Od Wydawcy

„Zeszyt Osuchowski” to rocznik historyczny wydawany przez Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej od 2003 r.

Najważniejszym przesłaniem tej publikacji jest udostępnienie szerszemu gronu odbiorców niepublikowanych nigdzie informacji i relacji świadków największej w Polsce bitwy partyzanckiej pod Osuchami.

Głównym inicjatorem powstania „Zeszytów Osuchowskich” był znany biłgorajski regionalista i historyk p. Tomasz Brytan, który przygotował znaczną część materiału historycznego do jego pierwszego numeru.

W kolejny latach dyrektor GOK w Łukowej zaprosiła do współpracy w redakcji innych historyków m.in. prof. Jerzego Markiewicza, p. Renatę Majewską, p. Marię Działo, p. Dorotę Skakuj, Tomasza Bordzania, pracowników IPN w Lublinie i Rzeszowie.

Najwięcej trudności w przygotowaniu rocznika sprawiało dotarcie do nielicznych już żyjących uczestników bitwy rozsianych po całym naszym kraju, a nawet świecie. Doskonale jednak poradziła sobie z tym p. Maria Działo odwiedzając partyzantów, gromadząc wspomnienia, dokumenty i informacje bezpośrednio od nich samych lub ich rodzin.

Na łamach „Zeszytów Osuchowskich” znalazły się protokoły ekshumacji poległych w bitwie żołnierzy AK i BCh oraz protokoły zamordowanych partyzantów na Rapach, a także

okolicznościowe referaty wygłoszone podczas „Powiatowych Konkursów o Armii Krajowej i Batalionach Chłopskich na Ziemi Biłgorajskiej” , które od 1999 roku organizuje GOK w Łukowej.

Rocznik cieszy się ogromną popularnością, zwłaszcza podczas corocznych ogólnopolskich uroczystości patriotycznych w Osuchach, które odbywają się w ostatnią niedzielę czerwca.

Wydawany jest w nakładzie 350-400 egzemplarzy, formacie A5, ze stałym znaczkiem rozpoznawczym, inspirowanym krzyżem partyzanckim.

Posiada ISNN, dociera więc do wszystkich uprawnionych bibliotek w kraju.

W tym roku mija 20. lat pracy wydawniczej nad „Zeszytem Osuchowskim” stąd oprócz wydania jubileuszowego będzie można nabyć specjalny dodatek ze spisem artykułów i zdjęć oraz składem redakcyjnym wszystkich numerów od 2003 do 2023 rok.

Do dodatku dołączona jest płyta CD z kompletem „Zeszytów Osuchowskich”

W 20. numerze rocznika pani Maria Działo zebrała i opracowała relacje partyzanckie pozyskane ze zbiorów Studium Polski Podziemnej w Londynie.

Promocja Jubileuszowego Wydania „Zeszytu Osuchowskiego” odbędzie się podczas uroczystości rocznicowych w Osuchach 25 czerwca 2023 roku.

Zainteresowanych zapraszamy do stoiska Informacja.

Archiwalne numery „Zeszytów Osuchowskich” są dostępne są w GOK Łukowa 569A, a także na stronie www: gok.lukowa.pl

Wiesława Kubów – Dyrektor GOK w Łukowej