ORGANIZATORZY:

GMINNY OŚRODEK KULTURY W ŁUKOWEJ

MIEJSKI OŚRODEK KULTURY W JÓZEFOWIE

Celem konkursu jest przybliżenie twórczości i sylwetki poety powstańca MIECZYSŁAWA ROMANOWSKIEGO oraz jego bogatej twórczości.

Ten wybitny poeta romantyzmu poprzez udział w Powstaniu Styczniowym i bohaterską śmierć w lesie pomiędzy Łukową a Józefowem stał się na zawsze, nierozerwalnie związany z naszym regionem

Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie klas VII – VIII szkół podstawowych oraz uczniowie szkół średnich.

Repertuar:

uczestnicy przygotowują dwa utwory, w tym jeden obowiązkowy Mieczysława Romanowskiego; drugi wybrany utwór poetów okresu romantyzmu.

Finał konkursu – 8 kwietnia 2022 roku r. o godz. 10:00

w Gminnym Ośrodku Kultury w Łukowej.

Karty zgłoszenia do konkursu należy przesłać do 1 kwietnia 2022 r. na adres GOK lub poczta elektroniczną:

23 – 412 Łukowa 569A

Ilość zgłaszanych uczestników - do 5 osób z jednej szkoły.

Jury dokona oceny recytatorów w dwóch kategoriach wiekowych, biorąc pod uwagę dobór repertuaru, interpretację utworów, dykcję oraz ogólny wyraz artystyczny.

Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy i upominki

Mieczysław Romanowski

( 1833-1863 )

Polski poeta epoki romantyzmu. Studiował prawo na Uniwersytecie Lwowskim. Od 1860 pracownik Ossolineum, współpracował z pismami lwowskimi.

Od 1862 zaangażowany w działalność konspiracyjną. Na początku lutego 1863 jako dowódca oddziału młodzieży lwowskiej ruszył do powstania. Aresztowany i uwięziony we Lwowie. Po uwolnieniu dołączył do oddziału powstańczego,

otrzymał stopień kapitana. Komisarz administracyjny i wojenny sądowy oddziału „Lelewela”.

Dowodził lewym skrzydłem oddziału w bitwie pod Borowymi Młynami 16 kwietnia 1863 roku Poległ śmiercią bohaterską podczas bitwy pod Józefowem 24 IV 1863 roku

Krzyż upamiętniający miejsce śmierci Mieczysława Romanowskiego w lesie między Łukową a Józefowem

Co tam marzyć o kochaniu, My - jak ptacy na wędrówce
O Bogdance i róż rwaniu,