49 dzieci.

Zapraszamy do galerii..

2 lipca 2023 r.  odbędą się uroczystości upamiętniające pacyfikację Gminy  Łukowa.

Rozpoczną się o godz. 10:00 Mszą św. , której przewodniczyć będzie jeden z wysiedlonych - ksiądz Prałat Władysław Kowalik.

Po Mszy, pod pomnikiem Wysiedlonych złożone  zostaną wieńce i zapalone znicze.

Obchodom towarzyszyć będzie wystawa "WYSIEDLENI - 80 LECIE PACYFIKACJI GMINY ŁUKOWA" przygotowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej.

3 lipca 1943 r.  Niemcy wywieźli do obozów i na przymusowe roboty do Rzeszy 2190 osób z 490 rodzin: 729 mężczyzn, 779 kobiet i 689 dzieci.